Wodospad Haifoss – Islandia

Wodospad Haifoss – Islandia

Wodospad Háifoss to jeden z najbardziej spektakularnych wodospadów na Islandii i jest jednym z trudniej dostępnych wodospadów, ale na szczęście można tam dotrzeć pieszo. Na początku XX wieku uważano go za najwyższy wodospad na Islandii, dzięki czemu zyskał miano „wysokiego wodospadu”. Od tego czasu na Islandii odkryto kilka wyższych wodospadów. Obecnie Háifoss jest piątym co do wysokości wodospadem na Islandii.

Ten przewodnik turystyczny wyjaśni, jak się tam dostać i wszystko, co musisz wiedzieć przed wyjazdem:

  1. Zwiedzanie wodospadu Haifoss
  2. Gdzie on jest
  3. Jak się tam dostać
  4. Gdzie się zatrzymać
  5. Czy warto go odwiedzić
  6. Co tam mozna robić
  7. Najlepszy czas na wizytę
  8. Bezpieczeństwo
  9. Opłata za wstęp

1 Zwiedzanie wodospadu Haifoss

Główny wodospad w Háifoss ma 122 metry wysokości, co czyni go jednym z najwyższych wodospadów na Islandii i znajduje się w rzece Fossa, która jest dopływem wody źródlanej lodowcowej Þjórsá, najdłuższej rzeki Islandii. Jest jednym z dwóch wodospadów, które utworzyły się na rozwidleniu tej rzeki, drugi mniejszy pod względem przepływu wody, nazwany został Granni, czyli „sąsiad”. Uzyskane panoramiczne widoki, które można tutaj uzyskać, są oszałamiające po prostu zapiera dech w piersiach. Malownicze piękno na skraju południowych wyżyn Islandii.

2 Gdzie to jest

Haifoss znajduje się w południowo-zachodniej Islandii, w pobliżu wyżyn, w pobliżu wulkanu Hekla. Umieszczony we wspaniałym, ale stosunkowo wąskim wąwozie prowadzącym do islandzkiej wyżyny. Do tego samego kanionu wpada również drugi ogromny wodospad, który sam w sobie jest imponującym kanionem.

3 Jak się tam dostać

Z pojazdem z napędem na 4 koła i wysokim prześwitem możesz jechać bezpośrednio do parkingu przy wodospadzie i nie musisz wędrować. Z pojazdem z napedem na 2 koła nadal można odwiedzić Haifoss, ale jest to nieco bardziej skomplikowane.

Będziesz musiał pojechać do hostelu Gljásteinn Hólaskógur, zaparkować tam swój pojazd i przejść resztę drogi do wodospadu. Ten hostel jest najbliżej, gdzie można bezpiecznie zaparkować w drodze do wodospadu pojazdem z napędem na 2 koła. Nie polecam jechać dalej, droga staje się wyjątkowo wyboista i istnieje duża szansa, że możesz uszkodzić swój wynajęty samochód z napędem na 2 koła.

Z parkingu hostelowego odległość w jedną stronę wynosi około 5,7 km po w większości płaskiej drodze, a przy przyzwoitym tempie wędrówka do wodospadu zajmie około 1 do 1,5 godziny. Nie jest źle zrobić sobie taką wędrówkę, gorąco polecam.

4 Gdzie się zatrzymać

Najlepiej pojechać do hostelu Gljásteinn Hólaskógur, zaparkować tam swój pojazd i przejść resztę drogi do wodospadu no i oczywiście jest to również bardzo dobre miejsce na noc. Bardzo dobra opcja godna polecenia.

5 Czy warto go odwiedzić

Absolutnie. To jeden z najpiękniejszych wodospadów na Islandii. Niewiele osób zapuszcza się tak dalek w głąb, więc najprawdopodobniej podzielisz się widokiem tylko z kilkoma innymi osobami, niema tłumów.

Ale jeśli nadal zastanawiasz się, czy warto jechać tą drogą tylko po to, żeby zobaczyć jeden wodospad, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Istnieje kilka innych niesamowitych miejsc, które możesz dodać do tej wizyty i znajdują się one w odległości krótkiej przejażdżki samochodem.

6 Co tam można robić

Odwiedzasz więc wodospad Háifoss i spędzasz około pół godziny robiąc zdjęcia i rozkoszując się pięknem kaskadowych wód, tworzących białą spienioną płachtę na dole. Wracasz do domu? W większości przypadków tak, ale nie w przypadku wodospadu Háifoss. Główny szlak zaprowadzi Cię na szczyt wodospadu, gdzie można go obserwować z daleka wpadającego do rzeki. Kolejną rzeczą, którą możesz zrobić, to zejść na dół i cieszyć się widokiem z innej perspektywy. Wędrówka na dno wodospadu jest na poziomie średniozaawansowanym, więc nie musisz się bać, jeśli nie masz dużego doświadczenia w wędrówkach i jeśli masz na sobie solidną parę butów turystycznych. W takim miejscu musisz dać sobie trochę czasu, aby to wszystko ogarnąć i cieszyć się nim, gdy tam jesteś. Naprawdę poczuj moc wody i piękno dookoła.

7 Najlepszy czas na wizytę

Najlepszy czas na wizytę w Háifoss to okres od czerwca do połowy września, kiedy drogi są wolne od śniegu. Jednak może się to różnić z roku na rok. Drogi w Highlands nie są odśnieżane, co sprawia, że to miejsce jest niedostępne przez większość roku, chyba że wybierzesz się na wycieczkę Super Jeepem.

8 Bezpieczeństwo

Klify z punktu widokowego nad wodospadem są bardzo wysokie, dlatego należy zachować ostrożność podczas zbliżania się do krawędzi.

9 Opłaty za wstęp

Oczywiście nie ma opłaty za wstęp.

Czy Háifoss jest już na Twojej liście życzeń?
Masz pytania na ten temat?
A może masz coś, co chciałbyś dodać do posta?
Nie wahaj się go udostępnić.
Bardzo chciałbym usłyszeć od ciebie komentarz w sekcji poniżej.

Ponadto, jeśli spodobał Ci się ten post i uważasz, że niektórzy z Twoich znajomych również mogą być zainteresowani jego przeczytaniem, pomóż mi w rozpowszechnianiu informacji. Naprawdę byłbym wdzięczny, gdybyś udostępnił go w mediach społecznościowych, używając jednej z małych ikon z lewej strony tego bloga.

Do następnego razu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *