Yellowstone National Park – USA

Yellowstone National Park – USA

Park Narodowy Yellowstone jest znany na całym świecie ze swoich przepięknych krajobrazów, wyjątkowej przyrody i fascynującej historii naturalnej. Każdego roku miliony ludzi przyjeżdżają z całego świata, aby być świadkiem cudów Yellowstone. Park Narodowy Yellowstone to cudowna kraina aktywności geotermalnej, oszałamiających krajobrazów i przepięknej przyrody. Para syczy z ziemi wzdłuż szlaków pieszych, żubry zatrzymują samochody na swojej drodze na głównej drodze parku, a gorące źródła w technikolorze nigdy nie przestają zadziwiać nawet najbardziej wytrawnego podróżnika.

Ten przewodnik turystyczny wyjaśni, jak się tam dostać i wszystko, co musisz wiedzieć przed wyjazdem:

 1. Zwiedzanie Yellowstone
 2. Co musisz wiedzieć o Yellowstone
 3. Najlepsze wskazówki dotyczące podróży do Yellowstone
 4. Gdzie Yellowstone jest
 5. Czy warto go odwiedzić
 6. Jak się dostać do Yellowstone
 7. Kiedy jechać
 8. Gdzie się zatrzymać
 9. Ile dni należy spędzić
 10. Jak się poruszać
 11. Rzeczy do zobaczenia i zrobienia
 12. Opłata za wstęp
 13. Jak zaoszczędzić pieniądze
 14. Jak zachować bezpieczeństwo
 15. Jedzenie
 16. Co spakować
 17. Najlepsze miejsca rezerwacji

1 Zwiedzanie Yellowstone

Grand Canyon of the Yellowstone” (Wielki Kanion Yellowstone) – to jeden z kultowych zabytków Yellowstone. Do punktów widokowych na północnej i południowej krawędzi można dojechać samochodem lub pieszo.

„Old Faithful” (Stary Wierny) – to najsłynniejszy gejzer na świecie. Zajmij miejsce w pierwszym rzędzie na deptaku, wejdź na Wzgórze Obserwacyjne lub udaj się na górny taras w Old Faithful Inn, aby obejrzeć erupcję.

Mammoth Hot Springs” (Mamucie Gorące Źródła) – to duży kompleks gorących źródeł, który znajduje się w północnej części Yellowstone. Gorąca, parująca woda wylewa się na tarasy, dzięki czemu jest to jeden z najbardziej wyjątkowych obszarów geotermalnych w parku.

Norris Geyser Basin” (Basen Gejzeru Norrisa) – to kolejny dość duży zbiór obiektów geotermalnych. Wizyta tutaj polega na obejrzeniu dwóch basenów: Back Basin i Porcelain Basin. Jeśli masz szczęście, możesz obejrzeć erupcję gejzeru Steamboat, najwyższego aktywnego gejzeru na świecie.

Grand Prismatic Spring” (Wielka pryzmatyczna wiosna) – to największe gorące źródło w Stanach Zjednoczonych. Żywe kolory są wynikiem życia drobnoustrojów wzdłuż krawędzi gorącego źródła.

Mt. Washburn” (Góra Washburn) – aby podziwiać panoramę Parku Narodowego Yellowstone, wybierz się na szczyt Mount Washburn. To jedna z najpopularniejszych jednodniowych wędrówek po parku.

Obserwacje dzikiej przyrody – żubr, łoś, niedźwiedź czarny, niedźwiedź grizzly, łoś, antylopa widłoroga, owca gruboroga i wilki ich wszystkich możesz tutaj zobaczyć. Dolina Hayden i Dolina Lamar to najlepsze miejsca do obserwacji dzikiej przyrody.

W promieniu 1 mili kwadratowej znajduje się ponad 150 obiektów geotermalnych, dzięki czemu jest to jedno z najlepszych miejsc w parku, w którym można zobaczyć gorące źródła, gejzery i baseny termalne. Główną atrakcją jest Old Faithful.

2 Co musisz wiedzieć o Yellowstone

Spodziewaj się tłumów w lecie

Około 43 procent odwiedzających Yellowstone to około 2 miliony osób, które wpycha się do parku w lipcu i sierpniu. Wszyscy ścigają się o miejsca parkingowe. Zaplanuj, aby wczesnym rankiem odwiedzić popularne miejsca, takie jak Old Faithful i West Thumb i Norris Geyser Basins. W południe udaj się na backcountry, gdzie tłumy szybko się przerzedzają. Wschodni brzeg jeziora Yellowstone, przez szlak Thorofare, to świetne miejsce na ucieczkę od ludzi.

Zimą usługi są ograniczone

Z wyjątkiem tych znajdujących się w siedzibie parku w pobliżu Mammoth Hot Springs, większość obiektów i dróg Yellowstone jest zamykana na zimę.

Weź lornetkę

Weź ze sobą lunetę lub przynajmniej dobrą lornetkę. Yellowstone zostało nazwane Serengeti Ameryki ze względu na ogromne stada żubrów i łosi oraz konstelacje innych charyzmatycznych megafaun zamieszkujących park. Możesz ją wypożyczyć na dzień lub tydzień w sklepach fotograficznych w West Yellowstone lub Gardiner w stanie Montana (od około 25 USD dziennie).

Nie zapomnij pozwolenia

Jeśli chcesz rozbić obóz poza wyznaczonymi obszarami kempingowymi, musisz uzyskać pozwolenie z jednego z centrów dla odwiedzających lub posterunków strażników.

Uważaj na niedźwiedzie

Całe Yellowstone to siedlisko niedźwiedzi. Aby uniknąć ataku, rób dużo hałasu podczas wędrówki, aby uniknąć niespodzianek. Zabierz ze sobą spray na niedźwiedzie i zabezpiecz wszelkie produkty spożywcze.

Mała rada dotycząca etykiety

Nie podjeżdżaj i nie oglądaj z okna Swojego samochodu na biegu jałowym, aby wiedzieć, na co ludzie patrzą. Zaparkuj bezpiecznie na drodze, podejdź do grupy skupionej wokół lunety i zadawaj uprzejme pytania. Zwykle z przyjemnością podzielą się tym, co widzą i wiedzą, I najprawdopodobniej zaproponują Ci spojrzenie przez obiektyw.

Zaplanuj wędrówkę wokół funkcji termalnych parku

Yellowstone stał się pierwszym parkiem narodowym na świecie ze względu na swoje właściwości termiczne które pozostają jego główną atrakcją. Pomimo tłumów w Old Faithful, Upper Geyser Basin jest absolutnie warty obejrzenia, zwłaszcza jeśli możesz złapać Grand Geyser, z jego 200-metrowym pióropuszem, wybucha co sześć do siedmiu godzin i Riverside, które wyrzuca wodę do rzeki Firehole co około pięć godzin podczas tej samej wizyty. Park publikuje szacunkowe czasy erupcji w Internecie i na tablicy w centrum dla zwiedzających.

Wstęp jest płatny

Opłaty za wstęp podane będą w pkt.9

Rozmiar

2,2 miliona akrów. Jest to największy park narodowy w Stanach Zjednoczonych poza Alaską.

WIFI

Bezpłatne publiczne Wi-Fi dostępne w Albright Visitor Center (Mammoth). Wi-Fi dostępne w niektórych domkach parkowych dla zarejestrowanych gości. Sprawdź szczegóły w recepcji hotelu lub w aplikacji NPS Yellowstone. Usługi komórkowe są bardzo ograniczone, a odbiór dostępny jest tylko w głównych obszarach rozwiniętych lub w ich pobliżu: Mammoth Hot Springs, Old Faithful, West Thumb i Grant Village, Lake Village and Fishing Bridge, Canyon Village to Tower Junction oraz w pobliżu West Entrance. W okresie letnim usługi na tych obszarach są często przepełnione.

Czy wiedziałeś że

Yellowstone to nie tylko pierwszy park narodowy w Stanach Zjednoczonych, to pierwszy park narodowy na świecie. Jest to wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Większość Yellowstone znajduje się na szczycie superwulkanu. Ten superwulkan napędza aktywność geotermalną w parku. Superwulkan to pole wulkaniczne, które może wywołać potężną erupcję.

Yellowstone ma najwyższą koncentrację cech geotermalnych na całym świecie. Ziemia dosłownie dymi, bulgocze i syczy. Codziennie wybuchają liczne gejzery, w tym najsłynniejszy gejzer na świecie, Old Faithful.

3 Najlepsze wskazówki dotyczące podróży do Yellowstone

Zrób listę najważniejszych zabytków, które chcesz zobaczyć

Park Narodowy Yellowstone jest ogromny i może być przytłaczająca myśl, że musisz zobaczyć wszystko podczas jednej podróży. Wielu odwiedzających park po raz pierwszy bardzo nie docenia wielkości. Zrób listę zabytków, które najbardziej chcesz zobaczyć i planuj odhaczać tylko kilka z nich każdego dnia. Zostaw dużo miejsca w swoim harmonogramie, abyś mógł odkrywać nieplanowane zabytki, które przyciągają Cię po drodze.

Spodziewaj się, że odległości jazdy będą znacznie dłuższe niż się wydaje

Chociaż Grand Loop, główna droga Yellowstone, ma tylko 142 mile (229 kilometrów), nie spodziewaj się, że będziesz w stanie przejechać całą pętlę w jeden dzień. Ograniczenie prędkości wynosi tylko 45 mil na godzinę, a ruch zwykle porusza się znacznie wolniej. Korki są powszechne, a dzikie zwierzęta czasami wymagają krótkoterminowych zamknięć dróg.

Zarezerwuj noclegi z jak największym wyprzedzeniem

Zarezerwuj kemping lub zrób rezerwację zakwaterowania, gdy tylko poznasz daty podróży. Rezerwacje często są dokonywane z rocznym wyprzedzeniem.

Sprawdź dostępność kempingów Yellowstone online

Strona kempingowa Yellowstone National Park oferuje aktualne informacje o dostępności kempingów, w tym ich aktualny status i czas, kiedy kemping jest pełny.

Zatankuj i kupuj poza parkami

Jedzenie i paliwo są znacznie tańsze poza parkiem, więc zatankuj i zrób zakupy spożywcze, zanim wyruszysz do Yellowstone.

Nie bój się, ale bądź przygotowany na niedźwiedzie

Nie pozwól, aby strach przed niedźwiedziami powstrzymał Cię od wędrówek lub biwakowania w parku. Jest bardzo mało prawdopodobne, że wpadniesz na niedźwiedzia, ale najlepiej być przygotowanym na wszelki wypadek. Unikaj wędrówek o świcie lub o zmierzchu, wędruj w grupach, rób trochę hałasu i noś spray na niedźwiedzie. Przestrzegaj również wszystkich wytycznych dotyczących przechowywania żywności na obozie. Chroni to zarówno ludzi, jak i niedźwiedzie.

4 Gdzie Yellowstone jest

USA. Wyoming, Idaho i Montana, a większość gruntów znajduje się w Wyoming.

5 Czy warto go odwiedzić

Yellowstone to największy park narodowy poza Alaską. Z ponad dwoma milionami akrów ziemi, pięcioma wejściami do parków, licznymi basenami gejzerów, malowniczymi trasami i kilometrami szlaków turystycznych, jest tu wiele do zrobienia i odwiedzenia.

Oprócz największej koncentracji obiektów geotermalnych na świecie, Yellowstone jest jednym z najbardziej zróżnicowanych ekologicznie parków. Jego najsłynniejszymi mieszkańcami są wilki, które od czasu reintrodukcji w 1995 roku pomogły ożywić ekosystem i same w sobie stały się główną atrakcją turystyczną. Park oferuje wyjątkowe możliwości wędkowania i wiosłowania na rozległych jeziorach. Jest poprzecinany ponad 900 milami szlaków wijących się nad grzbietami górskimi, obok grzmiących wodospadów i odległych basenów gejzerów, w których nie zobaczysz żadnej duszy.

Za każdym razem, gdy odwiedzamy Yellowstone, zadziwia nas jeszcze bardziej. Sama wielkość tego parku, z krajobrazami i zwierzętami, które chroni, jest zdumiewająca. Kolorowe gorące źródła, stada żubrów i łosi, gejzery i bulgoczące błoto, wodospady i kaniony… to spektakularny park.

6 Jak się dostać do Yellowstone

Yellowstone jest w pełni opanowany przez przemysł motoryzacyjny – nie ma transportu publicznego do, lub wewnątrz parku. Do Yellowstone można wjechać jednym z pięciu wejść:
West Yellowstone, Montana;
Park Narodowy Grand Teton na południu;
Cody, Wyoming, na wschodzie;
Cook City, Montana, na północnym wschodzie;
i Gardiner na północy.

Najbliższe główne lotniska to Bozeman, Montana na północy i Jackson w stanie Wyoming na południu, oba mniej niż 1,5 godziny jazdy do parku i są wyposażone w samochody do wynajęcia. 466 mil dróg w Yellowstone jest utwardzonych, więc pojazdy z napędem na cztery koła o dużym prześwicie nie są konieczne.

7 Kiedy jechać

Najlepszy czas na wizytę w Yellowstone to okres od maja do października. Od początku listopada do połowy kwietnia wiele dróg w parku będzie zamkniętych z powodu opadów śniegu. Wciąż można zwiedzać park zimą, ale poruszamy się skuterem śnieżnym lub autokarem śnieżnym, co oczywiście będzie zupełnie innym doświadczeniem niż w miesiącach letnich. Mając to na uwadze, powinieneś wiedzieć, że w miesiącach letnich (zwłaszcza w lipcu i sierpniu) tłumy są ogromne. Spodziewaj się poważnych trudności w znalezieniu miejsca parkingowego w południe. Wczesna jesień to wspaniały czas na wizytę w Yellowstone. Dni są krótsze, a temperatury chłodniejsze, dużo mniej ludzi i piękne jesienne kolory sprawiają, że jest to świetny czas na wizytę w Yellowstone.

Wiosna

Marzec i kwiecień są najlepsze, aby zobaczyć niedźwiedzie, które wyszły głodne ze swoich legowisk hibernacyjnych. W maju wilcze szczenięta w końcu wychodzą z nor. Wiele dróg parkowych otwiera się około 20 kwietnia, w zależności od warunków, chociaż wiele obiektów, takich jak sklepy i hotele, może nie być otwartych do maja, a niektóre drogi na wyższych wysokościach i kempingi mogą nie być otwarte do czerwca. Sprawdź stronę z godzinami pracy parku, aby uzyskać szczegółowe informacje.

Lato

Zwłaszcza latem nie oczekuj, że po prostu zgarniesz pokój w jednym z hoteli w parku. Planuj z wyprzedzeniem, większość pokoi jest rezerwowana z rocznym wyprzedzeniem, podobnie jak wiele kempingów. Około 70 procent ponad 300 kempingów w Yellowstone można zarezerwować od 1 kwietnia. Pozostałe 90 miejsc, sprawiedliwie rozdzielonych na terenie parku, jest codziennie otwartych, aby można je było odebrać na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”, z możliwością rezerwacji do 48 godzin przed nocą, w której planujesz rozbić obóz (3–15 USD za osobę ).

Jesień

Jesień to idealny czas na wizytę w Yellowstone. Tłumy i komary zniknęły, zwierzęta są bardziej aktywne, nawet walczą z powodu rykowiska i tuczą się na zimę. Wrzesień charakteryzuje się rześką pogodą; Październik może przynieść śnieg, z temperaturami zbliżonymi do wiosny.

Zima

Większość dróg w parku jest zamknięta od późnej jesieni do późnej wiosny z powodu śniegu i ujemnych temperatur. Siedziba parku w Mammoth Hot Springs w pobliżu północnego wejścia i Highway 212 z Mammoth do Cooke City przy wschodnim wejściu są otwarte przez cały rok. Autostrada 212 przecina dolinę Lamar, gdzie znajdziesz jedne z najlepszych miejsc obserwacji dzikiej przyrody w parku. Pozostała część parku otwiera się w połowie grudnia, aby można było jeździć po śniegu na nartach lub rakietach śnieżnych, skuterach śnieżnych lub śnieżnym autokarze — pojazdami z gąsienicami przypominającymi czołgi zamiast kół. Jeśli chodzi o zakwaterowanie, otwarte są tylko dwa hotele, Old Faithful Snow Lodge i Mammoth Hot Springs Hotel and Cabins, chociaż goście mogą obozować z zezwoleniem na backcountry, które jest bezpłatne w zimie. Obserwatorzy wilków wolą zimę, kiedy głęboki śnieg zapewnia dobre śledzenie i dobrą widoczność na tle śniegu.

8 Gdzie się zatrzymać

Wybór miejsca pobytu w Yellowstone zależy od kilku czynników: w ile dni planujesz odwiedzić Yellowstone, z jakim wyprzedzeniem dokonujesz rezerwacji i dokąd planujesz się udać, zarówno przed, jak i po wizycie.

Domki w Parku Narodowym Yellowstone wyprzedają się absurdalnie z dużym wyprzedzeniem. Zamawiamy z 12 miesięcznym wyprzedzeniem.

Najlepszym miejscem na pobyt w parku jest Canyon Village, chociaż Old Faithful jest również bardzo dobrą lokalizacją. Jeśli starasz się znaleźć domek w parku, istnieje wiele opcji poza Yellowstone.

9 Ile dni należy spędzić

Potrzebujesz co najmniej trzech pełnych dni, aby odwiedzić najważniejsze zabytki w Yellowstone. Nawet wtedy nie zobaczysz wszystkiego. Aby uzyskać najlepsze wrażenia, zaplanuj spędzenie pięciu do siedmiu dni w parku.

Mając jeden dzień w Yellowstone, masz wystarczająco dużo czasu, aby odwiedzić najważniejsze atrakcje: Old Faithful, Grand Prismatic Spring, Grand Canyon of the Yellowstone i dziką przyrodę w Hayden lub Lamar Valleys.

10 Jak się poruszać

Najlepszym sposobem poruszania się po Parku Narodowym Yellowstone jest samochód. W parku nie ma transportu publicznego. Możesz wynająć samochód na dowolnym z pobliskich lotnisk, w tym na regionalnym lotnisku Yellowstone (COD) w Cody w stanie Wyoming, Lotnisko Jackson Hole (JAC) w Jackson, Wyoming, Lotnisko Yellowstone (WYS) w West Yellowstone, Montana oraz międzynarodowy port lotniczy Bozeman Yellowstone (BZN) w Bozeman, Montana. Parkingi są dostępny w całym parku. Dostępne są również wycieczki z przewodnikiem po parku.

11 Rzeczy do zobaczenia i zrobienia

Z ponad 2 milionami akrów ziemi i 5 wejściami do parku, w Parku Narodowym Yellowstone jest dużo do zrobienia. 18 rzeczy do zrobienia może wydawać się dużo i tak jest, ale jest to zawężone z ogromnej listy rzeczy do zrobienia. Po raz pierwszy odwiedzający Yellowstone jest to świetny punkt wyjścia, aby zobaczyć to, co najlepsze w parku.

 1. Old Faithful (Stary Wierny)
 2. Grand Canyon of the Yellowstone (Wielki Kanion Yellowstone)
 3. Mt. Washburn Hike (Wędrówka na górę Washburn)
 4. Fairy Falls (Wodospady wróżek)
 5. Grand Prismatic Spring (Wielka pryzmatyczna sprężyna)
 6. Upper Geyser Basin (Dorzecze Górnego Gejzeru)
 7. Mammoth Hot Springs (Mamucie gorące źródła)
 8. Roosevelt Arch (Łuk Roosevelta)
 9. Boiling River Hot Spring (Gorące źródło wrzącej rzeki)
 10. Norris Geyser Basin (Basen gejzeru Norris)
 11. West Thumb Geyser Basin (Basen gejzera West Thumb)
 12. Dunraven Pass (Przełęcz Dunraven)
 13. Blacktail Plateau Drive (Jazda na płaskowyżu Blacktail)
 14. Lamar Valley (Dolina Lamar)
 15. Hayden Valley (Dolina Haydena)
 16. Artist Paintpots (Farby artystyczne)
 17. Fountain Paint Pot Trail (Szlak fontanny z farbą)
 18. Tower Fall (Upadek wieży)

1 Old Faithful(Stary Wierny)

Old Faithful to najsłynniejszy gejzer na świecie. Od dziesięcioleci ten gejzer wybucha według bardzo niezawodnego harmonogramu. Tak niezawodny, że możesz nawet uzyskać oczekiwane czasy erupcji online, aby pomóc Ci zaplanować wizytę.

2 Grand Canyon of the Yellowstone (Wielki KanionYellowstone)

Przez tysiące lat rzeka Yellowstone rzeźbiła ten kanion. Dzięki licznym punktom widokowym i szlakom turystycznym łatwo tu spędzić pół dnia. Po obu stronach rzeki rozciągają się malownicze widoki. Możesz albo chodzić po obręczach, albo jechać do każdego punktu widokowego. Zdecydowanie warto odwiedzić obie strony kanionu, aby uzyskać pełnię wrażeń.

3 Mt. Washburn Hike (Wędrówka na górę Washburn)

Aby podziwiać panoramę Parku Narodowego Yellowstone, wybierz się na szczyt Mount Washburn. To jedna z najpopularniejszych jednodniowych wędrówek po parku.

4 Fairy Falls (Wodospady wróżek)

Fairy Falls to jeden z najwyższych wodospadów Yellowstone. Można się tu dostać tylko pieszą wędrówką i łatwo połączyć wizytę w Fairy Falls z Grand Prismatic Spring Overlook.

5 Grand Prismatic Spring (Wielka pryzmatyczna sprężyna)

Grand Prismatic Spring to najbardziej kolorowe, tętniące życiem gorące źródło Yellowstone. Wizyta w tym tęczowym basenie termalnym jest bez wątpienia jedną z najlepszych rzeczy do zrobienia w Parku Narodowym Yellowstone. To największe gorące źródło w Stanach Zjednoczonych. Żywe kolory są wynikiem życia drobnoustrojów wzdłuż krawędzi gorącego źródła. Kolory mogą się zmieniać w zależności od obecności różnych drobnoustrojów i temperatury wody. Grand Prismatic Spring ma inny wygląd latem i zimą. Latem ma tendencję do pomarańczowego, a zimą brzegi są ciemnozielone.

6 Upper Geyser Basin (Dorzecze Górnego Gejzeru)

W promieniu 1 mili kwadratowej znajduje się ponad 150 obiektów geotermalnych, dzięki czemu jest to jedno z najlepszych miejsc w parku, w którym można zobaczyć gorące źródła, gejzery i baseny termalne. Główną atrakcją jest Old Faithful, ale jest tu więcej wspaniałych rzeczy do zobaczenia i zrobienia.

7 Mammoth Hot Springs (Mamucie gorące źródła)

Mammoth Hot Springs to duży kompleks gorących źródeł, który znajduje się w północnej części Yellowstone. Gorąca, parująca woda wylewa się na trawertynowe tarasy, dzięki czemu jest to jeden z najbardziej wyjątkowych obszarów geotermalnych w parku.

8 Roosevelt Arch (Łuk Roosevelta)

Kiedy Yellowstone otworzyło się po raz pierwszy, północne wejście było głównym wejściem do parku. W 1903 r. wzniesiono ten kamienny łuk. Ludzie przyjeżdżali do Gardiner pociągiem, a potem wjeżdżali do parku powozami konnymi.

9 Boiling River Hot Spring (Gorące źródło wrzącej rzeki)

Położone między Mammoth Hot Springs a Roosevelt Arch to naturalnie występujące gorące źródło, w którym można popływać. Niedaleko Mamuta gorące źródło wpływa do rzeki Gardner. Ta naturalna wanna z hydromasażem jest popularnym miejscem do pływania.

10 Norris Geyser Basin (Basen gejzeru Norris)

Podobnie jak w przypadku Upper Geyser Basin, jest to kolejny dość duży zbiór obiektów geotermalnych. To także jeden z najszybciej zmieniających się basenów w parku. Wizyta tutaj polega na obejrzeniu dwóch basenów: Back Basin i Porcelain Basin.

11 West Thumb Geyser Basin (Basen gejzera West Thumb)

Zwiedzanie jest szybkie około 30 minut i można zobaczyć nie tylko jezioro Yellowstone, ale także cudownie niebieskie gorące źródła. Najważniejszym wydarzeniem jest Abyss Pool, ale bardzo fajnie jest również obserwować aktywność geotermalną wzdłuż krawędzi jeziora Yellowstone.

12 Dunraven Pass (Przełęcz Dunraven)

Aby podziwiać wspaniałe widoki na park, przejedź przez przełęcz Dunraven. Jest wiele punktów widokowych i rozjazdów, gdzie można się zatrzymać i podziwiać widok.

13 Blacktail Plateau Drive (Jazda na płaskowyżu Blacktail)

Blacktail Plateau Drive to mało uczęszczana trasa widokowa. Ta 7-kilometrowa jednokierunkowa droga gruntowa prowadzi równolegle do Grand Loop Road między Mammoth a Tower. Przy odrobinie szczęścia można spotkać żubra, łosia i niedźwiedzia.

14 Lamar Valley (Dolina Lamar)

Dolina Lamar jest okrzyknięta najlepszym miejscem do oglądania dzikiej przyrody w Yellowstone. Co tu widzisz? Bizony, łosie, niedźwiedzie, kojoty i wilki są znane z pojawiania się. Najlepszy czas na oglądanie dzikiej przyrody to poranek i wieczór.

15 Hayden Valley (Dolina Haydena)

Dolina Hayden to kolejne bardzo popularne miejsce, w którym można zobaczyć żubry. Ponieważ znajduje się między Wielkim Kanionem Yellowstone a jeziorem Yellowstone, łatwiej się tu dostać. Ale będzie też bardziej tłoczno.

16 Artist Paintpots (Farby artystyczne)

Na południe od Norris Geyser Basin znajduje się Artist Paintpots, mały obszar, który zawiera kilka gorących źródeł i garnków błotnych. Czuję się długi spacer, aby dostać się z parkingu do basenu gejzera około pół mili w jedną stronę, ale warto. Widok z górnej promenady i bulgoczące garnki błotne jest obłędny.

17 Fountain Paint Pot Trail (Szlak fontanny z farbą)

Z tego krótkiego szlaku zobacz wszystkie cztery główne cechy hydrotermalne znajdujące się w parku: gorące źródła, gejzery, garnki błotne i fumarole. To tylko pół mili spacerkiem po promenadzie obok tych obiektów.

18 Tower Fall (Upadek wieży)

Jest to popularny wodospad do odwiedzenia, ponieważ znajduje się prawie tuż przy drodze. Z parkingu Tower jest krótki spacer do punktu widokowego. Wiele osób odwiedza ten wodospad, jeśli będziesz przejeżdżał przez okolicę, warto rzucić okiem.

12 Opłata za wstęp

Yellowstone (pojazd niekomercyjny) – 35,00 $
Dobry na wjazd do Parku Narodowego Yellowstone przez siedem dni od daty zakupu.

Yellowstone (motocykl lub skuter śnieżny) – 30,00 $
Dobry na wjazd do Parku Narodowego Yellowstone przez siedem dni od daty zakupu.

Yellowstone (osoba piesza, rowerowa itp.) – 20,00 $
Dobry na wjazd do Parku Narodowego Yellowstone przez siedem dni od daty zakupu.

Bilet roczny do Parku Narodowego Yellowstone – 70,00 $
Bilet roczny zapewniający bezpłatny wstęp do Parku Narodowego Yellowstone przez rok.

13 Jak zaoszczędzić pieniądze

Przynieś własne łóżko. Przestrzeń na campingu jest znacznie tańsza niż pokój w jednej z parkowych loży. Ponadto wiele kempingów jest wyposażonych w prysznice, spłukiwane toalety, a nawet pralnię.

Pomiń lato ponieważ lato jest okresem największego napływu turystów, ceny hoteli mają tendencję do wzrostu. Wydasz mniej, jeśli odwiedzisz je poza sezonem.

Gotuj na własną rękę w Yellowstone jest kilka restauracji, ale mogą one w końcu znacznie uszczuplić twoje oszczędności. Rozważ przyniesienie własnego jedzenia.

14 Jak zachować bezpieczeństwo

Zagrożenia bezpieczeństwa w Yellowstone obejmują bóle głowy i poważne zagrożenia, takie jak ataki zwierząt. W wyniku zmiany wysokości mogą pojawić się bóle głowy. Wysokość Yellowstone wynosi od 5282 do 11 358 stóp nad poziomem morza. Chociaż choroba wysokościowa ma tendencję do występowania przy ekspozycji w środowisku powyżej 8000 stóp, każda nagła, poważna zmiana wysokości może spowodować nudności z objawami takimi jak bóle głowy, zmęczenie, zawroty głowy i inne.

Podczas zwiedzania parku należy pamiętać, że wiele atrakcji geotermalnych, takich jak gejzery i garnki błotne, jest niebezpiecznych ze względu na bardzo wysokie temperatury. Podobnie, przez cały czas należy zachowywać bezpieczną odległość od zwierząt. National Park Service sugeruje zachowanie co najmniej 100 jardów odległości między tobą a wilkami i niedźwiedziami oraz około 25 jardów lub więcej między tobą a wszystkimi innymi dzikimi zwierzętami. Większość stałych kempingów w parku generalnie nie jest zagrożona atakami zwierząt, ale obozowicze muszą trzymać wszelką żywność i śmieci poza zasięgiem niedźwiedzi i innych stworzeń.

Jeśli możesz temu pomóc, unikaj wędrówki na własną rękę: 91% ataków niedźwiedzi w Yellowstone pochodziło od odwiedzających, którzy spacerowali po górach, pamiętaj, że całe Yellowstone jest uważane za kraj niedźwiedzi. Niezależnie od tego, czy jesteś sam, czy z innymi, rób dużo hałasu, aby ostrzec zwierzęta o Twojej obecności. Zaleca się noszenie puszki sprayu na niedźwiedzie, odstraszacza używanego do odpędzania szarżujących niedźwiedzi. Jeśli napotkasz niedźwiedzia na szlaku, nie uciekaj, ponieważ spowoduje to reakcję pościgu niedźwiedzia. Zamiast tego cofaj się powoli i nie hałasuj, aby nie przestraszyć niedźwiedzia. Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak chronić się przed niedźwiedziami, odwiedź stronę NPS Bear Safety oraz stronę Bezpieczeństwo Yellowstone.

