Budapeszt najlepsze wycieczki


Budapeszt

Budapeszt najlepsze wycieczki

Podczas gdy w Budapeszcie jest wiele do odkrycia, istnieje mnóstwo miejsc w pobliżu miasta, które są idealne na wycieczki, od zamków i pałaców do jednego z najlepszych regionów winnych na świecie.

Hollókő

Około 55 mil na północny wschód od Budapesztu, w dolinie Cserhát, Hollókő to tradycyjna węgierska wioska wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Stara część wsi jest rezerwatem 55 domów, które zostały odbudowane z drewna i kamienia, aby odzwierciedlić pierwotną architekturę wiejską. W strefie chronionej znajdują się ruiny zamku z XII wieku, które znajdują się na szczycie wzgórza nad wsią. Zdobyła ona tytuł „Najpiękniejszej Wioski Węgierskiej”, a przez cały rok odbywa się tu wiele festiwali, które celebrują lokalne tradycje i kunszt rzemieślniczy.

Jak dostać się do Hollókő Z Budapesztu: Najłatwiejszym sposobem podróżowania do Hollókő jest samochodem. Podróż trwa około 90 minut. Alternatywnie, istnieje bezpośredni autobus z Puskás Ferenc Stadion (na niebieskiej linii metra). Podróż trwa około dwóch godzin.

Székesfehérvár

Székesfehérvár położone jest między Budapesztem a Balatonem i jest jednym z najstarszych miast na Węgrzech. Służyło jako stolica kraju w średniowieczu, a część jego kultowej katedry pochodzi z 1235 roku. Kolorowe miasto ma piękne barokowe budynki i oferuje wiele atrakcji kulturalnych, w tym Muzeum Króla St Stephen, Muzeum Zabawek i Istvan Galeria sztuki Csok. Tuż przed centrum warto zobaczyć zamek Bory. Został zbudowany przez architekta i rzeźbiarza, Jeno Bory’ego w latach 1923-1959 jako ukochany hołd dla żony. Zamek ma wiele stylów architektonicznych, w tym romańskich i gotyckich, i osadzony jest w pięknych ogrodach z rzeźbami.

Jak dostać się do Székesfehérvár: Często kursują pociągi ze stacji Budapest-Déli. Podróż trwa od 65 do 80 minut. Istnieje również bezpośredni autobus z dworca Népliget w Budapeszcie. Czas podróży wynosi około 80 minut. Ceny biletów są w przybliżeniu takie same dla pociągów i autobusów, jednak dworzec autobusowy jest bliżej centrum miasta.

Jezioro Velence

Podczas gdy Jezioro Balaton jest największym jeziorem na Węgrzech (i największym w Europie Środkowej), to jest to trochę daleko od Budapesztu na jednodniową wycieczkę. Jezioro Velence oddalone jest o zaledwie 45 minut jazdy samochodem i jest doskonałym miejscem na spędzenie kilku słonecznych godzin nad wodą. Ciepłe płytkie wody mogą osiągać temperatury 26-28 stopni Celsjusza w miesiącach letnich, a wzdłuż brzegu jest kilka plaż. Trzciny pokrywają prawie jedną trzecią powierzchni jeziora, dzięki czemu są atrakcyjne dla rzadkich ptaków wodnych i ryb. W okolicy można także jeździć na rowerze, pływać kajakiem i uprawiać windsurfing. W miejscowości Agárd znajduje się również spa termalne.
Jak dostać się do jeziora Velence Z Budapesztu: Bezpośrednie połączenie kolejowe ze stacji Budapest-Déli do Gárdony zajmuje około 45 minut. Bilety w jedną stronę kosztują około 5 USD. Jeśli wynajmujesz samochód, podróż trwa około 45 minut.

