PÓŁWYSEP AKAMAS CYPR

PÓŁWYSEP AKAMAS CYPR

PÓŁWYSEP AKAMAS CYPR. Przyroda na Cyprze tworzy niepowtarzalne krajobrazy, na które składają się naturalne formacje skalne i niesamowita, nieskażona przez człowieka roślinność. Niewątpliwym atutem miejsca jest ciepły klimat, który umożliwia rozwój tak wielu egzotycznych roślin i zwierząt, również w środowisku morskim.

Jednym z najpiękniejszych zakątków wyspy jest półwysep Akamas. Urozmaicone półkami skalnymi i cyplami wybrzeża klifowe mają tu monumentalne rozmiary. U podnóży klifów rozpościerają się zaciszne piaszczyste przepiękne plaże. Świat roślin reprezentuje ponad 530 gatunków drzew, krzewów i roślin zielnych. Powszechnie występują sosny, tworzące jednogatunkowe lasy, a także rzadkie łąkowe storczyki. Na półwyspie zaobserwowano około 170 gatunków ptaków wędrownych.

Dla kogo?

Jeśli cenisz piękne widoki oraz dziką przyrodę, wtedy półwysep Akamas zachwyci Cię. To także idealny kierunek, gdy preferujesz aktywne spędzanie wolnego czasu.

Warto zobaczyć:

Lara Beach – wspaniała, ogromna piaszczysta plaża, na której od czerwca do września żyją w okolicznych wodach żółwie zielone. Przy odrobinie szczęścia jesienią można zobaczyć maszerujące do morza żółwie, jednak nie wolno ich dotykać.

Ruiny Pyrgos tis Rigainas – uznawane są za część średniowiecznego kompleksu klasztornego.

Łaźnie Afrodyty – położone za portem rybackim w Latsi. To naturalny zbiornik otoczony zielenią.

Blue Lagoon – wspaniała zatoka z turkusową wodą. Paktycznie niedostępna od strony lądu ze względu na wysoki klif.

Fontana Amorosa – to zatoka i zatoczki z małymi plażami, położona w północnej części półwyspu. Szczególnie interesujące miejsce do nurkowania.

Latarnia morska – znajduje się niemal na końcu półwyspu.

Żyje tam 168 odmian ptaków, 20 gatunków gadów, 16 gatunków motyli oraz 12 gatunków ssaków. Akamas zachwyca również bogatą florą.

Przydatne Informacje

Półwysep Akamas oferuje sporo pięknych zatok. Pamiętajcie o zabraniu butów do pływania. Bo niestety skał jest sporo i można sobie pokaleczyć stopy. Poza tym, jest cudownie. Błękitna Laguna zjawiskowa.

Jeśli chodzi o trasy piesze, to pamiętajcie, żeby zabrać buty o dobrej podeszwie. Teren jest skalisty i na sandałki czy japonki się nie nadaje. Trasy są dość dobrze wyznaczone, można też znaleźć ich przebieg na paru stronach internetowych, co ułatwi wam ewentualne planowanie.

Na pewno Akams jest super, jeśli szukacie bardziej dzikich plaż, bez tych nieszczęsnych leżaków, parasoli, beach barów. Jedyny minus – dopływają tu rejsy wycieczkowe, które robią trochę harmideru.

Położenie:

Najdalej na zachód wysunięta część Cypru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *