G-WAY.PL — Pomysł Na Weekend —

PARK NARODOWY DURMITOR

PARK NARODOWY DURMITOR

PARK NARODOWY DURMITOR  obejmuje obszar gór wapiennych, przez które płynie przepiekna rzeka Tara gdzie roztacza się równie niezwykły widok na otaczający krajobraz. W trakcie przeciskania się przez miękkie skały, na przestrzeni wielu milionów lat, woda wypłukała tu przepiekny monumentalny wąwóz, którego głębokość osiąga nawet 1300 m, ten wąwóz to prawdziwe dzieło sztuki. Kanion rzeki wchodzi w skład Parku Narodowego Durmitor. Obszar parku wyróżnia się licznymi formami krasowymi, wąwozami, jaskiniami, oraz bardzo interesującymi ciekawymi formacjami skalnymi.
Równie ciekawa jest naturalna przyroda która jest typowa dla górskich obszarów i klimatu. Rosną tu przede wszystkim lasy sosnowe i mieszane z przewagą buków, występuje także wiele roślin. W parku znajduje się endemiczna fauna i flora. Tereny te porastają gęste bory sosnowe i świerkowe a także buczyn. Pojawiają się groźne zwierzęta takie jak niedźwiedzie i rysie, a także wiele gatunków ptaków. Park Narodowy Durmitor powstał w 1952 r., w 1978 r. do terenów obiętych ochroną dodano przełom Tary i Jezioro Zabojskie. Obecnie park zajmuje 321 km².
Kanion Tary, o długości około 100 km, to ewenement na skalę europejską. Przez rzekę przerzucony jest jeden z najwyższych mostów na świecie, a  w 1980 r. obszar ten został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Turystycznym centrum Durmitoru jest Žabljak, niewielkie miasteczko u podnóża gór, ponoć zawdzięczające swoją nazwę niezwykle głośno kumkającym żabom, które upodobały sobie pobliski strumień. Wieczorem ten dźwięk wypełnia całą dolinę.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *