Piramida Kukulkana

PIRAMIDA KUKULKANA

Piramida Kukulkana
Jukatan, Meksyk

Autor           nieznany
Czas powstania  pomiędzy XI, a XIII wiekiem
Rodzaj zabytku  piramida ze świątynią
Wymiary         3080,25 m2 powierzchni, 24 m wysokości

OPIS BUDOWLI
Piramida ze Świątynią Kukulkana w Chichen Itza (Meksyk) jest jedną z najbardziej okazałych piramid świata Majów. Poświęcona jest Kukulkanowi, bogowi przychylnemu ludziom, symbolizującego dostatek i urodzaj.
Piramida powstała przypuszczalnie w drugiej połowie XI wieku. Jedną zniezwykłych cech piramidy w Chichen Itza są schody, które budowniczowie ulokowali ze wszystkich stron (zazwyczaj lokowano je tylko z jednego boku piramidy). Schody te mają po 91 stopni z każdej strony, co po dodaniu jednego stopnia prowadzącego do wnętrza świątyni daje liczbę 365, czyli liczbę dni w roku. Pomiędzy ścianami ramp znajduje się 18 bloków platform. Liczba 18 odpowiada liczbie miesięcy kalendarza majańskiego. Na bokach platform zawartych pomiędzy rampami  można dostrzec w sumie 52 wgłębienia, co jest równe liczbie długości Loła Kalendarzowego, czyli okresu w latach, po upływie którego poiawja się taka sama kombinacja dnia świętego kalendarza tzolk’in i miesiąca kalendarza haab. Piramida ta jest więc szczególnego rodzaju kalendarzem majańskim.

CIEKAWOSTKI
Budowlę usytułowano w taki sposób, że podczas wiosennego i jesiennego zrównania dnia z nocą pierwsze promienie słońca powoli przesuwają się po  schodach, co wywołuje wrażenie, zę bóg Kukulkan, którego głowę wyrzeźbiono na szczycie piramidy a ogon u podstawy, pełznie do swej świątyni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *