SKAŁA JONS KAPEL

SKAŁA JONS KAPEL

SKAŁA JONS KAPEL wysoka, granitowa turnia znajdująca się w północno-zachodniej części wyspy (między Teglkås a Vang). Podobno nazwę swoją wzięła od imienia mnicha Jona, który z tej 20 metrowej skały próbował nawracać Bornholmczyków na chrześcijaństwo. Do Kaplicy Jona prowadzą strome schody usytuowane przy krawędzi skały, które umożliwiają pielgrzymom i turystom zwiedzanie przybytku.
Ciekawostką krajobrazową wyspy Bornholm są niecodzienne formacje skalne i charakterystyczne dla tego rejonu klifowe wybrzeża. Wśród malowniczych zakątków wyróżnia się kaplica Jons Kapel, czyli formacja geologiczna uformowana przez naturalne czynniki erozyjne. Dzięki wyjątkowo miękkim skałom występującym na tym terenie powstało kilka pieczar, z którymi wiążą się legendy. Poza jaskinią na uwagę zasługuje też najbliższa okolica z malowniczymi pejzażami i różnorodną roślinnością.
Ponad 10 tys. lat temu obszar wyspy był pokryty lodowcem, który przyczynił się do powstania specyficznych gleb, odpowiednich dla roślin o niskich wymaganiach. W dolinie występuje wilgotny mikroklimat, dzięki któremu intensywnie rozwijają się gatunki paproci, ziół, bluszczu i jarzębiny. Gdzieniegdzie pojawiają się też kwitnące storczyki i anemony.

Lokalizacja:

Dania, południowo-zachodnia części wyspy Bornholm

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 komentarze “SKAŁA JONS KAPEL”