G-WAY.PL — Pomysł Na Weekend —

10 najlepszych atrakcji turystycznych w Paryżu

10 najlepszych atrakcji turystycznych w Paryżu

Kultowe rzeczy do zobaczenia i zrobienia w Mieście Światła

Pierwsze wizyty w Paryżu mogą być tak samo zniechęcające i dezorientujące, jak i urzekają. Często trudno jest wiedzieć, od czego zacząć: co powinieneś traktować priorytetowo w pierwszych dniach zwiedzania stolicy? Łatwo jest zjechać po uroczych brukowanych uliczkach i starych przejściach lub poczuć się przytłoczonym niekończącą się listą miejskich muzeów i zabytków zasugerowanych w przewodniku.
Większość miasta jest oczywiście warta zobaczenia i poznania. Ale szczególnie, jeśli jesteś gościem po raz pierwszy w stolicy Francji, jest kilka atrakcji turystycznych, na które najprawdopodobniej będziesz chciał się skupić po przyjeździe.

Top Parisian Attraction # 1: The Louvre Museum and Old Palace

Aby poznać Luwr wewnątrz i na zewnątrz, możesz potrzebować pół życia. Ale trzeba gdzieś zacząć. Miejsce największej na świecie i najbardziej zróżnicowanej kolekcji malarstwa, rzeźby i przedmiotów dekoracyjnych sprzed XX wieku, The Louvre to globalna karta turystyczna. Nie zapominając o Mona Lisa i Venus de Milo, koniecznie odwiedź mniej zatłoczone skrzydła, aby wygrzewać się w pracach Vermeera, Caravaggia, Rembrandta i niezliczonych innych. Wielowiekowy pałac sam w sobie jest świadectwem bogatej historii obejmującej okres od średniowiecza do współczesności.

Parisian Attraction #2: Notre-Dame Cathedral, a Gothic Marvel

Żadna pierwsza podróż do Paryża nie jest kompletna bez wizyty w Notre-Dame Cathedral tym cudownym miejscu w stylu gotyckim, pochodzącym z XII wieku. Jedna z najbardziej wyjątkowych i pięknych katedr Europy, dramatyczne wieże katedry Notre Dame, iglica, witraże i rzeźby gwarantują, że zapiera dech w piersiach.
Poznaj z pierwszej ręki miejsce, które kiedyś było biciem serca średniowiecznego Paryża, i które zajęło ponad 100 lat ciężkiej pracy. Ważne jest także wspięcie się na północną wieżę, by zobaczyć Paryż z punktu widzenia garbusa Quasimodo. Wkrótce zrozumiesz, dlaczego Notre Dame jest jedną z głównych atrakcji Paryża.

Top Parisian Attraction #3: The Eiffel Tower

Bardziej niż jakikolwiek ważny punkt orientacyjny, Wieża Eiffla reprezentuje elegancki i współczesny Paryż – ale nie zawsze tak było. Żelazna wieża, zbudowana na 1889 r. Przez Gustawa Eiffla, była szalenie niepopularna dla paryżan, kiedy została odsłonięta i została niemal zburzona.
Od tego czasu przyciąga ponad 220 milionów odwiedzających i bez tego trudno byłoby sobie wyobrazić Paryż. Wieża wieńczy nocne niebo w Paryżu swoim świątecznym światłem i co godzinę błyska burzą. Niedawno również mocno wkroczył w XXI wiek, wyposażając go w panele słoneczne i szklane platformy obserwacyjne – ku uciesze niektórych i zawroty głowy innych. Frazes? Tak, może. Ale absolutnie niezbędne.

Top Parisian Attraction #4: Musée d’Orsay

Przejdź przez most od Luwru do Musee d’Orsay – i zobacz dosłownie i symbolicznie most łączący sztukę klasyczną i nowoczesną. Jasne i przestronne pokoje w Musee d’Orsay, mieszczące najważniejszą na świecie kolekcję obrazów impresjonistycznych i postimpresjonistycznych, przebijają się przez trzy piętra nowoczesnych cudów, od eterycznych tancerzy Degasa po lilie wodne Moneta, aż po pełne zieleni dżungle Gaugin. Duże prace Van Gogha, Delacroix, Maneta i innych czekają na Ciebie.

Top Parisian Attraction #5: The Sorbonne and the Latin Quarter

Uniwersytet Sorbonne jest historyczną duszą Dzielnicy Łacińskiej, gdzie nauka przez wieki kwitła. Założona w 1257 roku dla niewielkiej grupy studentów teologii, Sorbona jest jedną z najstarszych uczelni w Europie. Gościli niezliczonych wielkich myślicieli, w tym filozofów René Descartesa, Jean-Paula Sartre’a i Simone de Beauvoir. Napij się drinka na tarasie kawiarni przed szkołą, zanim odkryjesz kręte uliczki dzielnicy Quartier Latin.

Top Parisian Attraction #6: Arc de Triomphe and the Champs-Elysees

164-stopowy Łuk Triumfalny wykonany na zlecenie cesarza Napoleona I robi dokładnie to, do czego został stworzony: wywołać czystą potęgę militarną i triumf. Został zbudowany w czasach, gdy liderzy wznosili pomniki na swój własny honor i przeskalowali do własnego ego. Piękne rzeźby i płaskorzeźby łuku upamiętniają generałów i żołnierzy Napoleona. Odwiedź Łuk Triumfalny, aby rozpocząć lub zakończyć spacer równie wspaniałą Avenue des Champs-Elysées. Nie możesz pomóc, ale poczuj się wielkim.

Top Parisian Attraction #7: Centre Pompidou and the Beaubourg Neighborhood

Paryżanie uważają Centrum Georgesa Pompidou za impuls kulturowy miasta. To nowoczesne muzeum sztuki i centrum kulturalne, znajdujące się w sąsiedztwie, nazwane przez lokalnych mieszkańców Beaubourg, zostało otwarte w 1977 roku, by uhonorować prezydenta Georges’a Pompidou.
Podpisany przez Centrum szkielet, który przywołuje kości i naczynia krwionośne, jest albo kochany, albo obrażany – bez pośredników. Jeśli zwariowany projekt nie jest twoją filiżanką herbaty, stała kolekcja w Narodowym Muzeum Sztuki Nowoczesnej jest koniecznością i zawiera dzieła Modiglianiego i Matisse’a. Widoki na dachu miasta również są uporządkowane.

Top Parisian Attraction #8: Sacré Coeur and Montmartre

Z charakterystyczną białą kopułą, porównywalną do beza zwieńczającego miasto, Sacré Coeur znajduje się w najwyższym punkcie Paryża, na wzgórzu Montmartre lub Butte. Ta bazylika, która została konsekrowana w 1909 roku, jest najbardziej znana ze swoich jaskrawo złotych mozaikowych wnętrz oraz z dramatycznego tarasu, z którego można się spodziewać przepięknych widoków Paryża w pogodny dzień.
Weź kolejkę linową z biletem metra i zatrzymaj się w Sacré Coeur, zanim odkryjesz kręte, przypominające wioskę ulice Montmartre. A po wyczerpaniu całej energii wspinaczki po potężnych wzgórzach i schodach Montmartre, pomyśl o spędzeniu wieczoru w tradycyjnym paryskim kabarecie, takim jak legendarny Moulin Rouge czy ultra-ludowy Au Lapin Agile.

Top Parisian Attraction #9: Boat Tour of the Seine River

Widok jednych z najpiękniejszych miejsc w Paryżu, które przemykają, gdy dryfujesz w dół Sekwany, jest niezapomnianym i niezbędnym przeżyciem. Firmy takie jak Bateaux-Mouches i Bateaux Parisiens oferują godzinne wycieczki po Sekwanie za około 10 euro. Możesz wskoczyć w pobliżu Notre Dame lub Wieży Eiffla. Idź w nocy, aby cieszyć się lśniącą grą światła na wodzie i ubierz się ciepło – wiatr z Sekwany może być chłodny. Możesz także wybrać się na wycieczkę po niektórych kanałach i drogach Paryża, które pozwolą Ci zobaczyć pół-ukrytą stronę miasta światła.

Top Parisian Attraction #10: Père Lachaise Cemetery

Paryż liczy w swoich murach wiele najbardziej poetyckich cmentarzy na świecie – ale Père-Lachaise przewyższa ich wszystkich. Pochowanych jest tu niezliczona ilość sławnych postaci: najpopularniejszym jest wokalista The Doors Jim Morrison, którego grób jest nieustannie obserwowany przez fanów. Francuski dramaturg Molière, Oscar Wilde, Edith Piaf i Richard Wright iwiele innych. W słoneczny dzień wspinaczka na szczyt cmentarza i patrzenie w dół na bogato zaprojektowane krypty może być zaskakująco radosna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarz do “10 najlepszych atrakcji turystycznych w Paryżu”