Kioto

Świątynie – Kioto – Japonia

Świątynie – Kioto – Japonia

Japonia to niesamowite połączenie starego i nowego, nowoczesności i tradycji. Możesz jeździć futurystycznym pociągiem przez miasto i odwiedzić średniowieczny zamek samurajów tego samego dnia. Jest tu ogromna różnorodność atrakcji kulturalnych, zarówno starych, jak i nowych. Tokio jest konsekwentnie wybierane jako miasto nr 1 na świecie i ma po trochu wszystkiego. Transport jest sprawny, ludzie są uprzejmi, a toalety skomputeryzowane. Kioto jest starożytną stolicą i centrum kulturalnym Japonii, więc ma wiele najsłynniejszych świątyń w Japonii i jest kilka świątyń, które trzeba koniecznie zobaczyć. W Kioto jest ponad 2000 świątyń i sanktuariów, więc trudno zdecydować, które z nich odwiedzić.

Kiedy odwiedzić

Świątynie i kapliczki w Kioto są szczególnie spektakularne w okresie jesiennym a szczyty jesiennych kolorów w rejonie Kioto osiągają około połowy listopada, ale wtedy też oczywiście są najbardziej zatłoczone. Generalnie najlepszą porą dnia na zwiedzanie jest wczesny ranek i późne popołudnie, ponieważ świątynie mogą być bardzo zatłoczone do południa, zwłaszcza w święta i w szczycie sezonu.

Japońska etykieta świątynna

Większość tradycyjnych sanktuariów i świątyń w Kioto w Japonii jest otwarta dla turystów, ale jest kilka podstawowych zasad i rzeczy, które warto wiedzieć:

– Aby wejść do budynków świątynnych, być może będziesz musiał zdjąć buty.
– Zawsze bądź spokojny i pełen szacunku, nie hałaśliwy zwłaszcza gdy jesteś w środku.
– Zdjęcia można robić na terenie świątyni, ale zwykle nie wewnątrz budynków. Jeśli zdjęcia nie są dozwolone, bedzie stosowna informacja.

Budżet

Japonia może nie jest najtańszym miejscem do podróżowania, ale wciąż jest tańsza, niż można by się spodziewać. Hostele są dostępne od 13 dolarów, a prywatne hotele od 30 dolarów, chociaż prywatny pokój w Japonii będzie dość mały, a łazienka będzie dzielona. Posiłki kosztują od 5 do 10 USD w zależności od lokalizacji.

Opłaty

Niektóre świątynie i sanktuaria są bezpłatne, ale większość nie. Jeśli jest opłata za wstęp, zwykle wynosi ona mniej niż 500 jenów na osobę, a bilety są ważne na cały dzień.

Transport

Transport w Japonii jest bardzo sprawny odbywa się na ogół pociągiem, a cały kraj jest połączony imponującą i złożoną siecią kolejową. Na początku może to być trochę zagmatwane, ale z biegiem czasu staje się łatwiejsze. Polecam korzystanie z aplikacji takiej jak Google Maps.

Bezpieczeństwo

Japonia jest jednym z najbezpieczniejszych krajów na świecie, z niezwykle niskim wskaźnikiem brutalnej przestępczości na poziomie 0,28 na 100 tys. mieszkańców o 96% niższym niż średnia światowa. Japończycy są uprzejmi i przyjaźni dla obcych, ale bariera językowa może być czasami trudna, ponieważ angielski nie jest tak rozpowszechniony, jak mogłoby się wydawać. Warto znać przynajmniej kilka ważnych japońskich słów.

Oto moja lista wybranych najlepszych świątyń w Kioto:

Kinkaku-ji

Świątynia Kinkaku-ji znana również jako Złoty Pawilon to jedno z najbardziej kultowych i znanych miejsc w Japonii, to świątynia Zen w północnym Kioto, której dwa górne piętra są całkowicie pokryte złotem. Swiątynia była inspiracją dla podobnie nazwanej świątyni Ginkakuji (Srebrny Pawilon), zbudowanej po drugiej stronie miasta kilka dekad później. Świątynia została zbudowana, aby naśladować ekstrawagancką kulturę Kitayama, która rozwinęła się w bogatych arystokratycznych kręgach Kioto w czasach Yoshimitsu.

Każde piętro reprezentuje inny styl architektoniczny. To najczęściej odwiedzana świątynia Kioto nr 1 i nie bez powodu. Zrobienie tu złego zdjęcia jest prawie niemożliwe. To zdecydowanie jedna z najlepszych świątyń w Kioto. Dobry czas na wizytę to poranek przed wzmaganiem się wiatru, wtedy można zobaczyć refleksy na stawie.

Kiyomizu-dera

Jest to prawdopodobnie najbardziej znana świątynia w Japonii i jest to również świetne miejsce, aby zobaczyć jesienne kolory. Został założony w 780 r. na miejscu wodospadu Otowa na zalesionych wzgórzach na wschód od Kioto, a swoją nazwę wywodzi od czystych wód wodospadu. Świątynia była pierwotnie związana z sektą Hosso, jedną z najstarszych szkół buddyzmu japońskiego, ale w 1965 roku utworzyła własną sektę Kita Hosso.

W 1994 roku świątynia została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kiyomizu-dera jest najbardziej znana z drewnianej sceny, która wystaje z głównej sali, 13 metrów nad zboczem poniżej. Scena zapewnia zwiedzającym ładny widok na liczne drzewa wiśniowe i klonowe, które wiosną i jesienią eksplodują kolorowym morzem, a także na miasto Kioto w oddali.

Tenryu-ji

Tenryu-ji to najważniejsza świątynia w dzielnicy Arashiyama w Kioto. Zajęła pierwsze miejsce wśród pięciu wielkich świątyń zen w mieście, a obecnie jest wpisana na listę światowego dziedzictwa. Świątynia ta została zbudowana w XIV wieku i znajduje się w dzielnicy Arashiyama w Kioto. Ma ładny ogród krajobrazowy i niesamowite jesienne kolory.

Tenryu-ji graniczy również ze słynnym Bambusowym Gajem Arashiyama, więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że i tak znajdziesz się w jego pobliżu, jeśli odwiedzasz najpopularniejsze atrakcje turystyczne zachodniego Kioto.

Todai-ji

Todai-ji jest jedną z najbardziej znanych i znaczących historycznie świątyń Japonii. Świątynia została zbudowana w 752 roku jako główna świątynia wszystkich prowincjonalnych świątyń buddyjskich w Japonii. Świątynia Todai-ji jest jednym z największych i najbardziej spektakularnych zabytków Japonii. Mimo że znajduje się poza Kioto, można ją łatwo odwiedzić z tamtąd.

Ten ogromny starożytny pomnik ma za sobą wiele fajnych historii. Był to największy na świecie drewniany budynek od tysiąclecia i mieści największy na świecie posąg Buddy z brązu. Wzdłuż podejścia do Todaiji stoi Brama Nandaimon, duża drewniana brama strzeżona przez dwie groźnie wyglądające posągi. Odwiedzający świątynię spotkają również jelenie z sąsiedniego parku Nara.

Byodo-in

Świątynia Byodo-in jest uderzającym przykładem architektury buddyjskiej Czystej Krainy (Jodo). Wraz z ogrodem świątynia reprezentuje Raj Czystej Krainy i miała wpływ na późniejszą budowę świątyni. Świątynia znajdująca się w Uji, małym mieście pomiędzy Kioto a Nara. Z Kioto bardzo łatwo ją odwiedzić. Świątynia Byodo-in została pierwotnie zbudowana w XI wieku, a dziś znajduje się nawet na japońskiej monecie 10 jenów. Zaskakujące jest to, że Świątynia Byodo-in ma na Hawajach bliźniaczy budynek, który wygląda dokładnie tak samo i ma tę samą nazwę.

Syn Michinagi zamienił Byodo-in w świątynię i zlecił budowę najbardziej spektakularnego obiektu, Sali Feniksa. Chociaż budynek otrzymał inną oficjalną nazwę, niemal natychmiast po jego wybudowaniu , został nazwany Hoodo „Sala Feniksa” ze względu na swój kształt i dwa posągi feniksa na dachu. Odwiedzający Byodoin mogą wejść do Phoenix Hall podczas krótkich wycieczek z przewodnikiem, które rozpoczynają się co 20 minut i kosztują dodatkowe 300 jenów. Mieści się w nim posąg Buddy Amidy.

Fushimi Inari

Jest to świątynia Kioto z VIII wieku z ponad 1000 pomarańczowych bram torii otoczonych lasem, które otaczają sieć szlaków za głównymi budynkami. Trasy prowadzą do zalesionego lasu świętej góry Inari, która wznosi się na 233 metry i należy do terenów sanktuarium. Fajnie jest wędrować po labiryncie bram i jest też kilka fajnych górskich szlaków.Miejsce to może być jednak bardzo zatłoczone przez turystów, więc najlepiej przyjechać wczesnym rankiem lub późnym popołudniem. Chociaż głównym powodem, dla którego większość zagranicznych gości przyjeżdża do Sanktuarium Fushimi Inari, jest odkrywanie górskich szlaków, same budynki sanktuarium są również atrakcyjne.

Przy wejściu do sanktuarium stoi Brama Romon, Za nią stoi główna sala świątyni – honden, gdzie odwiedzający powinni oddać szacunek bóstwu rezydującemu, składając małą ofiarę. Na samym tyłach głównych terenów sanktuarium znajduje się wejście na szlak turystyczny pokryty bramą torii, który zaczyna się od dwóch gęstych, równoległych rzędów bram zwanych Senbon Torii – „tysiące bram torii”. Bramy torii na całym szlaku to darowizny od osób fizycznych i firm, a na odwrocie każdej bramy znajdziesz nazwisko ofiarodawcy i datę darowizny. Koszt zaczyna się od około 400 000 jenów za bramę o małych rozmiarach i wzrasta do ponad miliona jenów za bramę dużą.

Pagoda Yasaki

Nie można odwiedzić dzielnicy Higashiyama w Kioto bez zobaczenia tej kultowej pagody wystającej ponad resztę budynków. Pagoda Yasaka, ostatnia pozostałość po świątyni Hokanji, jest jednym z najbardziej widocznych i rozpoznawalnych punktów orientacyjnych w dzielnicy Higashiyama.

Wnętrze pagody jest od czasu do czasu otwarte dla zwiedzających, co jest rzadką okazją, ponieważ większość pagód można oglądać tylko z zewnątrz. Pagoda Yasaka ma 5 pięter i chociaż została zbudowana w XV wieku, jest częścią świątyni, której początki sięgają VI wieku. Najlepsze zdjęcia są oczywiście na zewnątrz, ale za opłatą można też wejść do środka.

Kennin-ji

To świątynia w dzielnicy Higashiyama w Kioto, to świątynia Zen położona na południe od słynnej dzielnicy gejszy Gion w Kioto. Świątynia służy jako jedna z głównych świątyń sekty Rinzai buddyzmu japońskiego i zajmuje trzecie miejsce wśród pięciu wielkich świątyń Zen w Kioto. Okazuje się, że jest to właściwie jedna z najważniejszych świątyń zen w Kioto. Założona w 1202 r., uważana jest również za najstarszą świątynię Zen w Kioto.

Kenninji zostało założone przez Eisai znanego również jako Yosai, buddyjskiego mnicha, który po powrocie ze studiów do Chin wprowadził do Japonii zarówno buddyzm zen, jak i uprawę herbaty. Kolory biały i czarny doskonale nadają się do robienia zdjęć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *