Tadź Mahal

Tadź Mahal

Tadź Mahal Agr, Indie

Autor           cesarz Shah Jahan
Czas powstania  1632 – 1654 r.
Rodzaj zabytku  indyjskie mauzoleum
Wymiary         ok. 3250 m2 powierzchni

OPIS BUDOWLI
Tadź Mahal to indyjskie mauzoleum wzniesione przez Szahdżahana z dynasti Wielkich Mongołów, ku czci przedwcześnie zmarłej, ukochanej żony Mumtaz Mahal, nazywane również świątynią miłości. Prowadzi do niego droga przez bramę i cudowny, okolony murem ogród. Konstrukcja ogrodu perskiego przed mauzoleum imituje muzułmańskie wyobrażenie raju.
Budynek ma cebulasty kształt, z wieżyczkami na skrzydłach. Sama środkowa kopuła ma 24,5 metra wysokości i 17,7 metrów średnicy. Budowało go przez dwadzieścia dwa lata, według różnych podań, do 25 000 robotników. Zatrudniono najzręczniejszych rzemieślników, by wykuwali w kamieniu żałobne westchnienie. Mauzoleum wykonano z marmuru przywiezionego z odległego o ponad 320 kilometrów kamieniołomu. Marmurowe powierzchnie ozdobiono tysiącami szlachetnych i półszlachetnych kamieni, a do dekoracji kaligraficznych użyto czrnego marmuru. Kiedy grobowiec był już gotowy, trumnę pokryto warstwą czystego złota, a Szahdżehan miał ją dodatkowo obsypać perłami i diamentami.

CIEKAWOSTKI
Zpowodu zanieczyszczenia środowiska marmur staje się coraz ciemniejszy. Z tego powodu wydano zakaz lokalizowania obiektów przemysłowych w promieniu 50 kilometrów od budowli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *