Gniew Zamek

Zamek w Gniewie


Zamek w Gniewie

Zamek w Gniewie to najpotężniejsza twierdza Zakonu Krzyżackiego na lewym brzegu Wisły pochodząca z przełomu XIII i XIV wieku. Początkowo była siedzibą konwentu i komturów krzyżackich, w czasach polskich natomiast rezydowali tu starostowie. W ciągu wieków zamek wielokrotnie był przebudowywany, szczególnie widoczne było to w XIX wieku, kiedy to przekształcono go w spichlerz, zmieniając znacznie pierwotny układ wnętrz i „gubiąc” gotyckie elementy architektury.
Największym zniszczeniom uległ jednak w 1921 roku podczas wielkiego pożaru. Po tym wydarzeniu zamek uzyskał status trwałej ruiny chronionej prawem. Odbudowa twierdzy rozpoczęła się znacznie później i etapami trwa aż do dzisiaj.
Obecnie na zamku w Gniewie stacjonuje Chorągiew Husarska Marszałka Województwa Pomorskiego, Żółty Regiment Piechoty Gustavusa II Adolphusa, działa chór gregoriański oraz różne stowarzyszenia miłośników historii, zajmujące się m.in. dawnym rzemiosłem i ożywianiem miejsc historycznych. Od 1992 roku na zamku organizowane są spektakle, inscenizacje historyczne oraz turnieje rycerskie. Nic więc dziwnego, że gniewski zamek uznawany jest za jeden z głównych ośrodków odtwórstwa historycznego i krzewienia tradycji średniowiecznych w Polsce.

Zamek w Gniewie potężna gotycka twierdza rycerzy – mnichów, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z turniejów rycerskich, zaciętych bitew i wspaniałych spektakli zaprasza do swoich Komnat. Goście odwiedzający hotel w Zamku doceniają fascynującą mieszankę historii i komfortu. Oferujemy zakwaterowanie w 4 niezwykłych lokacjach w obrębie terenu zamkowego.

 

Atrakcje zewnętrzne:

  1. Przystań zamkowa: Dla miłośników królowej rzek – Wisły proponujemy rejsy gondolą, podczas których można podziwiać ptactwo i zwierzynę żerującą w strefie chronionego krajobrazu „Natura 2000
  2. Wypożyczalnia rowerów: Aby umożliwić podziwianie urokliwych zakątków Doliny Dolnej Wisły udostępniamy dla Państwa wypożyczalnię rowerów.
  3. Promenada widokowa: Hotel Zamek Gniew umiejscowiony jest na wzgórzu z którego rozciągają się  przepiękne widoki na dolinę Wisły. To idealne miejsce do spacerów  z użyciem kijków do Nordic Walkingu
  4. Plac zabaw dla dzieci: Dla najmłodszych przygotowaliśmy miejsce zabaw z piaskownicą,bujawkami i zjeżdżalniami.
  5. Park linowy: to najlepszy sposób spędzenia wolnego czasu na specjalnie przygotowanym terenie. Zabawa gwarantowana dla dzieci jak i dorosłych.
  6. Widokowa ścianka wspinaczkowa:  Zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do korzystania z 12 m. ścianki wspinaczkowej.

Przydatne Informacje:

Fundacja Zamek w Gniewie
ul. Zamkowa 3
zamek@zamek-gniew.pl
Muzeum Archeologiczne w Gdańsku
Oddział w Gniewie Pl.
Zamkowy 2
tel: +48 58 535 38 80
tel.kom: +48 666 010 394
tel/fax: +48 58 535 38 80
recepcja@zamek-gniew.pl

Godziny zwiedzania:

1 maj – 31 październik:
wt-nd: 9.00-10.00 (w poniedziałek wystawy zamknięte)
– po sezonie zwiedzanie odbywa się po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarz do “Zamek w Gniewie”