SKAŁA JONS KAPEL

SKAŁA JONS KAPEL

SKAŁA JONS KAPEL wysoka, granitowa turnia znajdująca się w północno-zachodniej części wyspy (między Teglkås a Vang). Jest to ciekawa i piękna formacja wysokich klifów na zachodnim wybrzeżu wyspy, około 7 kilometrów na północ od Hasle. Formacja jest wynikiem fal uderzających w skały w czasie, gdy poziom mórz był znacznie wyższy niż obecnie. Jons Kapel to formacja skalna o wysokości do 40 metrów. 108 stopni schodów prowadzących wzdłuż krawędzi skały prowadzi w dół na skalną półkę, zwaną amboną, gdzie według legendy mnich Jon opowiedział poganom z Bornholmu o chrześcijaństwie. W okolicach Jonsa Kapela znajdują się trzy małe jaskinie, w których miał mieszkać mnich. Każdy z nich miał odrębną funkcję: sypialnię, jadalnię i piwnicę. W celu ochrony formacji skalnych Jons Kapel został objęty ochroną przyrody w 1907 roku.

Podobno nazwę swoją wzięła od imienia mnicha Jona. Do Kaplicy Jona prowadzą strome schody usytuowane przy krawędzi skały, które umożliwiają pielgrzymom i turystom zwiedzanie przybytku. Ciekawostką krajobrazową wyspy Bornholm są niecodzienne formacje skalne i charakterystyczne dla tego rejonu klifowe wybrzeża. Wśród malowniczych zakątków wyróżnia się kaplica Jons Kapel, czyli formacja geologiczna uformowana przez naturalne czynniki erozyjne. Dzięki wyjątkowo miękkim skałom występującym na tym terenie powstało kilka pieczar, z którymi wiążą się legendy. Poza jaskinią na uwagę zasługuje też najbliższa okolica z malowniczymi pejzażami i różnorodną roślinnością.
Ponad 10 tys. lat temu obszar wyspy był pokryty lodowcem, który przyczynił się do powstania specyficznych gleb, odpowiednich dla roślin o niskich wymaganiach. W dolinie występuje wilgotny mikroklimat, dzięki któremu intensywnie rozwijają się gatunki paproci, ziół, bluszczu i jarzębiny. Gdzieniegdzie pojawiają się też kwitnące storczyki i anemony.

Jons Kapel jest popularny wśród wspinaczy skałkowych, ponieważ na 41-metrowym urwisku wytyczono wiele tras wspinaczkowych. Bornholm to jedyne miejsce w całej Danii, gdzie występuje granit. Znajdują się tu małe skałki i kamienie, coś dla miłośników małych formacji, rozsianych niemal po całej wyspie, a także ściany skalne. Oferuje przyjazną wspinaczkę, która w połączeniu z przyjemnym klimatem, ciekawą historią i gościnnymi mieszkańcami sprawia, że Bornholm jest wspaniałym miejscem wypoczynku wspinaczkowego. 

Na Bornholmie nie ma dużych klifów, ale jest mnóstwo tras jednowyciągowych, w których każdy znajdzie coś dla siebie w szerokim zakresie stopni i stylów na wielkiej granitowej skale. Styl wspinaczki skałkowej opiera się głównie na ścianach i szczelinach, z kilkoma płytami i kominami. Większość tras biegnie po naturalnych klifach morskich, a także w nieczynnych kamieniołomach i szerokiej gamie boulderingu.

Lokalizacja:

Dania, południowo-zachodnia części wyspy Bornholm

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 komentarze “SKAŁA JONS KAPEL”