Madryt – Hiszpania

Madryt -Hiszpania

Madryt to stolica Hiszpanii i jej największe miasto. Energia elektryczna, światowej klasy jedzenie i dzikie życie nocne, które trwa do białego rana, sprawiają, że jest to miasto, którego nie można przegapić. Podobnie jak jego rywal Barcelona, Madryt jest miastem, w którym panuje noc. Kolacja nie odbywa się przed 21:00 lub 22:00, a zabawa zaczyna się kilka godzin później. To miasto dla nocnych marków.

Ten przewodnik turystyczny wyjaśni, jak się tam dostać i wszystko, co musisz wiedzieć przed wyjazdem:

 1. Zwiedzanie Madrytu
 2. Co musisz wiedzieć o Madrycie
 3. Najlepsze wskazówki dotyczące podróży do Madrytu
 4. Gdzie Madryt jest
 5. Czy warto go odwiedzić
 6. Jak się dostać do Madrytu
 7. Kiedy jechać
 8. Gdzie się zatrzymać
 9. Ile dni należy spędzić
 10. Jak się poruszać
 11. Rzeczy do zobaczenia i zrobienia
 12. Opłaty za wstęp
 13. Jak zaoszczędzić pieniądze
 14. Jak zachować bezpieczeństwo
 15. Jedzenie
 16. Co spakować
 17. Najlepsze miejsca rezerwacji

1 Zwiedzanie Madrytu

Chociaż jest nieco rozległy, liczne dzielnice Madrytu są idealne do zagubienia się, objadania się tapas i picia sangrii. Ciepło mieszkańców i powolność posiłków sprawią, że będzie późno, gdy będziesz chłonąć tempo miasta. Jeśli przyjmiesz późne i długie posiłki oraz nocne imprezy i będziesz żył zgodnie z madryckimi warunkami, będziesz miał znacznie głębszą, wzbogacającą wizytę.

2 Co musisz wiedzieć o Madrycie

Madryt to najwyżej położona stolica Europy, położona na płaskowyżu prawie 700 metrów nad poziomem morza.
Trzy ważne muzea tworzą Złoty Trójkąt Sztuki.
Madryt został założony około roku 860 p.n.e.
Madryt jest domem dla najpopularniejszego klubu piłkarskiego w Europie.
Uważa się, że nazwa Madryt ma ponad 2000 lat.
Madryt to miasto śródlądowe, które od XVII wieku jest stolicą Hiszpanii. Angielski nie jest tak powszechnie używany w Madrycie jak w Barcelonie, co czyni go idealnym miejscem do odkurzania hiszpańskiego w restauracjach, kawiarniach i sklepach. Obiady i kolacje są zazwyczaj spożywane późno w Madrycie.

Madryt to znacznie więcej niż walki byków, flamenco i tapas, choć z pewnością znajdziesz wszystkie trzy rzeczy w stolicy Hiszpanii. Barcelona często przykuwa uwagę, ale to właśnie w Madrycie znajdziesz Złoty Trójkąt Sztuki, najstarszą restaurację na świecie i klub flamenco Twoich hiszpańskich marzeń. Madryt to miasto o bogatej historii, wspaniałej architekturze, światowej klasy sklepach i z tętniącym życiem nocnym. To europejska stolica pełna dzieł sztuki, doskonałego wina, pysznych tapas i różnego rodzaju improwizowanych występów ulicznych, z których powstają wspomnienia.

Madryt oferuje tak wiele do zrobienia, że możesz chcieć przyjąć koncepcję sjesty. Miejskie bary i kluby mają tendencję do przyspieszania po północy. Popołudniowa drzemka może być więc paliwem, którego potrzebujesz, aby przejść od dnia zwiedzania do nocy pełnej muzyki i tańca.

Chcesz odświeżyć swoją garderobę? Madryt jest pełen butików popularnych projektantów, sprzedawców i sklepów jedynych w swoim rodzaju. Madryt to miasto uniwersyteckie, które jest domem nie jednego, ale dwóch światowej sławy klubów piłkarskich — Realu Madryt i Atletico Madryt. Jest to światowa stolica walk byków, które odbywają się od marca do października. I chociaż nie szczyci się takimi plażami jak Barcelona, ​​Madryt oferuje wiele do zrobienia.

3 Najlepsze wskazówki dotyczące podróży do Madrytu

Większość interesujących miejsc jest skoncentrowana w centrum, co sprawia, że można je zobaczyć podczas spaceru.

Jest karnet turystyczny: na okaziciela. Umożliwia nieograniczone poruszanie się siecią metra, autobusów i pociągów. Dostępnych jest sześć rodzajów: 1-, 2-, 3-, 4-, 5- i 7-dniowy.

Należy pamiętać, że znaczna część centrum miasta to Strefa Niskiej Emisji, a na jej obszarze istnieją ograniczenia w ruchu i parkowaniu. Jeśli przyjeżdżasz do Madrytu samochodem lub motocyklem, zapoznaj się z informacjami dostępnymi na stronie internetowej Urzędu Miasta. Źródłem informacji przed podróżą może być także Twoje miejsce zakwaterowania w Madrycie.

4 Gdzie Madryt jest

Madryt, stolica i największe miasto Hiszpanii, położony w środkowej części kraju na Wyżynie Kastylijskiej u podnóża Sierra de Guadarrama nad rzeką Manzanares.

5 Czy warto go odwiedzić

Madryt to energiczne miasto znane z późnych nocy, zabytków i pysznej kuchni. To niesamowite miejsce, w którym małe uliczki odsłaniają ukryte restauracje i bary, a miejscowi lubią zaczynać noce późno i kończyć wcześnie rano. To zdecydowanie miasto nocnych marków. Autentyczność Madrytu nie ma sobie równych. Jest gościnny i różnorodny. Madryt jest bez wątpienia jednym z najciekawszych miast w Europie.

Spacer po Madrycie umożliwia zobaczenie miejsc symbolicznych, takich jak imponujący Pałac Królewski, Plaza Mayor z ponad 400-letnią historią, tętniąca życiem Puerta del Sol, słynąca z licznych sklepów ulica Gran Vía czy też cztery najwyższe budowle w całej Hiszpanii. Każda z jego dzielnic oferuje inne wrażenia: La Latina to miejsce idealne, żeby spróbować słynnych „tapas”, a Las Letras to zdecydowanie coś dla miłośników literatury i gastronomii… Jednak Madryt to także wspaniałe możliwości odpoczynku w zielonych przestrzeniach, takich jak park Retiro (który wraz z Paseo del Prado i jego otoczeniem jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa) czy też inne, mniej znane aczkolwiek równie urocze miejsca, jak na przykład El Capricho.

6 Jak się dostać do Madrytu

Madryt jest miastem bardzo dobrze skomunikowanym w kraju i za granicą koleją, samolotem i drogą. Jest centrum hiszpańskiej sieci kolejowej, ma bardzo dobrą sieć drogową, a główny międzynarodowy port lotniczy znajduje się zaledwie 13 km od centrum miasta.

Samolotem

Wszystkie loty, zarówno tanimi, jak i standardowymi przewoźnikami, latają na główne międzynarodowe lotnisko w Madrycie o nazwie Adolfo Suárez Madrid Barajas Airport, które jest bardzo dobrze skomunikowane i znajduje się blisko centrum miasta.

Samochodem

Do Madrytu można również dojechać samochodem z innych części półwyspu lub innych europejskich miast i miasteczek. Aby zaplanować trasę, polecamy Mapy Google.

Główne drogi ekspresowe prowadzące do Madrytu to A-1 (z Kraju Basków), A-2 (z Barcelony), A-3 (z Walencji), A-4 (z Sewilli), A-5 (z Estremadury) i A-6 (z Galicji). Należy pamiętać, że znaczna część centrum miasta to Strefa Niskiej Emisji, a na jej obszarze istnieją ograniczenia w ruchu i parkowaniu. Jeśli przyjeżdżasz do Madrytu samochodem lub motocyklem, zapoznaj się z informacjami dostępnymi na stronie internetowej Urzędu Miasta. Źródłem informacji przed podróżą może być także Twoje miejsce zakwaterowania w Madrycie.

Pociągiem

Dwie główne stacje kolejowe Madrytu to Chamartin i Atocha. W zależności od tego, skąd pochodzisz, dostaniesz się do jednego lub drugiego. AVE (Alta Velocidad Española) to nowoczesny pociąg dużych prędkości w Hiszpanii, który łączy Madryt z Barceloną, Walencją, Sewillą, Kordobą, Alicante, Cuencą, Albacete, Villeną, Malagą i innymi hiszpańskimi miastami. Pociągi AVE są bardzo wygodne, mają krótki czas podróży i zazwyczaj są punktualne. Bilety są jednak trochę drogie. Jeśli chcesz coś nieco tańszego, polecamy sprawdzić bilety Avant i Alvia lub Altaria. Aby zobaczyć rozkłady jazdy i stawki, odwiedź oficjalną stronę AVE.

7 Kiedy jechać

Madryt jest miejscem docelowym przez cały rok, podobnie jak reszta Hiszpanii, ale w szczycie sezonu (czerwiec-sierpień) tłumy są duże, ceny są najwyższe, a upały są uciążliwe — dzienne temperatury sięgają ponad 30 °C . Miasto tętni życiem, ale wszystko musisz zarezerwować z wyprzedzeniem.

Osobiście uważam, że sezon barkowy to najlepszy czas na wizytę w Madrycie (kwiecień-maj i wrzesień-październik). Miejsca turystyczne są znacznie mniej zatłoczone, a ceny zakwaterowania są niższe. Temperatury są przyjemne, a średnie temperatury oscylują wokół 18 °C. Po prostu weź ze sobą płaszcz przeciwdeszczowy.