15 Jedzenie

W porównaniu do innych parków narodowych w całym kraju, Yellowstone ma wiele lokali gastronomicznych. Wewnątrz parku znajdziesz sklepy wielobranżowe, stołówki, sklepy z przekąskami, a nawet bary. Yellowstone jest również domem dla kilku restauracji, z których większość znajduje się przy popularnych atrakcjach, takich jak Mammoth Hot Springs, Old Faithful i Yellowstone Lake. Stołówki w parku zwykle serwują nieformalne potrawy, takie jak kanapki, a ekskluzywne restauracje, takie jak Lake Hotel Dining Room i Mammoth Hotel Dining Room, oferują szeroki wybór dziczyzny. Chociaż w granicach Parku Narodowego Yellowstone znajduje się kilka lokali gastronomicznych, rozważ zabranie ze sobą lodówki z produktami na lunch i przekąskami. Pamiętaj, że dotarcie z jednej atrakcji do drugiej w Yellowstone może zająć kilka godzin. Inne jadłodajnie można znaleźć w małych miasteczkach otaczających park.

16 Co spakować

To, co powinieneś spakować na wycieczkę do Yellowstone, będzie zależeć od pory roku, którą odwiedzasz i zaplanowanych działań. Poniżej znajdziesz kilka ogólnych rzeczy, które każdy powinien rozważyć zabranie na swoją podróż.

Ciepłe warstwy odzieży

W Parku Narodowym Yellowstone temperatury mogą się gwałtownie zmieniać, więc ubieranie się w warstwy jest kluczowe. Pamiętaj, aby spakować lekkie warstwy na dzień i cieplejsze warstwy na wieczór, w tym czapkę i rękawiczki. Zdziwisz się, jak może być zimno, nawet w środku lata.

Kurtka przeciwdeszczowa

Weź ze sobą lekką kurtkę przeciwdeszczową lub ponczo, aby schować w plecaku na wypadek, gdyby podczas wędrówek zaczęło padać.

Dobre buty turystyczne

W Yellowstone jest wiele wędrówek. Jeśli planujesz trzymać się deptaków i utwardzonych szlaków, wystarczy każdy dobry, wygodny but do chodzenia. Zabierz ze sobą solidną parę butów trekkingowych lub butów terenowych, jeśli planujesz wybrać się na którąś z dłuższych, trudniejszych wędrówek.

Lornetka

Dobrym pomysłem jest zabranie lornetki do Yellowstone. Pozwala ona zobaczyć dziką przyrodę z bezpiecznej odległości więc jeśli chcesz mieć większą szansę na dostrzeżenie grizzly lub wilków z bezpiecznej odległości to jest konieczna. Luneta obserwacyjna jest jeszcze lepsza dla odwiedzających, którzy poważnie myślą o poszukiwaniu dzikiej przyrody jeśli chcesz przybliżyć ciekawe krajobrazy geotermalne.

Ochrona przed słońcem

Nawet zima może przynieść słoneczne ale zimne dni w Yellowstone, a ochrona przed słońcem powinna być rozważana przez cały rok. Sugerowałbym zabranie okularów przeciwsłonecznych, kapelusza przeciwsłonecznego i kremu przeciwsłonecznego.

Spray na niedźwiedzie

Spray na niedźwiedzie jest koniecznością, jeśli planujesz wędrówki po Parku Narodowym Yellowstone. Pracownicy parku doradzają wszystkim turystom noszenie sprayu na niedźwiedzie i wiedzą, jak z niego korzystać. Możesz znaleźć spray na niedźwiedzie w sklepach kempingowych lub wypożyczyć w Yellowstone Canyon Village lub w sklepach ze sprzętem w Jackson w stanie Wyoming.

Butelka na wodę wielokrotnego użytku

Utrzymywanie nawodnienia jest ważne na wysokości, a odwodnienie może stanowić problem, jeśli nie pijesz wystarczającej ilości wody na dużych wysokościach Yellowstone. W Yellowstone znajdują się bezpłatne stacje do napełniania butelek z wodą prawie wszędzie, więc bądź przyjazny dla środowiska i weź ze sobą butelkę wielokrotnego użytku na podróż.

Krzesło i książka

Jeśli planujesz przeczekać, aż gejzer wybuchnie, miło jest czuć się komfortowo i grać w karty lub poczytać dobrą książkę, aby umilić czas oczywiście na krzesełku.

Lunch, przekąski i woda

W parku są usługi, ale najlepiej zabrać ze sobą własne. Jeśli dostaniesz tę niesamowitą okazję do oglądania dzikiej przyrody z samochodu lub nagle wybuchnie gejzer Steamboat, nadal możesz cieszyć się nie będąc głodnym.

17 Najlepsze miejsca rezerwacji

To ulubione firmy, z których korzystam podczas podróży. Są one tutaj uwzględnione, ponieważ konsekwentnie znajdują oferty, oferują światowej klasy obsługę klienta i doskonałą wartość, a także ogólnie są lepsi niż konkurenci. To właśnie z nich korzystam najczęściej w poszukiwaniach ofert turystycznych.

Momondo

To moja ulubiona strona z rezerwacjami. Nigdy nie rezerwuję lotu bez wcześniejszego sprawdzenia tutaj.

Skyscanner

To kolejna świetna wyszukiwarka lotów, która przeszukuje wiele różnych linii lotniczych, w tym wielu tanich przewoźników, których brakuje w większych witrynach. Chociaż zawsze zaczynam od Momondo, używam tej strony również jako sposobu porównywania cen.

Rome2rio

Ta strona pozwala zobaczyć jak najlepiej i najtaniej dostać się z punktu A do punktu B. Poda Ci wszystkie trasy autobusów, pociągów, samolotów lub łodzi, które mogą Cię tam dostarczyć, a także ile kosztują.

The Man in Seat 61

Ta strona internetowa jest najlepszym przewodnikiem po podróżach pociągiem w dowolnym miejscu na świecie. Mają najbardziej wyczerpujące informacje na temat tras, godzin, cen i warunków pociągów. Jeśli planujesz długą podróż pociągiem, odwiedź tę stronę.

Booking.com

Najlepsza wszechstronna strona rezerwacyjna, która stale zapewnia najtańsze i najniższe stawki. Mają świetny interfejs i najszerszy wybór niedrogich noclegów. We wszystkich moich testach zawsze mieli najniższe stawki ze wszystkich stron rezerwacyjnych.

Hostelworld

To najlepsza strona z zakwaterowaniem w hostelach, z największym wyborem, najlepszym interfejsem wyszukiwania i najszerszą dostępnością. Wysoce rekomendowani i polecani!

Airbnb

To świetna alternatywa noclegowa dla właścicieli domów, którzy wynajmują swoje domy lub mieszkania.

Couchsurfing

Ta strona internetowa umożliwia bezpłatne przebywanie na kanapach lub wolnych pokojach. To świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy podczas spotkań z mieszkańcami, którzy mogą opowiedzieć Ci o swoim mieście. Witryna zawiera również listę wydarzeń, w których możesz uczestniczyć, aby poznać ludzi nawet jeśli z kimś nie zamieszkasz.

Getyourguide

Oferują dobre wycieczki, można poznać trochę historii najważniejszych zabytków. Bardzo miło i sympatycznie. Duży wybór atrakcji, korzystne ceny i wszystko można spokojnie zaplanować.

Klook

Oferuje prosty sposób na odkrywanie aktywności, atrakcji i rzeczy do zrobienia w dowolnym miejscu (transfer z lotniska do hotelu, wycieczki, przewodnik…). Umożliwia podróżnikom z całego świata odkrywanie, rezerwowanie i doświadczanie najlepszych rzeczy do zrobienia w dowolnym miejscu i czasie. Podróż powinna być zabawą i odbywać się bez kłopotów, przy tak wielu atrakcjach czekających na odkrycie. Wysoce rekomendowani i polecani!

Intrepid Travel

Jeśli chcesz odbyć wycieczkę grupową po Europie, wybierz Intrepid Travel. Oferują dobre wycieczki w małych grupach, które korzystają z lokalnych operatorów. Jeśli wybierasz się na wycieczkę z kimkolwiek, jedź z nimi.

Take Walks

Firma organizująca jednodniowe wycieczki. To, co czyni je tak dobrymi, to dostęp do atrakcji i miejsc, których nie można dostać nigdzie indziej.

Fat Tire Tours

Jeśli szukasz innego sposobu na zwiedzanie miasta, wybierz się na wycieczkę rowerową z Fat Tire Tours. Korzystają z usług lokalnych przewodników ekspertów, a podczas ich wycieczek możesz objąć dużo terenu. Są też zabawne i wnikliwe!

FlixBus

Flixbus ma trasy między 20 krajami europejskimi, a ceny zaczynają się już od 5 EUR. Ich autobusy mają WiFi, klimatyzację, gniazdka elektryczne.

Bla Bla Car

BlaBlaCar to witryna umożliwiająca wspólne przejazdy, która umożliwia udostępnianie przejazdów sprawdzonym lokalnym kierowcom poprzez rzucanie się na benzynę. Po prostu prosisz o miejsce, zatwierdzają i gotowe. To tańszy i ciekawszy sposób podróżowania niż autobusem czy pociągiem.

World Nomads

Całe ubezpieczenie podróżne można kupić od World Nomads. Mają świetną obsługę klienta, konkurencyjne ceny i dogłębny zasięg.

Czy Yellowstone jest już na Twojej liście życzeń?
Masz pytania na ten temat?
A może masz coś, co chciałbyś dodać do posta?
Nie wahaj się go udostępnić. Bardzo chciałbym usłyszeć od ciebie komentarz w sekcji poniżej.

Ponadto, jeśli spodobał Ci się ten post i uważasz,
że niektórzy z Twoich znajomych również mogą być zainteresowani jego przeczytaniem,
pomóż mi w rozpowszechnianiu informacji.
Naprawdę byłbym wdzięczny, gdybyś udostępnił go w mediach społecznościowych,
używając jednej z małych ikon z lewej strony tego bloga.
Do następnego razu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 komentarze “Yellowstone National Park – USA”