Nusa Penida

Wyspa Nusa Penida – Bali

Nusa Penida

Piękna, egzotyczna wyspa Nusa Penida leży zaledwie 25 kilometrów od Bali, najsłynniejszej miejscowości turystycznej w Indonezji. To największa i najbardziej egzotyczna z 3 wysp Nusa, dzięki kolekcji unikalnych świątyń hinduistycznych oraz malowniczym krajobrazom formacji klifowych i lagun. To znacznie mniejsza wyspa niż Bali, ale ma jedne z najbardziej niesamowitych krajobrazów w całej prowincji Bali. Nusa Penida mierzy ponad 200 km2 – znacznie więcej niż popularna Nusa Lembongan i Nusa Ceningan. Nusa Penida ma bardzo ograniczoną liczbę hoteli i obiektów turystycznych. Mimo to brak infrastruktury nadrabia dziewiczą przyrodą i rzadkimi atrakcjami kulturalnymi. Wyspę można zwiedzić podczas jednodniowej wycieczki z Bali, ale zdecydowanie lepiej jest spędzić tu przynajmniej kilka dni. Nie zdarzyło się jeszcze, żeby ktoś narzekał tutaj na nudę, przecież miejsce jest obłędne. Gwarantowana bliskość natury i przepiękne widoki, można tu poczuć niesamowity spokój i bliskość z naturą.

Najlepsze rzeczy do zrobienia

Kryształowa Zatoka

Jednym z popularnych miejsc po zachodniej stronie Penidy jest Crystal Bay. Jest to dobre miejsce na odpoczynek lub opalania się i ma mnóstwo szałasów z jedzeniem i napojami. Sprzęt do nurkowania można oczywiście wypożyczyć. Wspaniałą rzeczą w Crystal Bay jest to, że jest to jedno z najlepszych miejsc do podziwiania zachodu słońca w Penidzie, bajeczne widoki są tu gwarantowane.

Zepsuta plaża

Dla większości odwiedzających Penidę jednym z pierwszych przystanków będzie Broken Beach. Jest to okrągła zatoczka uformowana w skałach. Ten obszar jest również jednym z popularnych miejsc spotkań płaszczek. Miejsce absolutnie warte odwiedzenia.

Plaża Kelingking

Klif Kelingking to najsłynniejszy widok na Nusa Penida i prawdopodobnie jeden z najsłynniejszych widoków na całym Bali. Jest to niesamowita skała w kształcie szczęki T-Rex wystająca z oceanu, z idealną turkusową wodą rozpryskującą się wokół niej. Gdy pierwszy raz spojrzysz przez krawędź klifu i zobaczysz ten widok, naprawdę zapiera dech w piersiach, nie dając o sobie zapomnieć, miejsce jest obłędne.

Domek na drzewie Nusa Penida

Odwiedzenie tego domku na drzewie i pozostanie w nim na noc, jest prawdopodobnie jedną z najfajniejszych rzeczy, jaką kiedykolwiek możesz zrobić. Warunki są spartańskie, ale widoki i lokalizacja są nie z tego świata, miejsce absolutnie warte odwiedzenia. Zasypiasz przy dźwiękach gekonów ćwierkających na drzewach i budzisz się, gdy nad wyspami budzi się niesamowity wschód słońca, z delfinami i płaszczkami pływającymi w oddali, to trzeba po prostu przeżyć.

Punkt klifu Banah

Wspaniałą rzeczą w Banah Cliff Point jest to, że faktycznie ma mnustwo różnych punktów widokowych wzdłuż klifów, a z każdego punktu widokowego można podejść do krawędzi klifu i spojrzeć w dół na fale rozbijające się o skały. Z tych klifów można zwykle zobaczyć kilka maleńkich płaszczek i łodzi motorowych pływających po oceanie. Możesz także zobaczyć skałę Banah, skałę w kształcie pączka wystającą z oceanu. Świetna rzeczy, nie dając o sobie zapomnieć, przepiękne widoki.

Plaża Atuh

To jedna z najfajniejszych plaż na południowym krańcu wyspy Penida. Najważniejszym punktem Atuh Beach jest prawdopodobnie duża skała w kształcie słonia w oceanie i ogromna różnorodność życia morskiego, które można zobaczyć uwięzione w skałach podczas odpływu. Bajeczne widoki są tu gwarantowane.

Diamentowa Plaża

Diamond Beach, nazwana na cześć spiczastej skały w kształcie rombu na plaży, to kolejna absolutnie niesamowita plaża klifowa na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy.
Te ogromne skały w kształcie rombu są tym, co naprawdę wyróżnia tę plażę i sprawia, że jest to jedna z najbardziej niesamowitych plaż na świecie.

Plaża Nyanyad

est to w większości nieznana plaża na południowym krańcu wyspy, z małą świątynią i gigantycznymi wzgórzami po obu stronach plaży a plaża ma idealny biały piasek można tu poczuć niesamowity spokój i bliskość z naturą.

Jaskinia i plaża Tembeling

To niesamowita jaskinia morska, z której roztacza się widok na ogromne klify na wybrzeżu Penida. W pobliżu jaskini znajduje się również mały naturalny basen, w którym można się zanurzyć.

Plaża Suwehan

Suwehan to jedna z najlepiej ukrytych plaż w Penidzie. To plaży z idealnym białym piaskiem i turkusowymi falami. Zejście w dół zajmuje około 30 minut i jest wyczerpujące, ale warte zachodu. Jest nawet fajny spiczasty kamień, który wygląda jak choinka.

Gdzie to jest

Nusa Penida to mała wyspa położona 25 kilometrów na południowy wschód od Bali w Indonezji. Penida ma dwie sąsiednie małe wyspy, Nusa Lembongan i Nusa Ceningan, ale to Nusa Penida stała się najbardziej znana z tych trzech ze względu na malownicze widoki, klify i wspaniałe plaże. To miejsce jest od zawsze powodem zachwytu wielu osób. Miejsce absolutnie warte odwiedzenia.

Jak tam dotrzeć

Z Bali jedynym sposobem na dotarcie do Nusa Penida jest motorówka lub prom, przy czym podróż motorówką zajmuje około 40 minut. Oczywiście jest wiele firm oferujących łodzie motorowe, które odbywają tę podróż codziennie i wszystkie odpływają z plaży Sanur na Bali. Inną opcją jest zarezerwowanie jednodniowej wycieczki do Nusa Penida. Jeśli masz napięty harmonogram i chcesz pominąć dodatkowe kroki związane z organizacją własnej podróży na Nusa Penida.

Kiedy przyjechać

Najlepszy czas na odwiedzenie wyspy Nusa Penida zależy od tego, czego szukasz.
Pora deszczowa na Bali trwa od listopada do kwietnia. W tym czasie jest mniej tłoczno, a deszcz pada głównie w nocy, ale pogoda w ciągu dnia może być gorąca i wilgotna a temperatura 32-35 C. Od maja do sierpnia temperatury są dużo chłodniejsze i jest bardziej wietrznie. To jest szczyt sezonu, więc jest trochę bardziej tłoczno. Penida jest spektakularna o każdej porze roku, ale myślę, że najlepsze miesiące na fotografowanie to od marca do maja tuż po zakończeniu pory deszczowej, kiedy wyspa pokryta jest zielonymi liśćmi. Jeśli jednak szukasz najładniejszej pogody, od maja do sierpnia to najbardziej dogodne miesiące w roku.

Jak długo zostać

To oczywiście zależy tylko od Ciebie ale nie bądź jednodniowym wycieczkowiczem. Jest tu tyle do zobaczenia i zrobienia. Spróbowałbym spędzić co najmniej 2 lub 3 dni na wyspie, ale spokojnie mógłbyś spędzić i tydzień, zwłaszcza jeśli jesteś płetwonurkiem.

Czy wyspa jest bezpieczna

Tak! Przestępstwa z użyciem przemocy są w Penidzie niespotykane, a drobne przestępstwa są równie rzadkie. Jest to zwarta społeczność, a miejscowi są bardzo mili i gościnni. Balijczycy to ludzie religijni, więc nie lekceważcie świątyń ani lokalnej kultury. I bądź ostrożny, jeśli wspinasz się po stromych klifach.

Opłata turystyczna

Od 2019 roku obowiązuje nowa opłata dla turystów wysiadających z łodzi na Nusa Penida. Opłata wynosi 25 tys. IDR dla dorosłych i 15 tys. dla dzieci. Opłata ta daje dostęp do wszystkich trzech wysp Nusa: Penida, Lembongan i Ceningan.

Transport, jak poruszać się po wyspie

Mamy dwie główne opcje transportu do zwiedzania Nusa Penida: wypożyczenie motocykla lub samochód z kierowcą, koszt to około 40 USD za cały dzień jazdy. Skutery można łatwo wynająć z miejsca zakwaterowania lub innych miejsc w Penidzie i można spodziewać się, że zapłacisz około 5 USD dziennie z pełnym bakiem.

Najlepsze restauracje

Amok Sunset: Fantazyjna restauracja i bar na klifie z basenem i widokiem na zachód słońca nad Nusa Ceningan.

Penida Colada: To jedna z pierwszych świetnych restauracji na wyspie z dużym menu, plażową atmosferą, dobrym jedzeniem.

Sweet Spot: Jedna z pierwszych klimatyzowanych kafejek na wyspie.

Penida Espresso: Najlepsze miski ze smoothie na wyspie w bardzo przystępnej cenie 4 USD.

Warung Nengah Mesin: To jest poprostu lokalna kuchnia domowa jak u mamy, po prostu pyszne. Jest to lokalny stragan przydrożny w południowej części wyspy, więc łatwo do niego dotrzeć z wielu głównych zabytków.

Gdzie się zatrzymać

Polecam Villa w Saren na północnym wybrzeżu Nusa Penida koszt około 15 USD za prywatny pokój dwuosobowy z klimatyzacją, gorącym prysznicem i dobrym WiFi. Jest to jedna z najtańszych opcji w Penidzie i znajduje się w doskonałej lokalizacji w pobliżu najlepszych restauracji!

Poniżaj kilka ciekawych lokalnych atrakcji:
Klook.com Klook.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *