ZAMEK W MIROWIE
Zamek Mirów składała się z typowego dla budowli obronnych układu: zamek górny, dolny i podzamcze. Zamek górny jest na samym szczycie trudno dostępnej skały, miał prawdopodobnie trzy poziomy i był podpiwniczony. W południowo-zachodniej części wzniesiono wieżę, która wtopiona jest w elewację budowli, a następnie wznosi się wyżej o dodatkowe kondygnacje. Zamek dolny składa się z dwóch wież oraz muru obwodowego. Do skały zamkowej dostawiono od strony wschodniej prostokątną wieżę mieszkalną. Do wieży dobudowano ścianę kurtynową dzięki której uzyskano mały wewnętrzny dziedziniec. Wjazd do twierdzy prowadził od południa przez nieistniejące już dziś podzamcze. Całość założenia została otoczona murem łączącym bramę z wieżą i wykorzystującym po drodze okoliczne skałki. Dziś jest już ruiną, ale szczególnie zamek górny zachował się na tyle dobrze, że bez trudu można wyobrazić sobie, jak wyglądał w przeszłości.
Dookoła rozpościerają się tzw. Skały Mirowskie, które są doskonałym miejscem do wspinaczki skałkowej, skały te mają swoje nazwy i stopień trudności zdobycia danej drogi na szczyt:
Skrzypce
Skała z Grotą
Klawiatura
Ósma Grzęda
Grzyb
Skoczek
Zygzak
Szafa i Biwakowa
Studnisko
Studnisko II
Turnia Kukuczki
Czwarta Grzęda
Trzecia Grzęda
Trzy Siostry
Ścianka nad Wanną
Z Odstrzeloną Basztą
Mniszek i Skały przy Szlaku
Studnisko przy Zamku stanowi pierwszy cel wspinaczkowy w skałach Mirowskich. Samotnie stojąca, charaktrystyczna skała oferuje stosunkowo dużo dróg o szerokim przekroju trudności. W większości przypadków zostały one wyposażone w komplety nowych punktów asekuracyjnych. Wspinaczkowo Studnisko oferuje bogaty asortyment formacji oraz możliwość wyboru działania w słońcu lub cieniu.
1. Wschodnia Grań I
2. Wschodnia Grań I
3. lewym kominem, nad studnią III
4. Troodon VI.1+
5. Ty rano żarłeś Rex VI.1
6. Re re osiem VI.1
7. Droga Machnika VI+
8. Power Klej VI+
9. Fuks VI.1
10. Nieznośna lepkość odbytu VI.2 (może VI.2+)
11. Imię burzy VI.2 (może VI.2+)
12. V
13. Bardzo lewa depresja VI
14. Biała Depresja (lewa strona) VI
15. Biała Depresja (prawa strona) VI.1+
16. Lewy Filar V
17. Środkowy Komin IV
18. Aborygen VI+
18a. trawers Aborygena V
19. Prawy komin V+
20. III
Komentarz do “ZAMEK W MIROWIE”
skałki obok zamku to idealne miejsce wspinaczkowe, które w sezonie jest oblegane przez rzesze wspinaczy