Zamek książąt pomorskich w Szczecinie

Zamek książąt pomorskich w Szczecinie

Zamek książąt pomorskich w Szczecinie. Kto wjeżdża do centrum Szczecina mostami nad Odrą, widzi górujący nad nim czerwony masyw gotyckiej katedry i jasnoszarą, wyniosłą sylwetę renesansowego zamku z zielonymi hełmami wież, dawną siedzibę książąt z pomorskiej dynastii Gryfitów. Dawna siedziba książąt z pomorskiej dynastii Gryfitów w panoramie Szczecina wyróżnia się jasną wyniosłą sylwetą renesansowej budowli z zielonymi hełmami wież. W tym reprezentacyjnym obiekcie położonym nad Odrą (Trasa Zamkowa), ulokowały się instytucje kulturalne, m.in. Opera, organizujące koncerty, przedstawienia teatralne, wystawy, konferencje oraz spotkania popularno-naukowe.
Na szczecińskim wzgórzu zamkowym już we wczesnym średniowieczu istniał ufortyfikowany słowiański gród. W 1124 roku, podczas wizyty apostoła Pomorza, bp Ottona z Bambergu, stała tu świątynia słowiańskiego boga Trzygłowa i drewniany dwór księcia Warcisława I, twórcy dynastii z główną siedzibą w Kamieniu Pomorskim.
Dwór Warcisława rozbudował około 100 lat później Barnim I Dobry, który przeniósł stolicę swego państwa z Uznamia do Szczecina, będącego wtedy republiką miejską. Barnim poślubił córkę króla Szwecji Eryka X – Mariannę i nazwał się „księciem na Szczecinie”. Nadał też w roku 1243 Szczecinowi miejskie prawa magdeburskie.

 

Przydatne Informacje:

ul. Korsarzy 34
tel. 091/ 433-88-41
zamek@zamek.szczecin.pl

Godziny zwiedzania:

– wt-nd: 10.00-18.00
Do zwiedzania dostępne są:
– Wieża Dzwonów z platformą widokową
– Muzeum Zamkowe i Galeria Gotycka (Skrzydło Wschodnie)
– Galeria Południowa (Skrzydło Południowe)
– Sala Świętoborzyców, Elżbietańska, Przybysławy, Galeria Północna (Skrzydło Północne)

Ceny biletów:

6 zł normalny
4 zł ulgowy

Bilet upoważnia do wstępu na wystawy. Bilet obowiązuje w dniu zakupu.

Oprowadzanie z przewodnikiem (po wcześniejszej rezerwacji terminu):
120 zł 40 minut
140 zł 60 minut

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *