Peru – Machu Picchu

Peru – Machu Picchu

Machu Picchu to przede wszystkim powód, dla którego wsiada się do samolotu do Peru. Regularnie pojawiający się w podsumowaniach najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych na świecie i przy ponad milionie odwiedzających rocznie. Machu Picchu oznacza Stary Szczyt. Zostało odkryte na początku XX wieku przez Hirama Birghama, który był przekonany, iż odkrył Vilcabambę – ostatnie zaginione miasto Inków I powiedział :
„Z powodu różnorodności jego uroków i mocy jego zaklęcia nie znam innego miejsca na świecie, które mogłoby się z nim równać”
Miasto to zostało zbudowane na kilku poziomach, wewnątrz których znajdują się schody doliczono się 1200 sztuk. Położone na szczycie góry w środku tropikalnego lasu, jest uważane za atrakcję turystyczną par excellence w Peru. Historyczne sanktuarium to miejsce, które urzeka turystów nie tylko olśniewającym pięknem architektonicznym, ale także dziedzictwem historyczno-kulturowym, które sprawiła, że jest rozpoznawane i podziwiane na całym świecie. Machu Picchu jest domem dla zróżnicowanej i egzotycznej bioróżnorodności. Dzieje się tak dzięki swojemu położeniu: między Andami a peruwiańską Amazonką, co pozwala na rozwój różnych gatunków. Ponadto ma rzekę Urubamba, która przecina ją ze wschodu na zachód.

Jak i gdzie kupić bilet na Machu Picchu

Bilety do Machu Picchu można kupić online lub osobiście w Cusco, Aguas Calientes lub w dowolnym mieście z Banco de Nacion.

Cuzco, Ministerio de Cultura otwarte jest od poniedziałku do soboty. Upewnij się, że masz przy sobie paszport, ważną legitymację studencką oraz kartę kredytową lub gotówkę.

Aguas Calientes, Centrum Kultury Machu Picchu, czynne od poniedziałku do niedzieli w godz. Upewnij się, że masz paszport, ważną legitymację studencką i gotówkę za bilet, ponieważ karty kredytowe nie są tutaj akceptowane.

Online, jeśli odwiedzasz Machu Picchu w sezonie i chciałbyś kupić bilety z wyprzedzeniem i za najniższą cenę, musisz to zrobić online, za pośrednictwem oficjalnej strony rządowej. Zwróć uwagę, że witryna wydaje się akceptować tylko karty Visa, MasterCard. Upewnij się, że po zakupie zanotowałeś numer swojej rezerwacji – nie tylko będziesz potrzebować go do uzyskania dostępu i wydrukowania biletów, ale będziesz też mieć do czego się odwołać, jeśli będziesz potrzebować śledzić rezerwację.

Kiedy kupić bilet na Machu Picchu

To, w którym momencie planowania musisz kupić bilet, zależy w dużej mierze od rodzaju biletu, który chcesz. Jeśli potrzebujesz tylko wstępu do ruin, zazwyczaj będziesz w stanie kupić bilety w ostatniej chwili, ale jeśli chcesz zdobyć Huayna Picchu, musisz być dużo bardziej zorganizowany. Warto zauważyć, że około 2500 osób codziennie odwiedza Machu Picchu.

Dobrą zasadą jest to, że im bardziej ruchliwy jest sezon i im krótszy czas spędzony w Peru, tym wcześniej powinieneś kupić bilet na Machu Picchu. Sezon turystyczny w Peru trwa od maja do października, a najwięcej odwiedzających jest w lipcu i sierpniu.

Rodzaje biletów Machu Picchu

Obecnie dostępne są cztery rodzaje biletów dla tych, którzy chcieliby odwiedzić Machu Picchu a w ramach każdego biletu będziesz musiał wybrać określony przedział czasowy.

Tylko ruiny Machu Picchu

Pozwala to na wejście do pełnych ruin Machu Picchu, ale nie na górę Machu Picchu ani górę Huayna Picchu. W momencie rezerwacji będziesz musiał wybrać czas wejścia, od którego będziesz mieć łącznie cztery godziny na zwiedzanie strony. Ważne jest, aby pamiętać, że podczas gdy w przeszłości po prostu kupienie porannego biletu uprawniało do przybycia o wschodzie słońca, najlepszy czas na robienie zdjęć.

Godziny wejścia

Dostępne są przedziały godzinowe, zaczynające się o 6 rano, a ostatnie wejście o 14:00.

Koszt

Dorośli (35 GBP / 45 USD / 40 EUR),

Dzieci (16 GBP / 21 USD / 18 EUR),

Studenci (18 GBP / 23 USD / 20 EUR)

Ruiny Machu Picchu + bilet łączony na Machu Picchu Mountain

Każdego dnia dostępnych jest tylko 800 biletów na wędrówkę na górę Machu Picchu w trzech określonych godzinach porannych, dlatego zaleca się zakup tego typu biletu z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem lub z trzytygodniowym wyprzedzeniem w szczycie sezonu. Samo to zajmuje około 2 godzin w obie strony.

Godziny wejścia

Wejście na Machu Picchu od 6 rano, następnie wejście na Machu Picchu Mountain
w godzinach od 7 do 8 rano.

Wejście na Machu Picchu od 7 rano, następnie wejście na Machu Picchu Mountain
w godzinach od 7 do 8 rano.

Wejście na Machu Picchu od 8 rano, następnie wejście na Machu Picchu Mountain
w godzinach 9-10.

Koszt

Dorośli (46 GBP / 60 USD / 52 EUR),

dzieci (29 GBP / 37 USD / 33 EUR),

studenci (27 GBP / 35 USD / 30 EUR)

Najlepszy czas na wizytę w Machu Picchu

Podczas gdy wizyta w Machu Picchu jest z pewnością spełnieniem listy życzeń o każdej porze roku, jest wiele punktów za odwiedziny o określonej porze roku. Na przykład, jeśli chcesz zobaczyć ten Nowy Cud Świata w sposób, jaki widziałeś na zdjęciach – czyste, błękitne niebo z jedynie smugą pięknej chmury, ruiny skąpane w złotym słońcu – musisz odwiedzić w porze suchej , od maja do października, kiedy pogoda jest najlepsza. Niestety od czerwca do sierpnia będzie to korespondować również z największymi tłumami. Jeśli chodzi o dużą część Peru, ważne jest, aby pamiętać, że odwiedzający poza sezonem mają znacznie większą szansę na ulewne ulewy, więc bądźcie na to przygotowani.

Znalezienie przewodnika w Machu Picchu

Od 2019 roku obowiązkowe jest posiadanie przewodnika, aby wejść do Machu Picchu. O ile nie odwiedzasz w ramach zorganizowanej wycieczki, na przykład z Cusco lub Ollantaytambo, musisz wynająć przewodnika po przybyciu. Ci mężczyźni i kobiety będą od razu widoczni przed wejściem, ale nie spiesz się z wyborem jednego, ponieważ wszyscy powinni mieć dyplom z turystyki, a ich wiedza i umiejętności językowe mogą się znacznie różnić. Cena od osoby za przewodnika zależy od liczby osób w grupie, ale z reguły 2,5-godzinna wycieczka dla 1-2 osób to koszt ok. (32 GBP / 42 USD / 36 EUR). Jeśli masz większą grupę, spodziewaj się, że cena za osobę spadnie.

Co możesz, a czego nie możesz wnieść do Machu Picchu

Zasady dotyczące jedzenia i prawie wszystkiego innego są teraz dość surowe w Machu Picchu, aby zmniejszyć ilość śmieci.
Butelki z wodą są w porządku (zalecamy napełnienie butelki wielokrotnego użytku przed wejściem), ale jedzenie nie jest, więc zostaw te kanapki z powrotem w hostelu. Nie ma też statywów, dronów, wstrętnych kijów do selfie czy dużych plecaków. Strażnicy wszędzie mają oczy, a Ty zostaniesz powiadomiony o tym, że przyniosłeś coś, czego nie powinieneś.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

6 komentarzy “Peru – Machu Picchu”