Zwiedzanie zimą jest również możliwe, choć dni mogą być chłodne. Chociaż pogoda nie dopisuje, wiele zabytków dostaniesz tylko dla siebie, a ceny będą niższe. Jeśli interesują nas głównie muzea oraz architektura, dobrym pomysłem jest zima pamiętajmy jednak, że Madryt jest chłodniejszy niż nadmorskie południe Hiszpanii. W zimę ceny w hotelach znacząco spadają, a w muzeach możemy poruszać się spokojnie i bez pośpiechu.

8 Gdzie się zatrzymać

Madryt ma mnóstwo hosteli na każdą kieszeń.
Oto najlepsze hostele w Madrycie:
The Hat Hostel
OK Hostel
Barbieri Sol Hostel
Sungate One
Cats Hostel

Ceny hosteli w Madrycie różnią się ceną w zależności od tego, jak blisko hostelu znajduje się Plaza Mayor. Generalnie łóżko w 4-6-osobowym akademiku w szczycie sezonu (czerwiec-sierpień) kosztuje ok. 24 EUR, natomiast łóżko w pokoju 8-osobowym lub więcej kosztuje 19 EUR.

Poza sezonem łóżko w pokoju z 8 lub więcej łóżkami kosztuje od 14 EUR za noc, mniejsze pokoje kosztują około 18 EUR. Darmowe Wi-Fi jest standardem, a wiele hosteli w mieście oferuje również bezpłatne śniadanie.

Podstawowy prywatny pokój dla dwojga z prywatną łazienką kosztuje 50-90 EUR za noc zarówno w szczycie sezonu, jak i poza sezonem.

Istnieje kilka opcji biwakowania poza miastem, choć ceny często przekraczają ceny hosteli. Większość kosztuje około 20 EUR za noc za podstawową działkę namiotową bez prądu.

Ceny hoteli budżetowych. Niedrogi hotel w pobliżu Plaza Mayor kosztuje 80-120 EUR za noc w szczycie sezonu. Spodziewaj się zapłacić między 60-100 EUR za noc poza sezonem.

Airbnb jest dostępne dla tych, którzy chcą mieć większą prywatność lub kuchnie do samodzielnego gotowania. Ceny pokoi prywatnych zaczynają się od 40 EUR za noc, podczas gdy cena całego domu/mieszkania wynosi 130 EUR za noc.

9 Ile dni należy spędzić

Jako stolica Hiszpanii jest tu również dużo historii i sztuki, na której odkrywaniu można spędzić tygodnie. Madryt jest też pełen pięknej architektury. W tej metropolii jest nieskończenie wiele rzeczy do zobaczenia i zrobienia.

10 Jak się poruszać

Transport publiczny – najlepszym sposobem poruszania się po Madrycie jest skorzystanie z metra. Opłata podstawowa wynosi 1,50 EUR za pierwsze pięć stacji (w jedną stronę), a następnie dodatkowe 0,10 EUR za każdą dodatkową stację do maksymalnie 2 EUR w centrum Madrytu. Sieć metra pokrywa cały Madryt i łączy go z pobliskimi miejscowościami Wspólnoty autonomicznej Madrytu. Działa codziennie od 6:00 do 1:30. Masz do wyboru bilet jednorazowy, na 10 przejazdów i specjalny na lotnisko.

Sieć pociągów podmiejskich Cercanías pokrywa cały Madryt i łączy go z pobliskimi miejscowościami Wspólnoty autonomicznej Madrytu. Działa w godzinach od 5:30 do 23:30. Masz do wyboru bilet jednorazowy, w obie strony oraz na 10 przejazdów

Linie miejskie kursują zazwyczaj w godzinach od 6:00 do 23:30. Autobusy nocne, zwane „búhos” (sowami), kursują w godzinach od 23:20-23:45 do 5:30-6:00, a w soboty i w przeddzień świąt do 7:00. Większość linii zaczyna kurs na Placu Cibeles. Istnieją także linie międzymiastowe, które łączą Madryt z innymi miejscowościami Wspólnoty. Autobus turystyczny z trasą przebiegającą przez najbardziej symboliczne miejsca i 1 lub 2-dniowymi biletami.

Karnety turystyczne są dostępne bez ograniczeń we wszystkich środkach transportu publicznego, od 1-7 dni. Kosztują 8,40-70,80 euro.

Rower – Madryt ma program wymiany rowerów elektrycznych o nazwie BiciMAD. Wynajem zaczyna się od 2 EUR za godzinę, a następnie 4 EUR za dodatkową godzinę.

Taksówki – Taksówki zaczynają się od 3 EUR, a następnie 1,05 EUR za dodatkowy kilometr. Pomiń je, jeśli możesz, ponieważ ceny szybko się sumują!

Wspólne przejazdy – Uber jest dostępny w Madrycie, ale nie zaoszczędzi Ci to dużo pieniędzy. Transport publiczny jest czysty i niezawodny, więc pomiń wspólne przejazdy, jeśli masz ograniczony budżet.

Wypożyczalnia samochodów – Wypożyczalnie samochodów można znaleźć już za 10 EUR dziennie za wynajem na kilka dni, jednak nie potrzebujesz samochodu, aby poruszać się po mieście. O ile nie zamierzasz zwiedzać okolic, pomiń wypożyczenie samochodu.

11 Rzeczy do zobaczenia i zrobienia

Prado Museum (Muzeum Prado)

Madrycka pinakoteka posiada najpełniejszy zbiór malarstwa hiszpańskiego od XI do XVIII wieku oraz wiele dzieł wielkich malarzy, takich jak: El Greco, Velázquez, Goya, Bosch, Tycjan, Van Dyck czy Rembrandt. Muzeum Prado to jedna z największych galerii sztuki na świecie. Jego olśniewająca ekspozycja to około 20 000 dzieł wielkich europejskich mistrzów mieści się w XVIII-wiecznym budynku, który został otwarty jako muzeum w 1819 roku.
Wstęp kosztuje 15 EUR.

Palacio Real (Pałac Królewski)

Jest to oficjalna rezydencja króla Hiszpanii, choć obecnie jest używana tylko do ceremonii państwowych. Pałac jest częściowo otwarty dla publiczności i jest bezpłatny dla obywateli UE w środy.
Wstęp wynosi 12 EUR na zwiedzanie z własnym przewodnikiem
16 EUR na zwiedzanie z przewodnikiem.

Plaza Mayor (Główny plac)

Plaza Mayor, pochodzi z XV wieku, jest głównym placem Madrytu. Spacerując po tym placu, nie przegap Ayuntamiento (imponujący budynek rady miejskiej), kościoła San Pedro, bazyliki San Francisco el Grande i Calle de Cuchilleros (popularne miejsce do jedzenia, ale spodziewaj się cen turystycznych).

Puerta del Sol (Brama Słońca)

To najbardziej znany i centralny plac Madrytu. Pierwotnie znajdowała się w miejscu jednej z wschodnich bram miejskich i był ozdobiony wizerunkiem słońca, stąd nazwa placu „Brama Słońca”. Plac ma właściwie półokrągły kształt i swoją obecną formę zawdzięcza gruntownym pracom remontowym przeprowadzonym w latach 1854-60. Na ziemi przed głównym wejściem do Casa de Correos (obecna siedziba rządu regionalnego Madrytu) znajduje się kamienna płyta, która oznacza kilometr 0, ponieważ jest to również centrum promienistej sieci dróg w Hiszpanii. Ludzie gromadzą się tutaj w sylwestra, aby świętować pod zegarem na szczycie budynku Casa de Correos.

Plaza de Cibeles

Plaza de Cibeles to słynny plac w Madrycie, położony wzdłuż centralnej Calle de Alcalá i przylegający do Paseo del Prado. Tutaj znajduje się Pałac Komunikacji, urząd burmistrza miasta oraz fontanna poświęcona rzymskiej bogini Kybele (władczyni dzikiej przyrody). W biurze burmistrza znajduje się również taras widokowy.
Wstęp wynosi 3 EUR. W poniedziałki jest nieczynne.

National Archaeological Museum (Narodowe Muzeum Archeologiczne)

W tym muzeum znajduje się niesamowita kolekcja znalezisk archeologicznych z całego Półwyspu Iberyjskiego. Znajdują się tam przedmioty ze starożytnej Grecji i Rzymu, a także artefakty z Egiptu i Mezopotamii. Nie przegap słynnego La Dama de Elche (popiersie kobiety iberyjskiej z V wieku) i prehistorycznych malowideł naskalnych z Altamiry. Jest tu także mumia Guanche z Madrytu. Został zabalsamowany przez rdzennych mieszkańców Wysp Kanaryjskich między XI a XIII wiekiem.
Wstęp wynosi 3 EUR.

Naval Museum of Madrid (Muzeum Marynarki Wojennej w Madrycie)

Kiedy przypomnisz sobie historyczne potęgi morskie świata, hiszpańska armada z pewnością przyjdzie Ci na myśl. Możesz tu przyjechać, aby poznać bogatą historię morską narodu poprzez historyczne mapy już od 1500 roku. Zawiera również wiele starych rysunków, broni i sprzętu nawigacyjnego oraz naprawdę ciekawą i szczegółową sekcję dotyczącą hiszpańskiej Armady.
Wstęp jest bezpłatny, ale sugerowane są darowizny w wysokości 3 EUR.

Spacer po Królewskim Ogrodzie Botanicznym

Te ogrody botaniczne mają ponad 5000 gatunków roślin i drzew rozmieszczonych na czterech malowniczych tarasach. Znajdują się tu również szklarnie, rzeźby i kilka nieskazitelnie zaprojektowanych ogrodów. Założony w 1755 roku park ma jeziora, labirynty, fontanny i mnóstwo kwiatów, które sprawiają, że jest to spokojne i piękne miejsce na relaks.
Wstęp kosztuje 4 EUR.

Museo de la Historia de Madrid

Muzeum Historii Madrytu zostało otwarte w 1929 roku i rzuca światło na ewolucję miasta od XVI wieku (kiedy stało się stolicą) do I wojny światowej. Prezentuje codzienne życie na przestrzeni wieków i oferuje zniuansowane spojrzenie na Madryt poprzez artefakty, mapy, obrazy.

El Retiro Park

Główny park Madrytu, ten wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jest idealnym miejscem na relaks w słoneczny dzień. Znajduje się tam duże jezioro w którym można wynająć łódź wiosłową, pomnik ofiar zamachów terrorystycznych w Madrycie oraz Pałac Kryształowy (XIX-wieczny oranżeria, w którym niegdyś mieściło się ludzkie zoo).

Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía

Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía oferuje fantastyczną kolekcję sztuki współczesnej. Można tu znaleźć prace takich mistrzów jak Picasso, Miró, Kandinsky, Dalí i Bacon. Centralnym punktem ekspozycji jest słynny obraz Picassa Guernica.
Wstęp kosztuje 10 EUR (bezpłatny od 19:00 do 21:00 w poniedziałki, środy i soboty).

Mercado de San Miguel

Ten kultowy kryty targ to świetne miejsce na zakupy spożywcze. To najstarszy zadaszony targ spożywczy w mieście, szczycący się piękną XX-wieczną architekturą. To fantastyczne miejsce, by zjeść tanie tapas, kupić składniki na kolację lub poobserwować ludzi. Otwarty siedem dni w tygodniu targ znajduje się pięć minut spacerem od Plaza Mayor i wieczorami przyciąga tłumy ludzi.

Barrio de La Latina

Ta optymistyczna okolica i labirynt wąskich uliczek z barami tapas, restauracjami i kantynami są idealne do zwiedzania pieszo. Jeśli jesteś tu w niedzielę, zapoznaj się z ofertami na pchlim targu El Rastro i wsadź twarz na jeden z wielu straganów z jedzeniem. Pamiętaj, aby wejść do Bazyliki San Francisco el Grand lub mauretańskiego kościoła San Pedro el Real.

Starożytną świątynię Debod

Świątynia Debod to świątynia egipska z II wieku p.n.e. Został on podarowany Hiszpanii przez rząd egipski jako podziękowanie za pomoc w przeniesieniu zabytków z terenu Tamy Asuańskiej. Świątynię można teraz znaleźć w madryckim parku Cuartel de la Montaña. Chociaż wnętrze świątyni jest niedostępne, nadal możesz spacerować po jej zewnętrznej stronie.
W poniedziałki jest nieczynne, a wstęp jest bezpłatny.

Monasterio de las Descalzas Reales (Klasztor Królewski Bosonogi)

Klasztor Las Descalzas Reales został zbudowany w XVI wieku i był dawnym pałacem cesarza Karola V i cesarzowej Portugalii. Księżniczki niezamężne przybywały tu, by żyć jako zakonnice i przywoziły ze sobą wszelkie zgromadzone przez siebie bogactwa. Obecnie zaledwie kilka zakonnic opiekuje się terenem i jego relikwiami, do których należą (rzekome) kawałki krzyża Jezusa i kości św. Sebastiana. Wewnątrz budynku można zobaczyć wiele dzieł sztuki. Na przykład główna klatka schodowa jest ozdobiona malowidłami ściennymi z XVI i XVII wieku.
Wstęp wynosi 6 EUR.

Wybierz się na bezpłatną wycieczkę pieszą

Darmowe wycieczki piesze to jedno z ciekawych zajęć w nowym mieście. Poznasz ukształtowanie terenu, poznasz historię i kulturę oraz połączysz się z lokalnym przewodnikiem, który odpowie na wszystkie Twoje pytania. Sandeman’s New Europe Walking Tours, Free Walking Tours Madrid i Cat’s Hostel Walking Tours to trzy najlepsze bezpłatne wycieczki w mieście. Pamiętaj tylko, aby na koniec dać napiwek swojemu przewodnikowi.

Wybierz się na wycieczkę kulinarną

Poznaj kulturę kulinarną Hiszpanii, biorąc udział w wycieczce kulinarnej. Dowiesz się o jedzeniu, kulturze wokół niego i sposobie jego przygotowania. Wybierz się na trzygodzinną wycieczkę Madrid Gourmet Tapas i Wine Tasting z Devour Madrid, która obejmuje autentyczne tapas w trzech różnych barach za jedyne 109 EUR

Zobacz tancerzy flamenco

Madryt cieszy się flamenco, najbardziej znanym stylem tańca w Hiszpanii, od początku XIX wieku. Pokazy flamenco odbywają się w wielu barach i tawernach w całym mieście, takich jak Las Carboneras, gdzie można cieszyć się pokazem flamenco przy lampce wina i tapas za 39 EUR. Zabytkowa Corral de la Morería oferuje pokazy za 50 EUR, w tym drinka.

Real Madrid Stadion

Drużyna piłkarska Madrytu jest jedną z najlepszych, nie tylko w Hiszpanii, ale i na świecie. Jeśli chcesz zobaczyć piłkę nożną w najlepszym wydaniu, przyjdź obejrzeć mecz. Stadion jest zawsze pełny, a tłumy szalone
Bilety zaczynają się od 30 EUR.

Ucz się hiszpańskiego

Jeśli masz czas, nauka lokalnego języka to najlepszy sposób na zanurzenie się w kulturze, poznanie ludzi i dogłębne zrozumienie miasta. Kursy języka hiszpańskiego mogą trwać tydzień lub dłużej. Wiele szkół językowych oferuje różne niedrogie opcje mieszkaniowe, w tym pobyt u lokalnej rodziny. Tygodniowy kurs intensywny zaczyna się już od 140 EUR i zazwyczaj są zniżki na pakiety i kursy wielotygodniowe.

12 Opłata za wstęp

Prado Museum – 15 EUR.
Palacio Real – 12 EUR na zwiedzanie z własnym przewodnikiem
– 16 EUR na zwiedzanie z przewodnikiem
Plaza de Cibeles – 3 EUR.
National Archaeological Museum – 3 EUR.
Naval Museum of Madrid – bezpłatny, ale sugerowane są darowizny w kwocie3 EUR.
Królewski Ogród Botaniczny – 4 EUR.
Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía – 10 EUR.
Starożytną świątynię Debod – bezpłatny.
Monasterio de las Descalzas Reales – 6 EUR.
Real Madrid Stadion – od 30 EUR.

13 Jak zaoszczędzić pieniądze

Madryt może być drogim miastem, zwłaszcza jeśli lubisz jedzenie i napoje. Na szczęście możesz ograniczyć koszty, jeśli zastosujesz się do kilku prostych zasad. Oto kilka ogólnych sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy w Madrycie:

Zjedz duży lunch

Lunch jest znacznie tańszy niż kolacja w Madrycie i możesz znaleźć „menu del día”, które kosztuje około 10-15 EUR za duży posiłek z lampką wina lub piwem.

Zdobądź Madrid Tourist Card

Często pomijana Madrid Card oferuje bezpłatny transport publiczny, bezpłatny dostęp do Prado i innych muzeów, a także wszelkiego rodzaju zniżki w klubach nocnych, obiektach rozrywkowych, sklepach i restauracjach. Możesz kupić kartę 24-godzinną za 47 EUR, kartę 48-godzinną za 60 EUR, kartę 72-godzinną za 67 EUR lub kartę 120-godzinną za 77 EUR.

Obejmij darmowe dni muzeów

Wiele muzeów w Madrycie jest bezpłatnych w określone dni lub o określonych porach dnia. Pamiętaj, aby sprawdzić przed wyjazdem, ponieważ znacznie lepiej jest zobaczyć zabytki, takie jak Prado, za darmo! Możesz zapytać w biurze turystycznym, ponieważ mają tam listę.

Pobyt z mieszkańcami

Couchsurfing to świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy na zakwaterowaniu, a także uzyskanie informacji od mieszkańców. Chociaż hostele w mieście nie są zbyt drogie, nadal jest to najlepszy sposób na zaoszczędzenie pieniędzy i skontaktowanie się z osobą, która może podzielić się swoimi poradami i wskazówkami.

Wybierz się na darmową pieszą wycieczkę

To jeden z ulubionych sposobów na poznanie nowego miejsca docelowego – i nie możesz pobić ceny! New Europe Walking Tours i Cat’s Hostel Walking Tours to dwie najpopularniejsze bezpłatne wycieczki w mieście.

Sklep spożywczy na targowiskach

Świeżą żywność można kupić tanio na niektórych codziennych targowiskach w mieście. Sprawdź Mercado de la Paz lub Mercado de Maravillas na świeże produkty i mięso. Zaoszczędzisz w porównaniu do supermarketu.

Przynieś butelkę z wodą

Woda z kranu jest tutaj bezpieczna do picia, więc weź ze sobą butelkę wielokrotnego użytku, aby zaoszczędzić pieniądze i zmniejszyć zużycie plastiku. LifeStraw jest dobrą marką, ponieważ ich butelki mają wbudowane filtry, dzięki którym woda jest zawsze czysta i bezpieczna.

14 Jak zachować bezpieczeństwo

Madryt to bezpieczne miasto. Przestępstwa z użyciem przemocy są tutaj bardzo rzadkie, chociaż kradzieże kieszonkowe i drobne kradzieże są powszechne, zwłaszcza w głównych obszarach turystycznych i w metrze. Musisz być naprawdę ostrożny ze swoimi rzeczami i zawsze uważać na swoje kieszenie, gdy jesteś poza domem. Kieszonkowcy tutaj (i ogólnie w Hiszpanii) bardzo utalentowani!

Jeśli wychodzisz w nocy, przynieś tylko potrzebne pieniądze. Resztę zostaw w swoim mieszkaniu. Nigdy nie chodź sam do domu w nocy, jeśli jesteś pod wpływem alkoholu i zawsze miej oko na drinka w barze.

Oszustwa turystyczne są również bardzo rozpowszechnione, więc miej oko na grupy dzieci, które próbują cię rozproszyć, ponieważ prawdopodobnie próbują zabrać twoje pieniądze. Ponadto uważaj na osoby próbujące nieść Twój bagaż, ponieważ mogą próbować obciążyć Cię dużą opłatą.

W nagłych wypadkach zadzwoń pod numer 112.

Pamiętaj, jeśli nie robisz tego w domu, nie rób tego, gdy jesteś w Madrycie.

Najważniejszą radą, jaką mogę zaoferować, jest wykupienie dobrego ubezpieczenia podróżnego. Ubezpieczenie podróżne chroni Cię przed chorobami, urazami, kradzieżą i anulowaniem. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak.

15 Jedzenie

Hiszpania ma silną kulturę kulinarną, gdzie posiłki mogą trwać godzinami, a kolacja często jest serwowana dopiero po 20:00. Każdy region w kraju ma swoje lokalne potrawy i kulturę kulinarną, z których wszystkie można znaleźć w Madrycie, ponieważ jest to coś w rodzaju kulinarnego centrum. Koniecznie spróbuj lokalnych przysmaków, takich jak patatas bravas (ziemniaki na ostro), gulasz wołowy, tortilla de patatas (hiszpański omlet) i oczywiście churros.

Tanie tapas i posiłki można dostać za około 8-15 EUR. Jeśli chcesz wino w cenie, spodziewaj się wydać około 18 EUR. Jeśli wychodzisz na paellę, napoje lub przekąski, powinieneś zaplanować wydać około 25 EUR na posiłek.

Jak każde miasto, Madryt ma wiele drogich restauracji, a posiłki zaczynają się tam od około 35 EUR. Na drugim końcu spektrum tanie fast foody (pomyśl o McDonald’s) kosztują około 8 EUR za posiłek combo. Chińskie jedzenie kosztuje około 9 EUR, podczas gdy pizza kosztuje 8-10 EUR.

Piwo kosztuje 3-4 EUR, a latte/cappuccino około 2 EUR. Butelka wody to mniej niż 1 EUR.

Jeśli kupujesz własne jedzenie, spodziewaj się, że wydasz około 40-50 EUR na tygodniowe artykuły spożywcze. Dzięki temu otrzymasz podstawowe produkty, takie jak makaron, ryż, produkty sezonowe i trochę mięsa.

16 Co spakować

To, co powinieneś spakować na wycieczkę, będzie zależeć od pory roku, którą odwiedzasz i zaplanowanych działań. Poniżej znajdziesz kilka ogólnych rzeczy, które każdy powinien rozważyć zabranie na swoją podróż.

Ciepłe warstwy odzieży

Temperatury mogą się gwałtownie zmieniać, więc ubieranie się w warstwy jest kluczowe. Pamiętaj, aby spakować lekkie warstwy na dzień i cieplejsze warstwy na wieczór, w tym czapkę i rękawiczki. Zdziwisz się, jak może być zimno.

Kurtka przeciwdeszczowa

Weź ze sobą lekką kurtkę przeciwdeszczową lub ponczo, aby schować w plecaku na wypadek, gdyby podczas wędrówek zaczęło padać.

Dobre buty turystyczne

Jeśli planujesz trzymać się deptaków i utwardzonych szlaków, wystarczy każdy dobry, wygodny but do chodzenia. Zabierz ze sobą solidną parę butów trekkingowych lub butów terenowych, jeśli planujesz wybrać się na którąś z dłuższych, trudniejszych wędrówek.

Ochrona przed słońcem

Nawet zima może przynieść słoneczne (ale zimne) dni , a ochrona przed słońcem powinna być rozważana przez cały rok. Sugerowałbym zabranie okularów przeciwsłonecznych, kapelusza przeciwsłonecznego i kremu przeciwsłonecznego.

Butelka na wodę wielokrotnego użytku

Utrzymywanie nawodnienia jest ważne, a odwodnienie może stanowić problem, jeśli nie pijesz wystarczającej ilości wody. Bądź przyjazny dla środowiska i weź ze sobą butelkę wielokrotnego użytku na podróż.

17 Najlepsze miejsca rezerwacji

To ulubione firmy, z których korzystam podczas podróży. Są one tutaj uwzględnione, ponieważ konsekwentnie znajdują oferty, oferują światowej klasy obsługę klienta i doskonałą wartość, a także ogólnie są lepsi niż konkurenci. To właśnie z nich korzystam najczęściej w poszukiwaniach ofert turystycznych.

Momondo

To moja ulubiona strona z rezerwacjami. Nigdy nie rezerwuję lotu bez wcześniejszego sprawdzenia tutaj.

Skyscanner

Skyscanner to kolejna świetna wyszukiwarka lotów, która przeszukuje wiele różnych linii lotniczych, w tym wielu tanich przewoźników, których brakuje w większych witrynach. Chociaż zawsze zaczynam od Momondo, używam tej strony również jako sposobu porównywania cen.

Rome2rio

Ta strona pozwala zobaczyć jak najlepiej i najtaniej dostać się z punktu A do punktu B. Poda Ci wszystkie trasy autobusów, pociągów, samolotów lub łodzi, które mogą Cię tam dostarczyć, a także ile kosztują.

The Man in Seat 61

Ta strona internetowa jest najlepszym przewodnikiem po podróżach pociągiem w dowolnym miejscu na świecie. Mają najbardziej wyczerpujące informacje na temat tras, godzin, cen i warunków pociągów. Jeśli planujesz długą podróż pociągiem lub epicką podróż pociągiem, odwiedź tę stronę.

Booking.com

najlepsza wszechstronna strona rezerwacyjna, która stale zapewnia najtańsze i najniższe stawki. Mają świetny interfejs i najszerszy wybór niedrogich noclegów. We wszystkich moich testach zawsze mieli najniższe stawki ze wszystkich stron rezerwacyjnych.

Hostelworld

To najlepsza strona z zakwaterowaniem w hostelach, z największym wyborem, najlepszym interfejsem wyszukiwania i najszerszą dostępnością. Wysoce rekomendowani i polecani!

Airbnb

To świetna alternatywa noclegowa dla właścicieli domów, którzy wynajmują swoje domy lub mieszkania.

Couchsurfing

Ta strona internetowa umożliwia bezpłatne przebywanie na kanapach lub wolnych pokojach. To świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy podczas spotkań z mieszkańcami, którzy mogą opowiedzieć Ci o swoim mieście. Witryna zawiera również listę wydarzeń, w których możesz uczestniczyć, aby poznać ludzi nawet jeśli z kimś nie zamieszkasz.

Getyourguide.

Oferują dobre wycieczki, można poznać trochę historii najważniejszych zabytków. Bardzo miło i sympatycznie. Duży wybór atrakcji, korzystne ceny i wszystko można spokojnie zaplanowac.

Klook

Klook oferuje prosty sposób na odkrywanie aktywności, atrakcji i rzeczy do zrobienia w dowolnym miejscu (transfer z lotniska do hotelu, wycieczki, przewodnik…). Umożliwia podróżnikom z całego świata odkrywanie, rezerwowanie i doświadczanie najlepszych rzeczy do zrobienia w dowolnym miejscu i czasie. Podróż powinna być zabawą i odbywać się bez kłopotów, przy tak wielu atrakcjach czekających na odkrycie. Wysoce rekomendowani i polecani!

Intrepid Travel

Jeśli chcesz odbyć wycieczkę grupową po Europie, wybierz Intrepid Travel. Oferują dobre wycieczki w małych grupach, które korzystają z lokalnych operatorów. Jeśli wybierasz się na wycieczkę z kimkolwiek, jedź z nimi.

Take Walks

Firma organizująca jednodniowe wycieczki. To, co czyni je tak dobrymi, to dostęp do atrakcji i miejsc, których nie można dostać nigdzie indziej.

Fat Tire Tours

Jeśli szukasz innego sposobu na zwiedzanie miasta, wybierz się na wycieczkę rowerową z Fat Tire Tours. Korzystają z usług lokalnych przewodników ekspertów, a podczas ich wycieczek możesz objąć dużo terenu. Są też zabawne i wnikliwe!

FlixBus

Flixbus z siedzibą w Niemczech ma trasy między 20 krajami europejskimi, a ceny zaczynają się już od 5 EUR. Ich autobusy mają WiFi, klimatyzację, gniazdka elektryczne.

Bla Bla Car

BlaBlaCar to witryna umożliwiająca wspólne przejazdy, która umożliwia udostępnianie przejazdów sprawdzonym lokalnym kierowcom poprzez rzucanie się na benzynę. Po prostu prosisz o miejsce, zatwierdzają i gotowe. To tańszy i ciekawszy sposób podróżowania niż autobusem czy pociągiem.

World Nomads

Całe ubezpieczenie podróżne można kupić od World Nomads. Mają świetną obsługę klienta, konkurencyjne ceny i dogłębny zasięg.

Czy Madryt jest już na Twojej liście życzeń?
Masz pytania na ten temat?
A może masz coś, co chciałbyś dodać do posta?

Nie wahaj się go udostępnić. Bardzo chciałbym usłyszeć od ciebie komentarz w sekcji poniżej.

Ponadto, jeśli spodobał Ci się ten post i uważasz, że niektórzy z Twoich znajomych również mogą być zainteresowani jego przeczytaniem, pomóż mi w rozpowszechnianiu informacji. Naprawdę byłbym wdzięczny, gdybyś udostępnił go w mediach społecznościowych, używając jednej z małych ikon z lewej strony tego bloga.
Do następnego razu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *