G-WAY.PL — Pomysł Na Weekend —
Ateny

Ateny

Ateny – Grecja

Stolica Grecji nadal skupia się wokół Akropolu w jego starożytnym sercu, ale ma również wiele nowoczesnych atrakcji. Jest domem dla jednego z najlepszych muzeów archeologicznych na świecie i jest pełna zabytków starożytnej Grecji. Nowoczesne Ateny oferują wspaniałe jedzenie, modne dzielnice życia nocnego, takie jak Exarcheia i targi Monastiraki. Jeśli chcesz imprezować, zjeść obiad lub zrobić zakupy, Ateny mają wszystko, czego potrzebujesz.

Ateny, założone w 508 rpne, to gigantyczne miasto, które rozciąga się na ponad 2929 kilometrów kwadratowych i jest domem dla ponad 3 milionów ludzi. W Atenach mamy ponad 5000 lat historii, i znajdziemy tutaj jedne z największych na świecie greckich ruin i artefaktów. Ogólnie mam wrażenie, że Ateny to miejsce, które naprawdę ujawnia swoją magię, gdy się tam mieszka. Polecam dzielnicę Plaka tam jest cała historia i Psyri na północ, to wyjątkowa dzielnica w mieście.

Ten przewodnik turystyczny wyjaśni, jak się tam dostać i wszystko, co musisz wiedzieć przed wyjazdem:
 1. Zwiedzanie Aten
 2. Co musisz wiedzieć o Atenach
 3. Najlepsze wskazówki dotyczące podróży do Aten
 4. Gdzie Ateny są
 5. Czy warto ją odwiedzić
 6. Jak się dostać do Aten
 7. Kiedy jechać
 8. Gdzie się zatrzymać
 9. Ile dni należy spędzić
 10. Jak się poruszać
 11. Rzeczy do zobaczenia i zrobienia
 12. Opłata za wstęp
 13. Jak zaoszczędzić pieniądze
 14. Jak zachować bezpieczeństwo
 15. Jedzenie
 16. Co spakować
 17. Najlepsze miejsca rezerwacji

1 Zwiedzanie Aten

Ateny to pozostałości starożytnego klasycznego greckiego miasta, reprezentowanego przez Partenon i inne pozostałości na szczycie Akropolu, są celem wszystkich odwiedzających wraz z odnowionym Narodowym Muzeum Archeologicznym, najlepszą kolekcją greckich antyków na całym świecie, z pewnością powinny być priorytetem. Większość z kilku milionów odwiedzających każdego roku robi niewiele więcej, nigdy nie udaje im się uciec od tłumów, więc niewiele wiedzą o Ateńczykach w Atenach. Poświęć trochę czasu na zwiedzanie niektórych dzielnic miasta, takich jak Pláka, Monastiráki i Psyrrí, a uzyskasz z tego znacznie więcej.

Przede wszystkim Ateny to tętniące życiem miasto. Kawiarnie są pełne w dzień i w nocy, a ulice tętnią życiem do 3 nad ranem, z jednymi z najlepszych barów i klubów w kraju. Jedzenie poza domem jest wspaniałe, z lokalami od tradycyjnych tawern po znakomite restauracje. Latem większość akcji rozgrywa się na świeżym powietrzu, od posiłków na ulicy lub klubów na plaży po kino na świeżym powietrzu, koncerty i różne występy. Istnieje również zróżnicowana scena handlowa, od kolorowych bazarów i tętniących życiem targów ulicznych po eleganckie podmiejskie centra handlowe pełne najnowszych towarów rożnych projektantów. A dzięki niedrogiemu, rozległemu transportowi publicznemu połączonemu z niedrogimi taksówkami, nie będziesz miał trudności z poruszaniem się po mieście.

2 Co musisz wiedzieć o Atenach

Musisz wiedzieć

Ateny to duże miasto, więc korzystanie z transportu publicznego jest niezbędne. Jeśli jesteś tam na tydzień, kupowanie 5-dniowego biletu to świetny pomysł. Obejmuje każdą formę transportu i zapewnia nieograniczone przejazdy.

Musisz zobaczyć

Koniecznie odwiedź Akropol i wejdź na wzgórze Lykabettus, aby uzyskać wspaniałe możliwości robienia zdjęć, na szczyt prowadzi nawet kolejka linowa.

Trzeba zrobić

Jedzenie to kolejna ważna atrakcja w Atenach. Nie trzymaj się sałatki greckiej. Spróbuj gulaszu jak Kleftiko lub Stifado. Plaka to świetne miejsce do szukania uroczych, rodzinnych restauracji.

Czy wiesz, że

Ateny to jedno z najstarszych miast na świecie, zamieszkane nieprzerwanie od co najmniej 3000 lat.

Jeśli podróżujesz z plecakiem przy budżecie wynoszącym około 40 EUR dziennie, możesz zatrzymać się w akademiku, gotować większość posiłków i jeść trochę fast foodów, ograniczyć picie, korzystać z transportu publicznego, aby się poruszać i trzymać się głównie tanich lub bezpłatnych zajęć, takich jak darmowe piesze wycieczki. Jeśli planujesz pić więcej, dodaj około 5-10 EUR więcej do swojego dziennego budżetu.

Przy średnim budżecie w wysokości około 100 EUR dziennie możesz zatrzymać się w prywatnym Airbnb, pić więcej, jeść wszystkie posiłki na tanich ulicznych straganach, od czasu do czasu skorzystać z taksówki i robić więcej czynności, takich jak zwiedzanie Akropolu i Muzeum Archeologicznego.

Przy wysokim budżecie w wysokości około 200 EUR dziennie możesz zatrzymać się w hotelu, zjeść gdziekolwiek chcesz, pić tyle, ile chcesz, wynająć samochód, aby poruszać się po okolicy i robić więcej płatnych zajęć i wycieczek z przewodnikiem.

3 Najlepsze wskazówki dotyczące podróży do Aten

Pomiń lato

Z wyjątkiem niektórych interesujących festiwali, najlepiej unikać Aten w gorącym i zatłoczonym sezonie lata.

Nie ma potrzeby wynajmować samochodu

Stresujący ruch i ograniczone parkowanie sprawiają, że samochód jest bardziej kłopotliwy, niż jest użyteczny, transport publiczny jest wystarczający.

Przyjdź tam wcześnie lub późno

Kolejki mogą być nie do zniesienia, przybycie wczesnym rankiem lub krótko przed zamknięciem sprawi, że będą bardziej znośne.

Spacer, spacer, spacer

Poruszanie się po większości centralnych Aten pieszo jest bardzo wygodne i może być częścią zabawy, więc nie ma potrzeby wynajmowania samochodu.

Zarezerwuj wcześnie

Znalezienie taniego zakwaterowania z krótkim czasem realizacji jest trudne o każdej porze roku. Staraj się rezerwować z co najmniej kilkutygodniowym wyprzedzeniem.

4 Gdzie Ateny są

Ateny położone są w regionie Attyka, w jednostce regionalnej Ateny-Sektor Centralny, w gminie Ateny, są stolicą i największym miastem Grecji. Jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych Europy z zabytkami kultury antycznej.

5 Czy warto je odwiedzić

Starożytna chwała, miejski gwar i przybrzeżny urok.

Jak na miasto z tak wielkim mitycznym i kulturowym bagażem, Ateny są zaskakująco nowoczesne. Jasne, są kościoły bizantyjskie schowane wśród ciasnych mieszkań, a Partenon wyłania się niemal za każdym rogiem. Trzy miliony ludzi stłoczono w tym gorączkowym, całodobowym mieście. Istnieje jednak intymność w sposobie, w jakim życie toczy się na zewnątrz, na sąsiednich placach, barach na dachach i balkonach, na których sąsiedzi plotkują w koszulach nocnych. I jest niepohamowana energia, która pchnęła Ateny, aby stać się najbardziej popularną stolicą kultury południowej Europy.

Poznaj tę nową energię w dzielnicach poza centrum, takich jak Kypseli i Keramikos, gdzie opuszczone, pokryte graffiti budynki są przekształcane w galerie, przedsiębiorczy nowicjusze ożywiają scenę kulinarną, a cyfrowi nomadzi zapewniają, że kawiarnie są stale pełne. Jeśli chcesz uciec od miejskiego zgiełku, nie musisz odwiedzać wysp: Ateny mają lśniącą linię brzegową nadmorskich kurortów, w których można pływać przez sześć miesięcy w roku.

6 Jak się dostać do Aten

Istnieje kilka opcji podróży do Aten. Jako stolica Grecji jest siedzibą głównego lotniska w kraju, a dzięki tak dużej linii brzegowej istnieje wiele opcji przybycia drogą morską i lądową.

Po przyjeździe możesz wynająć swojego prywatnego kierowcę, skorzystać z systemu transportu publicznego lub kontynuować jazdę w Grecji, ale jakkolwiek zrobisz, będzie to niesamowita podróż!

Do Aten samolotem

Istnieje wiele lotów do Aten z całego świata. Emirates, Etihad, Singapore Airlines, Katar i Air China to najlepszy wybór dla osób latających z Azji, Bliskiego Wschodu lub Oceanii, a tanie linie lotnicze Scoot również latają teraz do Aten. Aegean Airlines są współdzielone z Etihad. Z USA i Kanady do wyboru są American, Delta, United i Air Canada.

Większość europejskich przewoźników latem ma kilka lotów dziennie, w tym Turkish Airlines, British Airways, Lufthansa, Air France i Ryan Air.

Dojazd z lotniska w Atenach do centrum miasta

Lotnisko Eleftherios Venizelos (ATH) w Atenach znajduje się na obrzeżach miasta, a dojazd do centrum Aten jest stosunkowo prosty.

Metro

Na lotnisko można dojechać linią metra 3 (linia niebieska): Ag. Marina – Lotnisko, które teraz jedzie aż do portu w Pireusie. Sprawdź stronę internetową Athens Transport, aby uzyskać więcej informacji.

Autobus

Istnieje również autobus ekspresowy na lotnisko za 6€, który kursuje przez całą dobę i jest szczególnie wygodny w przypadku późnych lotów. Autobusy odjeżdżają z poziomu przylotów na lotnisku i czas potrzebny, aby dotrzeć do centrum Aten to około godziny.

Taxi

Płatne taksówki są dostępne za 38€ przy wyjściu nr 3 na poziomie przylotów. Cena wzrasta do 54 euro między północą a 5:00 rano. Niektórzy taksówkarze czasami próbują pobierać wyższą opłatę, ale w rzeczywistości jest to nielegalne.

Prywatne transfery lotniskowe

Można zorganizować z wyprzedzeniem i zwykle kosztują niewiele więcej niż taksówka.

Podróżuj do Aten drogą morską

Istnieje wiele rejsów, które kończą się w Atenach, z takich miejsc jak Wenecja, Stambuł i inne części Europy.

Linie wycieczkowe, takie jak Royal Carribean, MSC i Holland America, są bardzo popularne, a także jest kilku małych operatorów. Promem można również przybyć z niektórych miast w Turcji, Albanii, Włoszech i Chorwacji.

Polecam używać Ferryhopper do rezerwacji promów. Mają bardzo intuicyjną wyszukiwarkę, która daje ci różne konfiguracje tras, a także dostarczają do twojego hotelu. Są teraz również we Włoszech i Hiszpanii.

Pociągiem

Główna sieć kolejowa Grecji zapewnia obecnie połączenia między Atenami a Grecją północną i południową z resztą Europy przez kraje Bałkanów Zachodnich i Bułgarię. Możesz złapać Eurostar do Bari w Europie, a następnie prom do Grecji lub podróżować do Grecji przez Paryż, Monachium, Belgrad i Saloniki.

Drogą

Grecja dzieli swoje granice z Albanią, Macedonią, Bułgarią i Turcją, a przyjazd samochodem lub autobusem może być świetną zabawą oraz kontynuowaniem zwiedzania Grecji w drodze. Wycieczka po Półwyspie Peloponeskim i Tesalii to jedne z najlepszych wakacji, jakie kiedykolwiek możesz sobie wymarzyć!

Jeśli wynajmujesz samochód w Grecji. Obywatele państw członkowskich UE mogą używać własnego krajowego prawa jazdy, podczas gdy obywatele innych krajów muszą posiadać międzynarodowe prawo jazdy wraz z własnym ważnym krajowym prawem jazdy.

7 Kiedy jechać

Najpopularniejszym okresem na wizytę jest lato. Jednak lato w Atenach jest bardzo gorące. Temperatury wznoszą ponad 30°C, co często może być nie do zniesienia. Czasem stają się jeszcze wyższe i zbliżają się do 40°C. Z drugiej strony, jeśli planujesz skakać po wyspach z Aten, jest to dobry czas, aby przyjechać, aby cieszyć się wodami Morza Śródziemnego.

Zimy w Atenach są stosunkowo łagodne, częściowo dzięki śródziemnomorskiemu położeniu Grecji, a temperatury oscylują wokół 10°C. Rzadko pada śnieg, więc może to być doskonały czas, aby zobaczyć Akropol i inne słynne zabytki bez tłumów turystów. Wielkanoc to doskonały czas na wizytę, aby docenić wszystkie obchody greckiego prawosławia.

Sezon pomiędzy (marzec/maj i wrzesień/listopad) to najlepszy czas na wizytę. Pogoda w tych wiosennych i jesiennych miesiącach jest przyjemna, a słońce jest prawie gwarantowane. Nie wspominając o tym, że tłumy są mniejsze, a oferty hoteli i biletów lotniczych są łatwiejsze do zdobycia niż latem, a i ceny są nieco niższe. Jeśli masz ograniczony budżet i nie chcesz tłumów, to właśnie wtedy powinieneś odwiedzić Ateny.

8 Gdzie się zatrzymać

Ateny mają wiele niedrogich hosteli do wyboru. Od hosteli po hotele i urocze pensjonaty, masz duży wybór. Jeśli szukasz hostelu, oto kilka moich propozycji (wszystkie oferują również prywatne pokoje):

Selina
Athens Hawks Hostel
BedBox
Athens Hub

Ceny hosteli

Hostele w Atenach są dość tanie. Łóżko w akademiku z 4-6 łóżkami zaczyna się od 15 EUR za noc, natomiast akademik z 8 lub więcej łóżkami kosztuje 10 EUR za noc, choć średnia cena jest bliższa 20 EUR. Pokoje prywatne kosztują od 35-50 EUR za noc w szczycie sezonu i około 30 EUR poza sezonem. Darmowe Wi-Fi jest standardem, a większość hosteli ma kuchnie, jeśli chcesz gotować.

Ceny hoteli ekonomicznych

Niedrogie hotele dwugwiazdkowe z prywatną łazienką zaczynają się od 40 EUR za noc, ale spodziewaj się, że wydasz bliżej 50-60 za noc, jeśli rezerwujesz last minute.

Airbnb

Możesz znaleźć Airbnb w dowolnym miejscu w Atenach, z prywatnymi pokojami już od 20 EUR za noc, chociaż średnio bliższe 45 EUR. Pełne mieszkanie średnio około 130 EUR za noc.

Pole Namiotowe

Dla osób podróżujących z namiotem można rozbić biwak poza miastem za około 16 EUR za noc za podstawową działkę namiotową bez prądu.

9 Ile dni należy spędzić

W Atenach mamy tysiące lat historii, i znajdziemy tutaj jedne z największych na świecie greckich ruin i artefaktów. Biorąc pod uwagę ilość historii i zabytków jaka tutaj się znajduje, proponuję spędzić tutaj co najmniej pełne, cztery, pięć dni.

10 Jak się poruszać

Transport publiczny

Ateny mają niedrogi i niezawodny transport publiczny. Najszybszym sposobem poruszania się po mieście jest metro.
Istnieje również tramwaj, autobus i kolej podmiejska. Bilety kosztują 1,20 EUR i są ważne przez 90 minut. Mogą być używane we wszystkich środkach transportu publicznego.

Jednodniowy karnet nielimitowany kosztuje 4,10 EUR, a pięciodniowy 8,20 EUR.
Możesz również otrzymać trzydniowy karnet turystyczny, w tym bilety w obie strony na lotnisko za 20 EUR.
Ekspresowy autobus z lotniska za 6 EUR w jedną stronę.
Metro kosztuje 9 EUR w jedną stronę i jedzie około godziny z centrum miasta na lotnisko i odwrotnie.

Rower

Jeśli nie boisz się poruszać po chaotycznym ruchu w Atenach, wypożyczalnia rowerów to przyjemny sposób na poruszanie się po mieście. Wypożyczalnie zaczynają się od 12 EUR za dzień, chociaż rowery elektryczne mogą być dwa razy droższe. Athens By Bike i Bike Me Up to dwie renomowane firmy, z których można korzystać.

Taxi

Opłata podstawowa za taksówki w Atenach wynosi 3 EUR, a każdy dodatkowy kilometr kosztuje 0,74 EUR.
Pomiń taksówki, jeśli możesz, ponieważ ceny szybko się sumują. Upewnij się również, że miernik jest włączony.
Kierowcy nie mogą korzystać z licznika, jednak niektórzy kierowcy mogą próbować podstępnie cię oszukać.
Dodatkowo upewnij się, że miernik pokazuje cyfrę „1”. „2” dotyczy tylko godziny 12:00-5 rano, kiedy stawki są podwójne.

Wspólne przejazdy

Uber już tu nie istnieje, więc utkniesz w taksówkach. Nadal możesz korzystać z aplikacji Uber, ale po prostu wezwie taksówkę.

Wypożyczalnia samochodów

Wypożyczalnie samochodów można znaleźć już za 15 EUR dziennie przy wynajmie na kilka dni. Jednak nie będziesz go potrzebować, chyba że zamierzasz opuścić miasto, aby zwiedzić okolicę. Kierowcy muszą mieć ukończone 21 lat i posiadać prawo jazdy co najmniej od roku.

11 Rzeczy do zobaczenia i zrobienia

Wybierz się na pieszą wycieczkę

Pierwszą rzeczą, jaką robię po przyjeździe do nowego miasta, jest wycieczka piesza. Dają ci pogląd o ukształtowaniu terenu, zapoznaje cię z głównymi zabytkami i dają dostęp do eksperta lokalnego przewodnika, który może odpowiedzieć na wszystkie twoje pytania. Wybierz się na bezpłatną wycieczkę pieszą po Atenach i nie zapomnij dać napiwku.

Plaka

Obszar Plaka, w dużej mierze wyłączony z ruchu kołowego, z wąskimi uliczkami i schodkowymi alejkami prowadzącymi do Akropolu, jest prawdopodobnie najbardziej atrakcyjną częścią Aten, a na pewno najbardziej popularną wśród turystów, mile widzianą ucieczką od betonowych bloków, które dominują w pozostałej części metropolii. Plaka ma mnóstwo kawiarni, restauracji i sklepów, które wypełniają czas między muzeami a ważnymi miejscami, takimi jak Forum Romanum, to przyjemne miejsce na wędrówki.

Psyri

Ta niewielka dzielnica na północ od Plaki została znacznie unowocześniona na Igrzyska Olimpijskie w 2004 roku i składa się z eklektycznej mieszanki barów, klubów nocnych, tawern, kawiarni i restauracji. To jedno z moich ulubionych miejsc w Atenach. Ma w sobie ten cyberpunkowy / hipsterski klimat i jest bardzo popularna wśród mieszkańców w weekendy. Jest tu wiele hosteli, a w pobliżu znajdziesz jedną z bliskowschodnich / indyjskich dzielnic w mieście, tutaj są one mieszane z mnóstwem dobrych opcji jedzenia.

Acropolis

Uważany za symbol Aten i Grecji, a nawet cywilizacji zachodniej, Akropol to skalisty kopiec wznoszący się w sercu współczesnych Aten, zwieńczony trzema wspaniałymi świątyniami z V wieku p.n.e. Najbardziej znanym i najbardziej charakterystycznym jest Partenon, pierwotnie składający się z 58 kolumn podtrzymujących dach i ozdobiony ozdobnymi naczółkami i fryzem. Akropol obejmuje Propyleje, świątynię Ateny i słynny Partenon. To jedno z najlepszych historycznych miejsc w mieście. W Odeonie Heroda odbywa się tu również latem wiele sztuk. Przybądź bardzo wcześnie lub późno, aby uniknąć tłumów.

Okrążenie podnóża Akropolu i połączenie go z innymi ważnymi starożytnymi atrakcjami miasta — starożytną agorą, Forum Romanum, Keramejkosem i Świątynią Zeusa Olimpijskiego to 2,5-kilometrowa ścieżka spacerowa znana jako Promenada Archeologiczna.
Wstęp kosztuje 20 EUR.

Acropolis Museum

Muzeum Akropolu jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych Aten. Zaprojektowany przez szwajcarskiego architekta Bernarda Tschumi, jest ultranowoczesną konstrukcją ze szkła i stali z jasnymi i przestronnymi przestrzeniami wystawienniczymi, zbudowaną specjalnie do wyświetlania starożytnych znalezisk z Akropolu.

To muzeum zostało otwarte w 2009 roku i ma szklane podłogi, na których można spacerować po ruinach starożytnej dzielnicy. Są też rzeźby, fryzy, ceramika i inne. Restauracja muzeum ma jeden z najlepszych widoków na Partenon w mieście.

Najważniejsze rzeczy do zobaczenia to Moschophoros z VI w.p.n.e. (pomnik młodego mężczyzny niosącego cielę na ramionach), kariatydy (rzeźby postaci kobiecych, które podtrzymywały Erechtejon) i bardzo kontrowersyjne marmury Partenonu. Z tarasu kawiarnio-restauracyjnego muzeum można podziwiać niesamowite widoki na sam Akropol.
Wstęp kosztuje 5 EUR.

Narodowe Muzeum Archeologiczne

Narodowe Muzeum Archeologiczne jest niezbędnym przystankiem podczas każdej wizyty w Atenach. Jakkolwiek wysokie są twoje oczekiwania, ta bezkonkurencyjna skarbnica starożytnej greckiej sztuki i rzeźby wydaje się ich przewyższać.

To muzeum posiada jedną z najobszerniejszych kolekcji starożytnych greckich rzeźb, biżuterii i ceramiki na świecie. Możesz nawet zobaczyć 2000-letni „komputer” analogowy znaleziony we wraku statku u wybrzeży wyspy Antikythera. Zaplanuj spędzenie tutaj co najmniej pół dnia.

Z łatwością można tu spędzić cały poranek lub popołudnie, ale równie dobrze można przespacerować się po najważniejszych atrakcjach w godzinę lub dwie; przybycie wcześnie rano lub późnym popołudniem powinno oznaczać, że nie będziesz konkurować z grupami wycieczkowymi o miejsce. Godziny otwarcia różnią się latem i zimą, chociaż poniedziałki zazwyczaj są otwarte do 19.30.
Wstęp wynosi 12 EUR.

Maraton

Miejsce bitwy pod Maratonem, najsłynniejszego i prawdopodobnie najważniejszego zwycięstwa militarnego w historii Aten, znajduje się niedaleko wioski MARATHONAS, 42 km od Aten. Tutaj, w 490 rpne, siły 9000 Ateńczyków i 1000 ich platajskich sojuszników pokonały 25-tysięczną armię perską. Po zwycięstwie biegacz został wysłany do Aten, aby ogłosić wiadomość: po przebyciu pierwszego maratonu przekazał swoją wiadomość i padł martwy. W bitwie zginęło zaledwie 192 Ateńczyków w porównaniu do około 6000 Persów.

Odwiedź główny targ Agora-Ateny (Varvakios)

Przyjdź wcześnie, aby obejrzeć rozładowywanie produktów i ryb. Na sprzedaż jest mnóstwo greckich specjałów, takich jak oliwki, halloumi i feta. To jedno z moich ulubionych miejsc do wędrowania, oglądania ludzi i próbowania lokalnych przysmaków. Jest otwarty każdego dnia tygodnia z wyjątkiem niedzieli, od wczesnych godzin porannych do późnego popołudnia (w porze lunchu robi się bardzo tłoczno, więc przyjedź wcześnie). Jeśli masz apetyt, zatrzymaj się w Diporto, aby zjeść. Restauracja nie ma menu, więc serwują wszystko, co gotują na dany dzień. Właściciele ledwo mówią po angielsku, ale jedzenie jest doskonałe.

Odwiedź Świątynię Zeusa Olimpijskiego

Pochodząca z VI wieku p.n.e. Świątynia Zeusa Olimpijskiego była niegdyś największą świątynią w Grecji a budowa trwała prawie 700 lat. Peisistratos, syn Hipokratesa i władca Aten w latach 561-527 p.n.e. rozpoczął jej budowę, a następnie po wyczerpaniu funduszy porzucił. Hadrian zakończył pracę w 131 roku n.e., a następnie zbudował ogromny posąg Zeusa, a potem ogromny posąg samego siebie. Pozostało tylko kilka kolumn korynckich.
Wstęp wynosi 6 EUR.

Galeria Narodowa

Galeria Narodowa mieści około 9500 obrazów, jej główna kolekcja to sztuka grecka od XVI wieku do współczesności, a spośród przedstawionych tu artystów tylko El Greco jest dobrze znany poza Grecją. Jednym z niewielu współczesnych malarzy, który się wyróżnia, jest Nikos Hatzikyriakos-Ghikas (Ghika), dobrze reprezentowany na parterze. Na antresoli znajduje się niewielka grupa płócien malarza Theophilosa. Być może bardziej interesująca jest duża przestrzeń wystaw czasowych, w której często odbywają się duże wystawy objazdowe. W pobliżu Galerii Narodowej znajdują się, jak się uważa, fundamenty Liceum Arystotelesa z IV wieku p.n.e. – gdzie nauczał przez trzynaście lat i którego Sokrates był częstym gościem.

Muzeum Wojny

Muzeum Wojny w większość kolekcja składa się z broni i mundurów, z dużą kolekcją osiemnastowiecznych i dziewiętnastowiecznych mieczy i pistoletów, ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny światowej. Wcześniejsze czasy są również pokryte pokazami zmieniających się działań wojennych od Myken po Bizancjum i Turków oraz szereg modeli akropolów i zamków Grecji, zarówno klasycznych, jak i średniowiecznych. Na zewnątrz znajdują się artyleryjskie i samoloty, w tym pełnowymiarowy model Dedala, jednego z pierwszych w historii samolotów wojskowych.

Świątyni Posejdona

Świątynia Posejdona jest wyjątkowo dobrze zachowana. Zbudowana w 444 r. p.n.e. świątynia znajduje się na skalistym zboczu i służyła jako mile widziany widok dla żeglarzy powracających z morza. Zachód słońca jest niesamowity, a w pobliżu znajduje się kilka plaż w Legrena i Lavrio. Wstęp na stanowisko archeologiczne kosztuje 10 EUR i zajmuje około godziny od Aten

Muzeum Kanellopoulos

Ta dawna rezydencja pochodzi z 1884 roku i jest domem dla kolekcji biżuterii, broni, glinianych i kamiennych waz, sztuki bizantyjskiej, figurek i mebli, które niegdyś należały do bogatej rodziny Kanellopoulos. Kolekcja została zakupiona przez rząd i przekształcona w muzeum w 1976 roku. W muzeum nie trzeba rywalizować o widoki z innymi zwiedzającymi.
Wstęp kosztuje 2 EUR.

Wieżę Wiatrów

Pierwotnie zbudowana przez Andronika w I wieku p.n.e. wieża ta służyła niegdyś jako zegar słoneczny, wiatrowskaz, kompas i zegar wodny. Cała wieża wykonana jest z marmuru, który jest taki sam jak w Partenonie i był rzadko używany do czegokolwiek innego niż świątynie. Zwiedzanie z biletem łączonym do starożytnej agory kosztuje 8 EUR.

Stadion Panathenaic (Kalimarmaro)

Na tym stadionie odbyły się pierwsze nowoczesne igrzyska olimpijskie w 1896 roku. Pierwotnie stadion był używany przez Greków w 330 r.p.n.e. Rzymianie odbudowali go całkowicie z marmuru w 144 r.n.e., powiększając go, aby mógł pomieścić ponad 50 000 osób. Ostatecznie został opuszczony i nie był ponownie używany aż do XIX wieku, kiedy został odnowiony na igrzyska olimpijskie. Latem odbywa się tu wiele koncertów dla dużych zespołów koncertowych.
Wstęp wynosi 5 EUR.

Jednodniowa wycieczka do Delf

Delfy były miejscem o duchowym znaczeniu dla starożytnych Greków. Położona około 2,5 godziny na północny zachód od Aten, tutaj wszechwiedząca Wyrocznia kontaktowała się z bogiem Apollem i udzielała rad tym, którzy szukają szczęścia. Chociaż wieczny płomień nie płonie już w świątyni, wizyta w Świątyni Apolla jest obowiązkowa, jeśli jesteś w pobliżu.
Wstęp kosztuje 12 EUR i obejmuje wstęp do muzeum, a także na samo stanowisko archeologiczne (które obejmuje znacznie więcej niż tylko Świątynię Apolla).

Wybierz się na wycieczkę kulinarną

Ateny to jedna wielka przygoda gastronomiczna. Aby skosztować najlepszych potraw w mieście, Athens Walking Tours oferuje kilka różnych opcji wycieczek kulinarnych, które możesz odkryć, w tym wycieczki z jedzeniem ulicznym i lekcje gotowania. Możesz spróbować bougatsa z warstwami filo (ciasto śniadaniowe), loukoumades (smażone kulki z pączków), grillowanych mięs, świeżej fety, greckich oliwek i smacznych lokalnych win.
Wycieczki zaczynają się od 49 EUR.

Ramnous

Rzadko odwiedzane ruiny Ramnous zajmują odosobnione, klimatyczne miejsce nad morzem, ze wspaniałymi widokami na cieśninę Évvia. Miejsce to było ateńskim punktem obserwacyjnym od najdawniejszych czasów, a pozostałości można wyraźnie zobaczyć, ciągnąc się daleko poniżej ogrodzonego miejsca, aż do skalistego brzegu. W tym miejscu główną ruiną jest dorycka świątynia Nemezis, bogini boskiej zemsty. Znajdują się tam również pozostałości mniejszej świątyni poświęconej Temidzie, bogini sprawiedliwości, oraz fragment starożytnej drogi.

Uderz na plażę

Plaże położone najbliżej centrum Aten znajdują się w Pireusie i Alimos, zaledwie 10-15 km na południe od centrum Aten. Oferują plaże z czystą wodą, piaskiem i kamykami oraz mają duży wybór restauracji do wyboru. Łatwy dojazd z Aten komunikacją miejską. Ludzie pływają niemal w każdym miejscu wybrzeża na południowy wschód od Pireás – zwłaszcza starsze pokolenie (młodość zwykle schodzi w stronę płatnych plaż Glyfádha) – ale najbliższą przyjemną plażą od centrum jest Edem, do której dojedziesz tramwajem do przystanku Edem lub Báthis. Mały skrawek piasku z kawiarniami i tawernami, jest ruchliwy i miejski, ale nadaje się do pływania i opalania się i, co niezwykłe, ma status Błękitnej Flagi. W pobliżu przystanków tramwajowych Flisvós, Kalamáki i Zéfyros znajdują się inne bezpłatne plaże.

Schinias

Najlepsza plaża w regionie, niektórzy powiedzieliby, że najlepsza w okolicach Aten, leży na północ od Maratonu w SKHINIÁS, długim, porośniętym sosnami pasmem z płytką wodą, wystarczająco dużym, aby dać szansę uciec od tłumów. Autobusy kursują wzdłuż drogi za plażą, gdzie jest kilka przystanków. Na południowym krańcu znajduje się pewna ilość płatnych plaż oferujących kawiarnie, prysznice, leżaki i sporty wodne. Być może najlepszą z nich jest Karavi, z bezpłatnym wstępem, przyzwoitym barem i restauracją, boiskami do siatkówki oraz wypożyczalnią i lekcjami windsurfingu. Środkowa część plaży Skhiniás, poza olimpijskim centrum wioślarskim i kajakowym, jest najsłabiej rozwinięta, z licznymi ścieżkami prowadzącymi przez sosny z drogi na piasek. Na północnym krańcu znajduje się bardziej stonowana zabudowa, głównie w postaci kawiarni i rozsianych na piasku tawern.

Zobacz port Rafina

Port Rafina oferuje szybkie promy i katamarany na Cyklady, a także do pobliskiej Évvii. Wielu Ateńczyków ma letnie domy z widokiem na atrakcyjne, skaliste wybrzeże, ale plaże są trudne do osiągnięcia nawet samochodem, więc dla odwiedzających główną atrakcją, poza promami, jest gastronomia. Poza widokiem na port znajduje się szereg doskonałych restauracji serwujących owoce morza, wiele z tarasami na dachu i widokiem na port. Przeplatają się z kawiarniami i sklepami rybnymi. Zamknięty dla ruchu kołowego plac nad portem to także tętniące życiem miejsce, otoczone kawiarniami i raczej tańszymi lokalami gastronomicznymi. Wycieczka w porze lunchu to łatwa operacja, biorąc pod uwagę częstotliwość kursowania autobusów. Wieczorami, kiedy jest bardziej żwawo, będziesz musiał wrócić taksówką lub zostać.

Muzeum Sztuki Cykladzkiej

Małe, prywatne Muzeum Sztuki Cykladzkiej to pięknie prezentująca się kolekcja obejmująca przedmioty z cywilizacji cykladzkiej (III tysiąclecie p.n.e., z wysp grupy Cyklad), przedminojskiej epoki brązu (II tysiąclecie p.n.e.) oraz okresu z jesieni Myken do około 700 p.n.e., a także wybór ceramiki archaicznej, klasycznej i hellenistycznej. Na pierwszym piętrze znajdują się cykladzkie obiekty, przede wszystkim charakterystyczne marmurowe misy i figurki ze złożonymi ramionami (głównie żeńskie) z pochyłymi klinowymi głowami, których styl wpłynął na artystów XX wieku, takich jak Moore, Picasso i Brancusi. Dokładny cel posągów nie jest znany, ale biorąc pod uwagę ich częste odnajdywanie w taczkach grobowych, możliwe, że były one przewodnikami po świecie duchów zmarłych lub reprezentacjami Bogini Ziemi. Ich czysta, biała prostota jest w rzeczywistości myląca, ponieważ pierwotnie zostały pomalowane. Przyjrzyj się uważnie, a zobaczysz, że wiele wciąż nosi ślady.

Przylądek Sounio

Akti Souniou – Przylądek Sounio, południowy kraniec Attyki, około 70 km od centrum miasta, jest jednym z najbardziej imponujących miejsc w Grecji, od wieków punktem orientacyjnym dla łodzi pływających między Pireás a wyspami i równie dramatycznym punktem widokowym, z którego podziwiasz Morze Egejskie. Na jego końcu znajduje się świątynia Posejdona z V wieku p.n.e., zbudowana w czasach Peryklesa jako część większego sanktuarium boga morza. Poniżej cypla znajduje się kilka zatoczek, najbardziej osłonięta 5 minut spacerem na wschód od parkingu i wejścia na teren. Główna plaża Sounio, w niewielkiej odległości na północ, jest bardziej zatłoczona, ale na drugim końcu znajduje się kilka tawern.

Anafiotika

Anafiotika to XIX-wieczna dzielnica zbudowana w północnej części wzgórza Akropolu. Leży nad Plaką, niedaleko wejścia do Agory, ale nie ma w nim zgiełku centrum miasta. To urocze małe skupisko domów zbudowanych na zboczach Akropolu nad Plaką. Aby dotrzeć do Anafiotiki, idź po schodach między Kouklis a bizantyjskim kościołem św. Mikołaja. Wędrówka po ulicach to radość, a jeśli pójdziesz dalej w prawo, możesz iść drogą, która wychodzi na Ateny, prowadząc do wejścia na Akropol. To miejsce uosabia atmosferę greckich wysp, szczycąc się bielonymi ścianami, okiennicami w oknach i maleńkimi kafejkami na chodnikach.

Muzeum Benaki

Często pomijane, ale fascynujące Muzeum Benaki mieści prywatną kolekcję podarowaną państwu w latach pięćdziesiątych przez zamożnego kupca bawełny Antónisa Benákisa. Jego eksponaty obejmują biżuterię mykeńską, stroje greckie i artefakty ludowe, pamiątki po Byron i greckiej wojnie o niepodległość, a także biżuterię z kolekcji Hélène Stathatos.

Wśród bardziej niezwykłych eksponatów znajdują się kolekcje wczesnych greckich ewangelii, szaty liturgiczne i ozdoby kościelne uratowane przez greckich uchodźców z Azji Mniejszej w 1922 roku. Są też olśniewające hafty i ozdoby ciała oraz unikalny materiał historyczny na temat kreteńskiego męża stanu Eleftheriosa Venizelosa, Azji Mniejszej i rewolucja kreteńska.

Dodatkową atrakcją jest kawiarnia na dachu z widokiem na pobliskie Ogrody Narodowe. Sklep muzealny oferuje bogaty wybór książek o sztuce i płyt CD, a także jedne z najlepszych plakatów i pocztówek w mieście.

Zobacz zachód słońca na Wzgórzu Marsowym

Bardzo popularnym miejscem zachodu słońca wśród mieszkańców jest wzgórze Mars (Areopagus). Niegdyś było to miejsce, które służyło jako najwyższy sąd apelacyjny w starożytnej Grecji. Dziś jest to świetne miejsce na relaks i podziwianie zachodu słońca. Przynieś tutaj piwo lub wino i ciesz się widokiem na miasto tuż pod Akropolem. To jak darmowy bar na dachu.

Dhafni

Klasztor Dhafní, piękny przykład architektury bizantyjskiej, został poważnie uszkodzony przez trzęsienie ziemi w 1999 roku i ponownie otwarty dopiero w 2011 roku. Wciąż nie w pełni odrestaurowany, jest podtrzymywany przez rusztowanie, co daje wyjątkową szansę wspiąć się na kopuła. Wspinając się po rozklekotanych drabinach, mijasz najpierw Życie Chrystusa, potem Proroków, zanim dotrzesz do Pandokrátora (Chrystusa w majestacie) w samej kopule. Odrestaurowane, lśniące złotem mozaiki są wspaniałe, a przedstawiony tu surowy Chrystus jest klasycznym wizerunkiem prawosławnym.

W weekend Wielkanocny zobacz Wigilię Paschalną

Jeśli zdarzy ci się być w Atenach w weekend wielkanocny, nie przegap tej czarującej procesji czuwania. W każdy Wielki Piątek tysiące ludzi tworzą procesję w całym mieście, wszyscy trzymają zapalone świece. Udaj się na wzgórze Lykabettus i dołącz do tłumów wstępujących do kościoła. Nawet jeśli nie jesteś religijny, warto zobaczyć to kulturowe doświadczenie. W każdej chwili możesz też wspiąć się na wzgórze, aby obejrzeć zachód słońca, jest to najwyższy punkt w mieście, więc widoki są doskonałe. Poniższa dzielnica, Kolonaki, ma również wiele ekskluzywnych barów i kawiarni, jeśli chcesz się odprężyć i zrelaksować.

Zwiedź Park Narodowy Parnitha

Położony 90 minut od Aten samochodem, tutaj można znaleźć kilka jaskiń, wąwozów i źródeł do zwiedzania. Góra Parnitha jest również najwyższą górą w regionie, mającą 1413 m wysokości. Wokół parku jest około 75 dobrze oznakowanych ścieżek, więc przewodnik nie jest konieczny. Wędrówka do schronienia Bafi z kościoła Ayia Triada zajmuje tylko 40 minut. Jeśli szukasz czegoś bardziej wymagającego, spróbuj 20-kilometrowej wędrówki z Avlony do Agia Marina.

Sanktuarium Demeter w Eleusis

Sanktuarium Demeter w Eleusis było jednym z najważniejszych w starożytnym greckim świecie. Przez dwa tysiąclecia odbywały się tu ceremonie rytualne znane jako Misteria. Dziś rozległe ruiny sanktuarium zajmują niskie wzgórze na wybrzeżu, w samym sercu nowoczesnej Elefsiny.

Najlepszym planem po przyjeździe jest udanie się prosto do muzeum, w którym znajdują się modele sanktuarium na różnych etapach jego historii: Eleusis jest imponująco duży, z ogromnymi murami i bramami, z których niektóre pochodzą z czasów mykeńskich. Eksplorując na zewnątrz, najważniejszą strukturą starożytnej Eleusis był Telesterion. Ta pozbawiona okien Sala Inicjacji leżała w sercu kultu i to tutaj kapłani Demeter wystawiali Święte Przedmioty i wypowiadali „Niewypowiedziane Słowa”.

Spacer na wzgórze Filopappou

Naprzeciw Akropolu znajduje się to wzgórze, z którego roztacza się jeden z najlepszych widoków na Partenon. Droga na wzgórze zajmuje około 15 minut, a wokół wzgórza znajduje się wiele ruin i miejsc, na których można się zatrzymać,ma wiele dobrych znaków, które wyjaśniają, co tam było. Zdecydowanie idź w górę. Widoki są świetne.

Muzeum Archeologiczne w Pireasie

Muzeum Archeologiczne w Pireasie ireás może pochwalić się doskonałą kolekcją, a dla miłośników klasyki zasługuje na specjalną wycieczkę. Wystawy zaczynają się na górze, gdzie jednym z gwiezdnych eksponatów jest brązowy kouros (wyidealizowany męski posąg) Apolla. Pochodzący z 530-520 p.n.e., jest to najwcześniejszy znany brąz naturalnej wielkości, tutaj pokazany z dwiema podobnymi, ale nieco późniejszymi figurami Artemidy i Ateny. Wszystkie zostały znalezione w 1959 roku w magazynie, gdzie rzekomo zostały ukryte w 86 r.p.n.e., kiedy rzymski generał Sulla oblegał Pireas.

Wiele innych przedmiotów w muzeum zostało wydobytych z wraków statków na dnie portu, w tym, w ostatniej sali na parterze, kamienne płaskorzeźby z II wieku n.e. przedstawiające bitwy między Grekami a Amazonkami, najwyraźniej masowo produkowane na eksport do Rzymu . Inne atrakcje to niektóre bardzo starożytne instrumenty muzyczne oraz wiele stel i posągów pogrzebowych.

Zobacz trylogię Hansena

Istnieją trzy budynki zaledwie pięć minut spacerem od głównego placu Syntagma i są uważane za jedne z najpiękniejszych neoklasycznych budynków na świecie. Zaprojektowana przez duńskiego architekta Theophila Freiherra von Hansena w XIX wieku: Akademia, Uniwersytet i Biblioteka Narodowa wyglądają dokładnie tak, jak wyobrażasz sobie starożytne Ateny. Proste zastosowanie geometrycznych kształtów nadaje tym budynkom wspaniały, wymowny design.

12 Opłata za wstęp

Acropolis – wstęp kosztuje 20 EUR.
Acropolis Museum – wstęp kosztuje 5 EUR.
Narodowe Muzeum Archeologiczne – wstęp wynosi 12 EUR.

Świątynię Zeusa Olimpijskiego – wstęp wynosi 6 EUR.
Świątyni Posejdona – wstęp na stanowisko archeologiczne kosztuje 10 EUR.
Muzeum Kanellopouloswstęp kosztuje 2 EUR.
Stadion Panathenaic (Kalimarmaro)wstęp kosztuje 5 EUR.
Świątyni Apolla – wstęp kosztuje 12 EUR.
Athens Walking Tours – wycieczki zaczynają się od 49 EUR.

13 Jak zaoszczędzić pieniądze

Ogólnie Grecja jest dość tania i Ateny nie są wyjątkiem. Trzymaj się taniego jedzenia, kilku atrakcji i bum, gotowe!
Oto kilka sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy w Atenach:

Wybierz się na bezpłatną wycieczkę pieszą

Aby poznać miasto i poznać trochę historii, po przyjeździe wybierz się na bezpłatną wycieczkę pieszą. Zwiedzanie miasta pieszo to najlepszy sposób na jego zrozumienie, a jeśli kochasz architekturę i historię, to jest to konieczność. Tylko pamiętaj, aby na końcu dać napiwek swojemu przewodnikowi.

Zdobądź przepustkę transportową

Kupowanie biletów combo na metro w Atenach to jeden z najlepszych sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy.
Jednodniowy karnet bez limitu kosztuje 4,10 EUR, a pięciodniowy 8,20 EUR. Możesz również otrzymać trzydniowy karnet turystyczny, w tym bilety w obie strony na lotnisko za 20 EUR.

Odwiedź wystawy za darmo

Od 1 listopada do 31 marca wszystkie główne witryny w mieście są bezpłatne w pierwszą niedzielę miesiąca. Chociaż tłumy są zazwyczaj duże, jest to świetny sposób na zobaczenie wszystkich głównych witryn i zaoszczędzenie opłaty za wstęp. Ceny są również mocno obniżone w tych miesiącach.

Kup bilet combo

Za 30 EUR możesz dostać wstęp na Akropol, starożytną agorę, rzymską agorę, Bibliotekę Hadriana, Świątynię Zeusa Olimpijskiego i nie tylko. Biorąc pod uwagę, że opłata za wstęp wynosi 20 EUR za sam Akropol, jest to super okazja.

Zostań u miejscowego

Jeśli planujesz z wyprzedzeniem, zazwyczaj możesz znaleźć naprawdę miłych gospodarzy Couchsurfing w Atenach. W ten sposób nie tylko masz darmowe miejsce na nocleg, ale także lokalnego gospodarza, który podpowie Ci najlepsze miejsca do odwiedzenia i podzieli się swoimi poufnymi wskazówkami.

Idź do muzeów w dni bezpłatnego wstępu

Większość muzeów ma kilka dni, w których wstęp jest bezpłatny. Sprawdź stronę Odysseus Culture, aby uzyskać szczegółowe informacje, ponieważ różnią się one w zależności od muzeum.

Przynieś butelkę z wodą

Woda z kranu jest bezpieczna do picia, więc weź ze sobą butelkę wielokrotnego użytku, aby zaoszczędzić pieniądze i zmniejszyć zużycie plastiku. LifeStraw jest dobrą marką, ponieważ ich butelki mają wbudowane filtry, dzięki którym woda jest zawsze czysta i bezpieczna

Jedz super tanio

Gyros i inne uliczne przekąski zwykle kosztują tylko kilka euro. Są szybkie i łatwe i mogą Cię zapełnić za mniej niż 10 EUR dziennie!

Wykorzystaj punkty, jeśli możesz

Jeśli jesteś hakerem podróży i masz punkty, które można wykorzystać na gotówkę, wykorzystanie ich do rezerwacji zakwaterowania będzie lepsze, jeśli zatrzymujesz się w tańszych obiektach (wszystkich poniżej 100 EUR). Za zaledwie kilka tysięcy punktów za noc możesz zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy.

14 Jak zachować bezpieczeństwo

Ateny to ogólnie bardzo bezpieczne miasto do odwiedzenia. Twoim największym ryzykiem są kieszonkowcy, zwłaszcza w metrze. Miasto jest nimi pełne. Miej oko na swoje rzeczy i uważaj na grupy, które zbliżają się do Ciebie. Zwykle pracują w zespołach, aby odwrócić Twoją uwagę, podczas gdy ktoś czyści Twoją kieszeń. Jeśli wspinasz się na wzgórze Fillopapou, również miej oko na kieszonkowców. Kieszonkowcy wiedzą, że turyści tam jeżdżą, więc zwykle kręcą się tam, szukając łatwego celu. Najlepiej jest zostawić wartościowe przedmioty w sejfie hotelowym i przez cały czas zachować czujność. Poza tym nie ma się czym martwić.

Oszustwa mogą mieć miejsce w okolicach Monastiraki, Syntagma i Glyfada, gdy turyści są zwabieni do baru ze specjalnymi obniżonymi cenami napojów, a następnie są zmuszani do płacenia wysokich cen w swoich zakładkach barowych lub są zastraszani przemocą.

Tak długo, jak zachowasz standardowe środki ostrożności w mieście (unikaj samotnego chodzenia w nocy, gdy jesteś pod wpływem alkoholu, miej oko na drinka w barze itp.), wszystko powinno być w porządku.

Jeśli wynajmujesz pojazd, nie zostawiaj w nim żadnych kosztowności na noc. Włamania zdarzają się rzadko, ale lepiej być ostroznym niż żałować.

Nocą najlepiej unikać okolic Omonia, Exarcheia, Victoria Square i Kolokotroni.

Napastowanie na tle rasowym jest również powszechne, szczególnie w nocy w Omonii i Exarchii, więc rozważ ominięcie tych dzielnic po zachodzie słońca.

W razie nagłego wypadku zadzwoń pod numer 112, aby uzyskać pomoc.

Pamiętaj, zawsze ufaj swojemu instynktowi. Unikaj odosobnionych miejsc w nocy, bądź cały czas świadomy swojego otoczenia, rób kopie swoich osobistych dokumentów i nie trzymaj przy sobie wielu kosztowności.

Publiczne demonstracje odbywają się co roku 1 maja, 17 listopada i 6 grudnia. Więcej informacji na temat obaw związanych z bezpieczeństwem w Grecji można znaleźć na stronie Departamentu Stanu USA.

Najważniejszą radą, jaką mogę zaoferować, jest wykupienie dobrego ubezpieczenia podróżnego. Ubezpieczenie podróżne ochroni Cię przed chorobą, urazami, kradzieżą i anulowaniem. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak.

15 Jedzenie

Tradycyjna kuchnia grecka jest bardzo zdrowa z dużą ilością świeżych warzyw, oliwy z oliwek, jagnięciny, ryb, wieprzowiny, serów, zwłaszcza fety i jogurtów są również bardzo powszechne. Lokalnym faworytem są ciasta filo nadziewane mięsem lub szpinakiem i serem, podobnie jak souvlaki i gyros. Gyros lub souvlaki można znaleźć już za 2-3 euro, a ciasto śniadaniowe z kawą to nie więcej niż 3 euro.

Centralne Ateny są domem dla wszystkiego, od tradycyjnych restauracji mama i pop – zwykle zlokalizowanych w starszych dzielnicach u podnóża Akropolu – po ekskluzywne lokale w Kolonaki. Jeśli szukasz wspaniałego posiłku z dala od tłumu turystów, udaj się do spokojniejszych dzielnic, takich jak Koukaki, Mets lub Pangrati. Należy pamiętać, że Ateńczycy na ogół nie siadają do kolacji do godziny 21:00 lub 22:00.

Gdziekolwiek i kiedykolwiek jesz, koniecznie spróbuj autentycznej kuchni greckiej. Niektóre z bardziej tradycyjnych dań to moussaka (jagnięcina i bakłażan w sosie beszamelowym), souvlaki (szaszłyk i grillowana jagnięcina, wieprzowina lub koza zawinięta w pitę i zwykle polana sałatą, pomidorem i sosem na bazie jogurtu zwanym tzatziki) i baklawą (rozgniecioną orzechy i miód w cieście filo). Możesz spróbować tych i innych lokalnych przysmaków w popularnych lokalach, takich jak Lithos, Oineas i Psaras Traditional Restaurant, która jest najstarszą restauracją w Place. Możesz też zapłacić dodatkowo, aby delektować się nowoczesnymi daniami kuchni śródziemnomorskiej w dwóch wyróżnionych gwiazdkami przewodnika Michelin Funky Gourmet lub zjeść posiłek z widokiem na Akropol w GB Roof Garden.

Owoce morza to także podstawa kuchni ateńskiej. Podczas gdy wiele restauracji w centrum Aten ma w menu owoce morza, niektóre z najlepszych restauracji z owocami morza znajdują się w Pireusie przy porcie rybackim Mikrolimano. Varoulko Seaside, Margaro i O Giannis Fish Tavern to tylko niektóre z najbardziej cenionych restauracji serwujących owoce morza w Pireusie. Aby zaspokoić głód owoców morza w centrum miasta, odwiedź tawernę rybną Efcharis i Trata.

W nieformalnej restauracji, która serwuje dania kuchni tradycyjnej, zapłacisz około 10 EUR za danie główne i około 2-4 EUR za kieliszek wina. Sałatka grecka kosztuje od 5-8 EUR. Ryby będą droższe około 15-20 EUR. Wiele restauracji pobiera opłaty za chleb. Cena waha się w granicach 0.50-1.50 EUR. Butelka wody w restauracji to około 2 EUR.

Fast food (McDonald’s) kosztuje około 6 EUR za posiłek combo. Duża pizza kosztuje 7-10 EUR, podczas gdy indyjskie/chińskie jedzenie można znaleźć za około 6 EUR za danie główne.

Piwo kosztuje 5 EUR, a latte/cappuccino 3 EUR. Woda butelkowana z supermarketu kosztuje 0,50 EUR. Koktajle są jednak drogie, zwykle kosztują 8-12 EUR.

Jeśli gotujesz dla siebie, możesz wydać zaledwie 40 EUR na artykuły spożywcze tygodniowo, które zapewnią Ci podstawowe produkty, takie jak makaron, ryż, świeże warzywa i kurczak. Udaj się na Rynek Centralny po najtańsze i najświeższe jedzenie.

16 Co spakować

To, co powinieneś spakować na wycieczkę, będzie zależeć od pory roku, którą odwiedzasz i zaplanowanych działań. Poniżej znajdziesz kilka ogólnych rzeczy, które każdy powinien rozważyć zabranie na swoją podróż.

Ciepłe warstwy odzieży

Temperatury mogą się gwałtownie zmieniać, więc ubieranie się w warstwy jest kluczowe. Pamiętaj, aby spakować lekkie warstwy na dzień i cieplejsze warstwy na wieczór.

Kurtka przeciwdeszczowa

Weź ze sobą lekką kurtkę przeciwdeszczową lub ponczo, aby schować w plecaku na wypadek, gdyby podczas wędrówek zaczęło padać.

Dobre buty turystyczne

Jeśli planujesz trzymać się deptaków i utwardzonych szlaków, wystarczy każdy dobry, wygodny but do chodzenia. Zabierz ze sobą solidną parę butów trekkingowych lub butów terenowych, jeśli planujesz wybrać się na którąś z dłuższych, trudniejszych wędrówek.

Ochrona przed słońcem

Nawet zima może przynieść słoneczne (ale zimne) dni, a ochrona przed słońcem powinna być rozważana przez cały rok. Sugerowałbym zabranie okularów przeciwsłonecznych, kapelusza przeciwsłonecznego i kremu przeciwsłonecznego.

Butelka na wodę wielokrotnego użytku

Utrzymywanie nawodnienia jest ważne, a odwodnienie może stanowić problem, jeśli nie pijesz wystarczającej ilości wody.

Lunch, przekąski i woda

Cenny są wysokie, najlepiej zabrać ze sobą własne przekąski.

17 Najlepsze miejsca rezerwacji

To ulubione firmy, z których korzystam podczas podróży. Są one tutaj uwzględnione, ponieważ konsekwentnie znajdują oferty, oferują światowej klasy obsługę klienta i doskonałą wartość, a także ogólnie są lepsi niż konkurenci. To właśnie z nich korzystam najczęściej w poszukiwaniach ofert turystycznych.

Momondo

To moja ulubiona strona z rezerwacjami. Nigdy nie rezerwuję lotu bez wcześniejszego sprawdzenia tutaj.

Skyscanner

Skyscanner to kolejna świetna wyszukiwarka lotów, która przeszukuje wiele różnych linii lotniczych, w tym wielu tanich przewoźników, których brakuje w większych witrynach. Chociaż zawsze zaczynam od Momondo, używam tej strony również jako sposobu porównywania cen.

Rome2rio

Ta strona pozwala zobaczyć jak najlepiej i najtaniej dostać się z punktu A do punktu B. Poda Ci wszystkie trasy autobusów, pociągów, samolotów lub łodzi, które mogą Cię tam dostarczyć, a także ile kosztują.

The Man in Seat 61

Ta strona internetowa jest najlepszym przewodnikiem po podróżach pociągiem w dowolnym miejscu na świecie. Mają najbardziej wyczerpujące informacje na temat tras, godzin, cen i warunków pociągów. Jeśli planujesz długą podróż pociągiem lub epicką podróż pociągiem, odwiedź tę stronę.

Booking.com

Najlepsza wszechstronna strona rezerwacyjna, która stale zapewnia najtańsze i najniższe stawki. Mają świetny interfejs i najszerszy wybór niedrogich noclegów. We wszystkich moich testach zawsze mieli najniższe stawki ze wszystkich stron rezerwacyjnych.

Hostelworld

To najlepsza strona z zakwaterowaniem w hostelach, z największym wyborem, najlepszym interfejsem wyszukiwania i najszerszą dostępnością. Wysoce rekomendowani i polecani!

Airbnb

To świetna alternatywa noclegowa dla właścicieli domów, którzy wynajmują swoje domy lub mieszkania.

Couchsurfing

Ta strona internetowa umożliwia bezpłatne przebywanie na kanapach lub wolnych pokojach. To świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy podczas spotkań z mieszkańcami, którzy mogą opowiedzieć Ci o swoim mieście. Witryna zawiera również listę wydarzeń, w których możesz uczestniczyć, aby poznać ludzi nawet jeśli z kimś nie zamieszkasz.

Getyourguide

Oferują dobre wycieczki, można poznać trochę historii najważniejszych zabytków. Bardzo miło i sympatycznie. Duży wybór atrakcji, korzystne ceny i wszystko można spokojnie zaplanować.

Klook

Klook oferuje prosty sposób na odkrywanie aktywności, atrakcji i rzeczy do zrobienia w dowolnym miejscu (transfer z lotniska do hotelu, wycieczki, przewodnik…). Umożliwia podróżnikom z całego świata odkrywanie, rezerwowanie i doświadczanie najlepszych rzeczy do zrobienia w dowolnym miejscu i czasie. Podróż powinna być zabawą i odbywać się bez kłopotów, przy tak wielu atrakcjach czekających na odkrycie. Wysoce rekomendowani i polecani!

Intrepid Travel

Jeśli chcesz odbyć wycieczkę grupową po Europie, wybierz Intrepid Travel. Oferują dobre wycieczki w małych grupach, które korzystają z lokalnych operatorów. Jeśli wybierasz się na wycieczkę z kimkolwiek, jedź z nimi.

Take Walks

Firma organizująca jednodniowe wycieczki. To, co czyni je tak dobrymi, to dostęp do atrakcji i miejsc, których nie można dostać nigdzie indziej.

Fat Tire Tours

Jeśli szukasz innego sposobu na zwiedzanie miasta, wybierz się na wycieczkę rowerową z Fat Tire Tours. Korzystają z usług lokalnych przewodników ekspertów, a podczas ich wycieczek możesz objąć dużo terenu. Są też zabawne i wnikliwe!

FlixBus

Flixbus z siedzibą w Niemczech ma trasy między 20 krajami europejskimi, a ceny zaczynają się już od 5 EUR. Ich autobusy mają WiFi, klimatyzację, gniazdka elektryczne.

Bla Bla Car

BlaBlaCar to witryna umożliwiająca wspólne przejazdy, która umożliwia udostępnianie przejazdów sprawdzonym lokalnym kierowcom poprzez rzucanie się na benzynę. Po prostu prosisz o miejsce, zatwierdzają i gotowe. To tańszy i ciekawszy sposób podróżowania niż autobusem czy pociągiem.

World Nomads

Całe ubezpieczenie podróżne można kupić od World Nomads. Mają świetną obsługę klienta, konkurencyjne ceny i dogłębny zasięg.

Czy Ateny są już na Twojej liście życzeń?
Masz pytania na ten temat?
A może masz coś, co chciałbyś dodać do posta?

Nie wahaj się go udostępnić. Bardzo chciałbym usłyszeć od ciebie komentarz w sekcji poniżej.

Ponadto, jeśli spodobał Ci się ten post i uważasz, że niektórzy z Twoich znajomych również mogą być zainteresowani jego przeczytaniem, pomóż mi w rozpowszechnianiu informacji. Naprawdę byłbym wdzięczny, gdybyś udostępnił go w mediach społecznościowych, używając jednej z małych ikon z lewej strony tego bloga.
Do następnego razu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

8 komentarzy “Ateny”