Gödöllő

Mniej niż godzinę jazdy na północny wschód od Budapesztu, Gödöllő jest siedzibą wspaniałego pałacu królewskiego, który kiedyś służył jako letnia rezydencja austriackiego cesarza Franciszka Józefa. Zbudowany w połowie XVIII wieku, jest największym barokowym dworkiem na Węgrzech i był ulubionym miejscem ukochanej cesarzowej Elżbiety (lepiej znanej jako Sissi). Pałacyk służył jako koszary dla sowieckich i węgierskich żołnierzy w czasach komunizmu, dopóki w połowie lat 80. XX wieku nie została poddana renowacji, a teraz można cieszyć się wędrowaniem po bogatych wnętrzach, które zostały przywrócone do czasów imperialnych. Istnieje również piękny ogród botaniczny do zbadania, który obejmuje obszar 190 hektarów.
Jak dostać się do Gödöllő Z Budapesztu: Często kursują pociągi podmiejskie HÉV z dworca Örs vezér tere w Budapeszcie lub autobusem z Puskás Ferenc Stadion. Obie podróże trwają około 45 minut.

Zakole Dunaju

Na północ od Budapesztu znajduje się zakole Dunaju (Dunakanyar) to najbardziej malownicza część drugiej najdłuższej rzeki w Europie. Najlepszym sposobem na jej poznanie jest wycieczka łodzią, kiedy rzeka odpływa w okresie od maja do września. Podróżując ze stolicy mijamy malownicze szczyty i bujne brzegi rzek. Na zachodnim brzegu można odwiedzić niektóre z najstarszych osad na Węgrzech: Szentendre, małe barokowe miasto z brukowanymi uliczkami, wzdłuż których mieszczą się galerie sztuki, muzea i sklepy; Visegrád z XIII-wieczną cytadelą na wzgórzu i renesansowymi ruinami pałacowymi oraz Esztergom, dawna stolica kraju, jest siedzibą największej węgierskiej katedry.

Jak dostać się do zakola Dunaju z Budapesztu: Istnieje szereg wycieczek łodzią z przewodnikiem, które od maja do września odjeżdżają z Budapesztu i odwiedzają Esztergom, Visegrad i Szentendre. Możesz zapłacić około 50 $ za całodniową wycieczkę, w tym lunch. Alternatywnie, istnieje pociąg z dworca Nyugati w Budapeszcie, który kursuje do Esztergom przez Vác i Visegrad i trwa do 90 minut. Można też złapać autobus 880 BK-SZ ze stacji Újpest w Budapeszcie, która kursuje do Szentendre, Visegrád i Esztergom. Wynajęcie samochodu zapewniłoby Ci największą elastyczność, jeśli chcesz samodzielnie eksplorować każde miasto.

Eger

U podnóża Gór Bukowych, około 85 km na północny wschód od Budapesztu, Eger jest jednym z najbardziej znanych regionów winnych w kraju. Tradycje winiarskie regionu sięgają XI wieku, a wiele starożytnych piwnic wykuto w wapienne skały, które tworzą sieć podziemnych tuneli. Najsłynniejszym winem produkowanym w regionie jest Bull’s Blood (Egri Bikavér), mieszanka trzech lub więcej winogron dojrzewających w dębowych beczkach przez co najmniej 12 miesięcy. Udaj się do Szépasszony-völgy (Doliny Pięknych Kobiet), aby przeskoczyć między piwnicami na degustacje.

Jak dostać się do Eger Z Budapesztu: Bezpośrednie połączenie autokarowe z Puskás Ferenc Stadion do Eger. Podróż trwa około dwóch godzin, a bilet w jedną stronę kosztuje około 10 USD. Alternatywnie można wziąć bezpośredni pociąg z dworca kolejowego Keleti. Pociąg również zajmuje około dwóch godzin, ale dworzec kolejowy znajduje się na obrzeżach miasta, natomiast dworzec autobusowy znajduje się w samym centrum. Jeśli wynajmujesz samochód, podróż powinna zająć mniej niż dwie godziny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarz do “Budapeszt najlepsze wycieczki”