G-WAY.PL — Pomysł Na Weekend —

Najlepsze dzielnice do zwiedzania w Atenach

Najlepsze dzielnice do zwiedzania w Atenach

Najlepsze dzielnice do zwiedzania w Atenach. Pomyśl o Atenach, a pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl większości zwiedzających, jest Akropol zwieńczony Partenonem. Trudno jest uciec od ikony, jak to widać z niemal każdego miejsca w mieście, ale Ateny są w rzeczywistości kolekcją kolorowych, żywych dzielnic do zwiedzania. Oto, czego najlepiej szukać podczas podróży:

Kolonaki


Kolonaki to miejsce, gdzie mieszkają, kupują i jedzą bogaci Ateńczycy. Od czasu problemów gospodarczych Grecji i sporów z UE kilka lat temu, kilka sklepów się zamknęło i być może zniknęło kilka bistr, ale obecne są tutaj wszystkie główne światowe nazwiska projektantów oraz ekskluzywni greccy jubilerzy i projektanci. Galerie sztuki, sklepy obuwnicze i butiki są rozproszone po bocznych ulicach.
Gdzie zjeść: Ta dzielnica jest pełna restauracji francuskich, włoskich i japońskich. Ale jednym z najlepszych mieszkańców okolicy jest Kalamaki Kolonaki, przy 32 Ploutarchou. Ich souvlaki są legendarne.
Najbliższa stacja metra: Evangelismos na linii niebieskiej

Monastiraki & Psyrri


Monastiraki to kolejna centralna dzielnica Aten z zupełnie inną atmosferą. Sercem tego miejsca jest rynek – pchli targ, który działa codziennie, gdzie można kupić prawie wszystko – ubrania, biżuterię, ceramikę, dzieła sztuki, słodycze, wypieki, elektronikę, antyki. Jego wąskie uliczki są ciągłym rozmyciem turystów i Ateńczyków.
W północno-zachodnim rogu Monastiraki znajduje się Psyrri, modna dzielnica mieszkalna i rozrywkowa, która cieszy się popularnością wśród młodych Ateńczyków. Do roku 1990 Psyrri był obszarem zaniedbanych i opuszczonych domów. Ale podobnie jak w wielu miastach, artyści, muzycy a następnie modne kawiarnie, bary i sklepy. Dzisiaj szorstkie krawędzie zostały gładkie, a Psyrri jest dość dobrze zindywidualizowane. Ale wciąż jest to młoda dzielnica z żywą sceną nocnych klubów, w której odbywają się koncerty na żywo.

Gdzie zjeść: Wybierz coś zupełnie innego w Gostijo, koszernej restauracji specjalizującej się w kuchni sefardyjskiej, żydowskiej kulturze Hiszpanii, Bliskiego Wschodu i Morza Śródziemnego.
Najbliższa stacja metra: Monastiraki na zielonej lub Niebieskiej linii

Thissio

Jest to urocza dzielnica mieszkaniowa, która zaczyna się w północno-zachodnim rogu starożytnej agory i ciągnie się wzdłuż zachodniej strony agory. To popularne terytorium rodzinne dla zamożnych trzydziestopięciocentówców Aten, a jego ulice są wyłożone dobrze utrzymanymi blokami mieszkalnymi i dużymi, pastelowymi willami. Jedną z najlepszych atrakcji dla turystów jest długi, szeroki deptak – Apostolu Pavlou – który graniczy z agorą, a następnie dołącza do Dionysiou Aeropagitou, także pieszego, wzdłuż południowej strony Akropolu. Od kwietnia do października na oświetlonym Partenonie znajduje się magiczne kino pod gołym niebem, pokazujące filmy, na Apostolu Pavlou. Thissio to jeden z bardziej zielonych obszarów w centrum Aten, z wysadzanymi drzewami uliczkami i drzewami zacienionymi kawiarniami.

 

Makrygianni and Koukakis


Dzielnice Aten mają tendencję do nakładania się, gdy nowsze nazwy i mody łączą się ze starszymi dzielnicami, a nowe miejskie plemiona zajmują te obszary. Tak jest w przypadku Makrigianniego, który był kiedyś znany jako Akropoli. To obszar wokół Nowego Muzeum Akropolu. Rozciąga się mniej więcej od początku deptaku Dionysiou Areopagitou (na małym placu z posągiem greckiego rewolucyjnego bohatera, Makrygiannis) wzdłuż deptaku i obok Teatru Heroda, pod Akropolem. Po dotarciu do skrzyżowania Apostolou Pavou (także pieszego) jesteś w Thissio. Makrygianni to miejsce, w którym przybywają turyści, by wspiąć się na Akropol i gdzie Ateńczycy udają się na niedzielne spacery po sosnowych stokach i zacienionych uliczkach. To także miejsce, w którym można obejrzeć najwspanialszą pracę złotników z XX wieku w Muzeum Ilias Lalaounis.
Idąc na południowy zachód przez tę dzielnicę, łączy się ze stosunkowo spokojną dzielnicą mieszkalną i uniwersytecką, znaną jako Koukakis. Wejdź do parku zwanego Philopappou Hill i wejdź na łagodne wzgórze, skąd roztacza się wspaniały widok na Ateny.

Gdzie zjeść: Mani Mani na ulicy Falirou specjalizuje się w kuchni regionu Mani na Peloponezie.
Najbliższa stacja metra: Akropoli lub Sygrou-Fix na czerwonej linii

Kifissia


Kifissia to najbogatsze północne przedmieścia Aten, a jego część może przypominać Palm Beach lub Sarasota. Jest popularny wśród rodzin – którzy wynajmują wysokiej klasy wille, takie jak te oferowane przez Villa Politia – i par szukających spokojnych, romantycznych wycieczek. Centrum słynie z luksusowych sklepów z modą i romantycznych restauracji na świeżym powietrzu. A biorąc pod uwagę, że jest trochę poza centrum, najlepsze hotele – takie jak pięciogwiazdkowy, wysokiej koncepcji Semiramis – są stosunkowo niedrogie. Będąc tam, odwiedź ekscentryczne Muzeum Historii Naturalnej Goulandris lub udaj się do centrum handlowego przy ulicy Panagitsas, gdzie znajdziesz sklepy i galerie sztuki.
Gdzie zjeść: Elias Gi jedno z najbardziej romantycznych miejsc w Atenach. Znajduje się w starej kamiennej rezydencji w dzielnicy Politia w Kifissia, z niesamowitym widokiem na Ateny z tarasu ocienionego przez gigantyczne drzewa.Najbliższa stacja metra: Kifissia na zielonej linii

Omonia


Nie każda dzielnica Aten jest jedną z tych, które chcesz odwiedzić, a to, co czujesz na temat Omoni, naprawdę zależy od Twojego miasta. Omonia jest nowoczesnym, najstarszym ateńskim placem miejskim i była niegdyś wizytówką miasta. Ale przez dziesięciolecia nie była to wizytówka. To zatłoczone i obskurne miejsce. Jeśli to ci naprawdę przeszkadza, pomiń Omonię. Ale niektóre z najtańszych hoteli w Atenach znajdują się w tej okolicy, więc zanim je zarezerwujesz, dobrze jest wiedzieć, w co się pakujesz.
Jeśli wracasz do hotelu w nocy, weź taksówkę.
Nie zapuszczaj się w ciemne ulice
Nie bierz porad na temat miejsc do jedzenia i picia od mieszkańców wałęsających się w nocy.
Nie akceptuj jazdy z nielicencjonowanej taksówki. Dowiedz się, jak wygląda licencjonowana grecka taksówka przed przyjazdem. Po prostu bądź rozsądny.
Gdzie jeść: dużo fast-foodów i niewiele więcej.
Najbliższa stacja metra: Omonia na czerwonej lub zielonej linii

Exarcheia


Exarcheia była magnesem dla pisarzy, poetów, artystów i muzyków. Ale w odróżnieniu od innych obszarów, w których bohemianizm ostatecznie doprowadza do gentryfikacji, Exarcheia pozostała prymitywną i autentyczną dzielnicą. Jest on pokryty graffitti, rozbrzmiewający politycznym sprzeciwem i popularny wśród studentów anarchistyczne podejście. To niekonwencjonalne centrum alternatywnej kultury i intelektualnej argumentacji. Jest to również miejsce, w którym prawdopodobnie znajduje się najwspanialsze muzeum w Grecji, Narodowe Muzeum Archeologiczne. Jest to obszar, w którym można znaleźć restauracje i podziemne bary z muzyką na żywo, począwszy od tradycyjnej greckiej muzyki bazouki lub miejskiego ekwiwalentu, rebetika, do jakiejkolwiek modnej aktualnie muzyki.

Gdzie zjeść: Rozalia to rodzinna tawerna z ogromnym menu na wąskiej uliczce – Valtetsiou. Mieszkańcy złagodzili piaszczystą miejską ulicę z mnóstwem roślin i drzew w doniczkach. Wewnątrz Rozalia wygląda trochę jak rustykalna szklarnia.
Najbliższe metro: Omonia na zielonej i czerwonej linii lub Panepistimio na czerwonej linii

Gazi-Kerameikos


Gazi to post-millenialski projekt architektury w Atenach, dzielnica sztuki i techno w ciągu dnia oraz jego niesamowita dzielnica nocnych klubów. Obszar ten, skupiony na Technopolis, wielofunkcyjnym centrum sztuki i rozrywki w dawnej gazowni, jest pełen restauracji, barów i klubów tanecznych. Ulice buzz z biesiadników dobrze do wczesnych godzin. Nazwa Kerameikos jest często używana zamiennie z nowszą nazwą, Gazi, która w rzeczywistości znajduje się w okręgu Kerameikos. Dziś Kerameikos odnosi się do stacji metra i do starożytnego greckiego i rzymskiego cmentarza używanego do VI wieku naszej ery i ponownie odkrytego w XIX wieku. Jest to spokojne miejsce na spacer i jest małe muzeum. Co ciekawe, obie nazwy pochodzą z bardzo starego związku tej branży z przemysłem. Kerameikos został pierwotnie nazwany od garncarzy, którzy osiedlili się tu 3000 lat temu. Gazi nosi nazwę gazowni, porzuconej w latach 70. XX wieku, a obecnie jest miejscem do zabawy.

Gdzie zjeść: W środku gwarnych, zatłoczonych bistr i rozrastających się franczyzowych restauracji Gazi, Kanella to mniej hiper-, a zarazem nowoczesna tawerna oferująca tradycyjne greckie specjały, które pochłaniają dużo alkoholu. Styl jest bardzo domową kuchnią.
Najbliższa stacja metra: Kerameikos na linii niebieskiej

Syntagma

Plac Syntagma to polityczne i ceremonialne serce współczesnych Aten. Jest zdominowane przez cytrynowożółty budynek greckiego parlamentu, pałac królewski do połowy XIX wieku. Evzones, elitarna jednostka wojskowa, która służy jako Gwardia Prezydencka, wykonuje ceremonię „zmiany warty” pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza przed parlamentem. Ich wysoka sceniczna choreografia w połączeniu z mundurami białych spódnic, białych legginsów, czerwonych beretów i butów z pomponami to jeden z głównych powodów, dla których turyści zbierają się na placu Syntagma. Innym powodem jest to, że zazwyczaj jest to miejsce, z którego po raz pierwszy przybywają do miasta, kiedy przybywają z portu w Pireusie lub na lotnisku – Syntagma jest głównym przystankiem linii metra i autobusów obsługujących oba. Plac otoczony jest przez banki, hotele i większość biur podróży w Atenach (gdzie można odebrać bilety promowe na wyspy). Ma również najbardziej popularny postój taksówek w Atenach.

Gdzie pić: nie jest to świetny obszar do jedzenia na mieście, choć jest kilka kawiarni i bistr z widokiem na plac. Zamiast tego zatrzymaj się na drinka i podziwiaj widok na Akropol w GB Roof Garden Bar w hotelu Grande Bretagne.

Najbliższa stacja metra: Syntagma na niebieskich i czerwonych liniach

Plaka


Plaka, pod wschodnimi zboczami Akropolu, jest sercem starych Aten. Nie ma ucieczki od faktu, że jest to bardzo turystyczna dzielnica, pełna sklepów z pamiątkami i mnóstwem przeciętnych tawern. Ale jest to także wspaniałe miejsce na spacer, wędrówkę wąskimi uliczkami i podziwianie pastelowych domów. Ulica Adrianou, która w zasadzie oddziela Plaka od innej dzielnicy, Monastiraki, ma najlepsze sklepy. Poświęć trochę czasu, aby znaleźć sąsiedztwo w sąsiedztwie, Anafiotika. Został zbudowany w 19 wieku przez osadników z wyspy Anafi. Przybyli do Aten, by pracować i stworzyli swoją archipelag Cyklad, w komplecie z pudełkowatymi, bielonymi domami, ulicami, które są naprawdę kręconymi schodami, na zboczach Akropolu.

Gdzie zjeść: Psaras to najstarsza restauracją Plaki. Ma ogromne menu, tradycyjne klasyki i ryby, i malownicze ustawienie na schodach prowadzących do Anafiotika.
Najbliższa stacja metra: Acropoli na czerwonej linii

Najlepsze dzielnice do zwiedzania w Atenach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *