WODOSPADY KRAVICA

WODOSPADY KRAVICA

WODOSPADY KRAVICA to grupa wodospadów położona wzdłuż rzeki Trebižat w Bośni i Hercegowinie. Wodospady rozciągają się na ponad 100 metrach szerokości, a spadek poziomu dochodzi do 25 m. Trebižat to niewielka rzeka o długości 51 km, główny dopływ Neretwy. Przeważnie płynie spokojnie wąskim korytem, jednak w pobliżu granicy z Chorwacją na odcinku 3 km tworzy malownicze kaskady. Wodospad Kravice ma około 25 metrów wysokości i jest podzielony na 20 wodospadów, a jezioro poniżej ma promień około 120 metrów.

Wodospady Kravica zalicza się do największych przyrodniczych atrakcji Bośni i Hercegowiny. Rozgałęziająca się w szerokie rozlewisko rzeka formuje kilka nurtów, które spadają w dół na skalnych progach. Dzięki występującym w tym rejonie trawertynom woda w rzece i w wodospadach jest krystalicznie czysta i błękitna. U podnóża kaskad tworzy się duże rozlewisko nadające się do kąpieli, chociaż spadająca woda ma stosunkowo niską temperaturę. Do Twoich oczów dociera obraz – wylewające się znikąd strumienie wody. Schodzisz dalej i widzisz nieckę, a w niej jezioro i zespół kilkunastu niemałych wodospadów.

Cały obszar jest chroniony przez rząd państwowy, ale jest otwarty dla mieszkańców i turystów na zwiedzanie, biwakowanie a nawet pływanie. Cała okolica jest pełna zieleni, dookoła są drzewa, topole i figi. W pobliżu wodospadów nie ma prawie żadnych sztucznych formacji, które ingerowałyby w pełne środowisko naturalne tego miejsca.

Położenie:

Południowa część Bośni i Hercegowiny wzdłuż rzeki Trebižat.

Dojazd do Wodospadów Kravica

Chociaż znajduje się w pobliżu Mostaru, prawie niemożliwe jest, aby się tam dostać, ponieważ nie ma transportu publicznego. Jak zatem w najprostszy sposób dostać się na miejsce? Jest kilka opcji jak wykupienie jednodniowej wycieczki:

Jest to prawdopodobnie najłatwiejszy i najpopularniejszy sposób, aby dostać się ze Splitu, Dubrownika, Sarajewa czy Mostaru do wodospadów Kravice. Wycieczki z Dubrownika odbywają się codziennie, trwają ok. 2,5 godziny.

Za 6-godzinną wycieczkę z Mostaru, która obejmuje także wizytę w pięknym Blagaj Tekke należy spodziewać się kosztów w wysokości ok. 65-85 km (150-200 zł).

Kolejną opcją, aby dostać się do wodospadów jest zamówienie przejazdu taksówką. Zatrzymując się w apartamencie lub hotelu można skorzystać z pomocy właściciela lub recepcji i poprosić o polecenie kierowcy. Z Mostaru kierowca wykona kurs za ok.100 €, zaczeka tam i odwiezie z powrotem do hotelu.

Dla posiadaczy prawa jazdy jest to chyba najlepsze rozwiązanie. Daje ono największą swobodę w planowaniu własnego harmonogramu. Podróż samochodem zajmuję tylko 30-40 minut, aby dostać się do wodospadu z Mostaru, około 2 godziny od Dubrownika.

Opłata za wstęp:

1 czerwca – 30 września

  • 10 KM – osoba dorosła  ( 1 KM = około 2,4 złotego)
  • 5 KM – dzieci w wieku 7-18 lat
  • dzieci do lat 7 za darmo

1 października – 31 maja

  • 8 KM – dorośli
  • 4 KM – dzieci w wieku 7-18 lat
  • dzieci do lat 7 za darmo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 komentarze “WODOSPADY KRAVICA”