Nowa Zelandia – Hobbiton

Nowa Zelandia – Hobbiton

Nowa Zelandia to wspaniały kraj na podróż, zwłaszcza na Wyspę Południową, gdzie jest więcej owiec niż ludzi, jest po prostu spokojniej. Kraj ma dwie główne wyspy i obie są warte odwiedzenia. Wyspa Południowa ma lodowce, fiordy, lasy deszczowe i prawdopodobnie najlepsze warunki do wycieczek drogowych i ogólną scenerię, podczas gdy Wyspa Północna ma wspaniałe plaże, wulkany i zielone pola uprawne. Mała ciekawostka w Nowej Zelandii nakręcono całą serię filmów Władca Pierścieni, a nawet zachowali niektóre plany filmowe.

Przydatne informacje

Język: angielski
Waluta: dolar nowozelandzki (NZD)
Stolica: Wellington
Wiza: bezwizowy dostęp (z ETA) dla wielu narodowości
Klimat: umiarkowany; lato to grudzień – luty

Klimat

Klimat w Nowej Zelandii jest umiarkowany i łagodny, więc występują sezonowe wahania temperatur, ale nic bardzo ekstremalnego. Wiosna w Nowej Zelandii trwa od września do listopada. Lato od grudnia do lutego. Letnie temperatury w ciągu dnia oscylują wokół 24 C, a zimą 13 C, a wiosenne i jesienne temperatury znajdują się między tymi zakresami. Jesień trwa od marca do maja. Zima trwa od czerwca do sierpnia.

Ceny

Nowa Zelandia nie jest tanim krajem. Jedzenie poza domem też nie jest tanie, a zwykłe restauracje kosztują ponad 20 NZD za posiłek. Dobrą wiadomością jest to, że zapłacisz ułamek tej kwoty, gotując własne posiłki. Wynajem kamperów również nie jest do końca tani, ale możesz obniżyć koszty, szukając darmowych / tanich kempingów.

Bezpieczeństwo

Nowa Zelandia jest jednym z najbezpieczniejszych krajów na świecie, z niskim wskaźnikiem brutalnej przestępczości na poziomie 0,7 na 100 tys. mieszkańców (90% niższym niż średnia światowa).

Wycieczka po Shire Tour

Jednym z najbardziej fotogenicznych miejsc w Nowej Zelandii jest tak naprawdę plan filmowy z popularnej serii „Władca Pierścieni”. Wioska Hobbiton została nakręcona na zielonych polach uprawnych na Wyspie Północnej, a fani będą zachwyceni, wiedząc, że zachowali cały plan filmowy z Shire w nienaruszonym stanie, aby ludzie mogli zwiedzać.

Gdzie to jest

501 Buckland Road,
Matamata 3472,
New Zealand
Plan filmowy Hobbiton znajduje się na obrzeżach Matamata, malutkiego miasteczka na Wyspie Północnej Nowej Zelandii. Z miasta Auckland to 2 godziny jazdy przez małe miasteczka i głównie wiejskie drogi.

Jak się tam dostać

Możesz jechać samodzielnie tańsze i zalecane lub są wycieczki autobusowe zaczynające się od Auckland. Tak czy inaczej, do zwiedzania planu filmowego wymagana jest wycieczka piesza, a rezerwację online należy dokonać z co najmniej kilkudniowym wyprzedzeniem, ponieważ bilety się wyprzedają, zwłaszcza jeśli chcesz mieć określony przedział czasowy.

Hobbiton co to takiego

O ile nie mieszkałeś pod ziemią, prawdopodobnie słyszałeś, że Nowa Zelandia to miejsce, w którym kręcono trylogie „Władca Pierścieni” i „Hobbit”. W książkach i filmach Shire to spokojna zielona wieś, w której żyją hobbici bohaterowie. Synonim ciszy i spokoju, Hobbiton to wiejski raj z dziesiątkami małych, pokrytych torfem domów, które wyglądają jak coś ze średniowiecznej Anglii.

Czego sie spodziewać

Zwiedzanie planu filmowego wymaga pieszej wycieczki, która odbywa się codziennie z w godzinach między 9:00 a 17:00. Jeśli nie zarezerwowałeś prywatnej wycieczki, oznacza to również, że będziesz na wspólnej wycieczce z innymi fanami, którzy chcą ponownie przeżyć swoje ulubione filmowe wspomnienia. Przy grupach około 22 osobowych i, w połączeniu z innymi grupami zwiedzającymi plan w tym samym czasie, jest dość tłoczno na wąskich ścieżkach wijących się przez wioskę. Nie możesz się powstrzymać od podziwiania ilości pracy i troski włożonej w ten plan filmowy! Możesz nawet otworzyć niektóre dziury hobbitów i wejść do środka, chociaż wnętrza są puste, ponieważ ta część została nakręcona w studiu w Wellington. W sumie ten zestaw ma 44 domy hobbitów, wraz z kilkoma innymi budynkami z serii, takimi jak młyn i gospoda pod Zielonym Smokiem, gdzie każdy dostaje darmowego drinka na koniec wycieczki.

Kiedy je odwiedzić

Szczerze mówiąc, jest to miejsce, w którym nie sądzę, aby był najlepszy czas na wizytę. Na Wyspie Północnej Nowej Zelandii panuje łagodny/komfortowy klimat przez cały rok, a plan filmowy Hobbiton jest fotogeniczny o każdej porze dnia.

Gdzie się zatrzymać

Większość czasu w Nowej Zelandii można spędzić wynajumując kampera, ale na Wyspie Północnej znajdują się oczywiście wille, kwatery prywatne w Auckland za około 55 USD. Za tę cenę można dostać czystą trzyosobową sypialnię z zimną klimatyzacją, szybkim WiFi, wygodnym salonem i wspólną łazienką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 komentarze “Nowa Zelandia – Hobbiton”