10 najlepszych rzeczy do zobaczenia w Berlinie

10 najlepszych rzeczy do zobaczenia w Berlinie

Brama Brandenburska w Berlinie

Jednym z najbardziej znanych zabytków Berlina jest Brama Brandenburska. W historii Niemiec Brama Brandenburska pełniła wiele różnych funkcji. Odzwierciedla burzliwą przeszłość kraju i jego spokojne osiągnięcia, jak żaden inny punkt orientacyjny w Niemczech. Podczas zimnej wojny Brama Brandenburska stała między Berlinem Wschodnim i Zachodnim i była smutnym symbolem podziału miasta i Niemiec. To tam Ronald Reagan powiedział te poruszające słowa:
„Sekretarz Generalny Gorbaczow, jeśli szukasz pokoju, jeśli szukasz dobrobytu dla Związku Radzieckiego i Europy Wschodniej, jeśli szukasz liberalizacji: Chodź tu, do tej bramy! Panie Gorbaczow, otwórz tę bramę! Panie Gorbaczow, zburz ten mur! ”
Kiedy ściana upadła w 1989 r., A Niemcy znów się zjednoczyły, Brama Brandenburska stała się symbolem odwiązanych Niemiec.

Reichstag w Berlinie

Reichstag w Berlinie jest tradycyjną siedzibą niemieckiego parlamentu. Pożar w 1933 roku pozwolił Hitlerowi zdobyć swoje moce, prowadzące do jego dyktatury. Tu także upadło jego imperium, gdy Rosjanie podnieśli flagę nad zrujnowaną kopułą 2 maja 1945 roku. Kiedy w latach 90. przebudowano zabytkowy budynek, został on ozdobiony nowoczesnym szkłem. Odwiedzający mogą podjechać na szczyt budynku i spojrzeć w dół przez kopułę, aby dosłownie oglądać politykę w ruchu. Z okien roztacza się wspaniały widok na panoramę Berlina. Najlepszym czasem na wizytę w Reichstagu jest późne popołudnie lub wieczór: widok ze szklanej kopuły o zachodzie słońca jest spektakularny. Konieczne jest wcześniejsze rezerwowanie darmowej wizyty, ale można to łatwo zrobić online.
Reichstag w Berlinie jest jedynym budynkiem parlamentarnym na świecie, który oferuje publiczną restaurację – restaurację Kaefer. Ta elegancka restauracja i ogród na dachu znajdują się na szczycie Reichstagu, oferując śniadanie, lunch i kolację w rozsądnych cenach – zapierające dech w piersiach widoki.

Wyspa Muzeów Berlin

Na berlińskiej Wyspie Muzeów mieści się pięć światowej klasy muzeów, które obejmują wszystko od słynnego popiersia egipskiej królowej Nefertete do europejskich obrazów z XIX wieku. Ten wyjątkowy zespół muzeów i tradycyjnych budynków na małej wyspie w Szprewy jest nawet wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Nie przegap Muzeum Pergamon, w którym znajduje się Kolekcja Starożytności, Muzeum Starożytnego Bliskiego Wschodu i Muzeum Sztuki Islamu. Najważniejszymi elementami Pergamon Museum są oryginalne rekonstrukcje budynków archeologicznych: Ołtarz Pergamoński (zamknięty z powodu remontu do 2019 r.), Brama Rynek z Miletu i Brama Isztar. Te wyjątkowe artefakty sprawiają, że jest to jedno z najczęściej odwiedzanych muzeów w Niemczech.

Pomnik pomordowanych Żydów w Europie

Pomnik Pomordowanych Żydów Europy jest jednym z najbardziej imponujących i poruszających pomników Holokaustu w Niemczech. Architekt Peter Eisenmann zaprojektował ten masywny park rzeźbiarski, który rozłożony jest na 4,7 akrowej powierzchni między Potsdamer Platz, Tiergarten i Bramą Brandenburską. Centralnym punktem pamięci jest „Pole Steli”, pokryte ponad 2500 geometrycznie ułożonych betonowych filarów.
Możesz wchodzić i przechodzić przez nierównomiernie nachylone pole ze wszystkich czterech stron i wędrować po silnych kolumnach o nieco odmiennych rozmiarach, wywołując dezorientujące, falowe uczucie, którego możesz doświadczyć tylko wtedy, gdy pokonasz ten szary las beton. W wolnym podziemnym muzeum znajdują się nazwiska wszystkich znanych żydowskich ofiar Holokaustu.

Berlin’s East Side Gallery (Galeria Wschodniego Berlina)

Wschodnia Galeria Berlińska to najdłuższa pozostała część muru berlińskiego. Po upadku muru w 1989 roku setki artystów z całego świata, a wśród nich Keith Haring, przybyli do Berlina, by przekształcić ponurą i szarą ścianę w dzieło sztuki. Pokryli wschodnią stronę dawnej granicy, do tej pory nieosiągalnej, z ponad 100 obrazami i zamienili się w największą na świecie galerię pod gołym niebem.

Unter den Linden Boulevard

Spaceruj po wspaniałym bulwarze Unter den Linden w historycznym centrum Berlina, które ciągnie się od Wyspy Muzeów do Bramy Brandenburskiej. Po obu stronach ulicy znajdują się godne uwagi historyczne rzeźby i budynki, takie jak Uniwersytet Humboldta, Opera Narodowa, Biblioteka Państwowa, Niemieckie Muzeum Historii i ambasady.

Berlin Jewish Museum

Muzeum Żydowskie w Berlinie kronizuje historię i kulturę żydowską w Niemczech od średniowiecza do współczesności. Rozległa wystawa jest świetna – ale to w większości budynek zaprojektowany przez Daniela Libeskinda, który pozostawia niezatarte wrażenie na odwiedzających. Uderzającą architekturę określa śmiały zygzakowaty design, podziemne tunele łączące trzy skrzydła, nieregularnie ukształtowane okna i „puste przestrzenie”, puste przestrzenie rozciągające się na całą wysokość budynku – architektura sprawia, że wyczuwalne są odczucia tych, którzy zostali zesłani i zginęli.

Hackescher Markt

Miejskie serce Berlina bije na Hackescher Markt, w okolicy pełnej kawiarni, sklepów i galerii sztuki. Zacznij od Hackesche Hoefe, zespołu zabytkowych dziedzińców, który jest największym zamkniętym dziedzińcem w Niemczech. Są wypełnione jednorazowymi sklepami, teatrami i kinami.
Obszar staje się coraz bardziej komercyjny, a grupy turystyczne często przechodzą przez wąskie uliczki, ale pozostaje uroczym i historycznym miejscem. Poszukaj mniej znanych atrakcji, takich jak małe muzeum Blindenwerkstatt Otto Weidt, które płaci sekretną opozycję partii nazistowskiej lub sklep artystyczny nad Kino Central.
Jeśli chcesz poznać bardziej stylowe terapie detaliczne, odwiedź okoliczne ulice Weinmeisterstrasse, Alte Schoenhauser Strasse i Rosenthaler Strasse – wszystkie w domu, w których znajdziesz modne butiki z lokalną modą, książki, akcesoria, vintage, biżuterię i buty.

Park Tiergarten

Berliński Tiergarten był łowiskiem pruskich królów, zanim został przekształcony w największy park miasta w XVIII wieku. Dziś zielone serce Berlina graniczy z Reichstagiem i Bramą Brandenburską po wschodniej stronie, Potsdamer Platz i pomnikiem zamordowanych Żydów Europy na południowo-wschodnim krańcu, berlińskim zoo na zachodzie i Bellevue Palace, rezydencją Prezydent Niemiec w Berlinie na północnym skraju parku.
Na 600 akrach można cieszyć się zielonymi ścieżkami, małymi potokami, kawiarniami na świeżym powietrzu i biergorenami. W centrum parku znajduje się złota kolumna Zwycięstwa, wysoki na 120 metrów pomnik upamiętniający zwycięstwo Prus w stosunku do Francji w 1871 roku.

Widok z berlińskiej kolumny zwycięstwa

Smukła Kolumna Zwycięstwa w parku berlińskim Tiergarten znana jest jako Siegessäule, lub mniej formalnie „Golden Else” lub „chick on stick”. Niesamowicie długie bulwary Berlina oznaczają, że można ją zobaczyć z daleka, a ona jest migoczącym symbolem miasta. Aby zobaczyć przepiękny widok z tego punktu widokowego, musisz wejść na 285 stromych schodów, aby dotrzeć do platformy widokowej na świeżym powietrzu, która znajduje się tuż pod gigantyczną boginią – ale zostaniesz nagrodzony zapierającą dech w piersiach panoramą otaczającego parku i Berlina.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 komentarze “10 najlepszych rzeczy do zobaczenia w Berlinie”