G-WAY.PL — Pomysł Na Weekend —
Ojcowski Park

Ojcowski Park Narodowy

Ojcowski Park Narodowy

Ojcowski Park Narodowy to wymarzony cel weekendowych spacerów zarówno we dwoje, jak i całą rodziną. Samochodem można dojechać jedynie do zamku w Ojcowie (parking płatny, za to wstęp na teren Parku bezpłatny), a stamtąd już pieszo, rowerem, bądź bryczką, które czekają u wylotu doliny na chętnych turystów. Spacer po dolinie przysparza wielu wrażeń estetycznych ze względu na wyjątkową urodę tego miejsca, które, choć nieraz pełne turystów, emanuje spokojem. Jest to też jedno z niewielu miejsc na Jurze, które spokojnie można zwiedzać z malutkimi dziećmi, gdyż przez całą dolinę prowadzi droga asfaltowa i wózek nie stanowi żadnego problemu. Przy drodze możemy zobaczyć przepiękną Maczugę Herculesa. Park obejmuje przepiękną Dolinę Prądnika, w której bardzo licznie nagromadziły się majestatyczne ostańce skalne o charakterystycznych kształtach i nazwach. Dlaczego ostańce? Ano dlatego, że zbudowane są z odporniejszego materiału i ostały się mimo erozji wiatru i wody. A ten odporny materiał to wapienie jurajskie, które w dużej mierze oparły się zjawiskom krasowym. Najsłynniejsze ostańce w Ojcowskim PN jest właśnie Maczuga Herkulesa, Igła Deotymy, Brama Krakowska czy Rękawica.

Zabytki w Ojcowskim Parku Narodowym:

– Zamek Pieskowa Skała – wspaniale zachowana budowla renesansowa. Zamek udostępniony jest dla turystów przez cały rok.
– Ruiny zamku w Ojcowie – zamek powstał w XIV wieku za sprawą Kazimierza Wielkiego jako ważny element fortyfikacyjny chroniący Krakowa. Można stąd obejrzeć panoramę całej Doliny Prądnika.

– Muzeum OPN-u mieści się w zabytkowym „Hotelu Pod Łokietkiem” – dawnym budynku pouzdrowiskowym z 1860 roku. Ekspozycja jest nowoczesna i ciekawa, a sama siedziba pięknie odremontowana.

– Kaplica „Na Wodzie” – ten niezwykle interesujący zabytek znajduje się w miejscu dawnych łazienek zdrojowych. Kaplica św. Józefa Robotnika stoi na betonowych podporach ponad potokiem.

– Kościół i pustelnia bł. Salomei w Grodzisku – ciekawe historycznie wzgórze ponad drogą z Ojcowa do Zamku Pieskowa Skała, z dawną pustelnią błogosławionej Salomei

Przydatne Informacje:

Ojcowski Park Narodowy
Ojców 9, Sułoszowa
tel. 12/ 389-20-05
opnar@pro.onet.pl
www.ojcowskiparknarodowy.pl
www.pieskowaskala.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *