Zamek Himeji – Japonia

Zamek Himeji – Japonia

Zamek Himeji ma ponad 600 lat. Wybrany jako strategiczny punkt obrony na zachód od Kioto, pierwszy zestaw fortyfikacji został zbudowany gdzieś w XV wieku. Obecny kompleks zamkowy składa się z ponad 80 budynków połączonych szeregiem krętych ścieżek przypominających labirynt.

Zamek Himeji, znany również jako Zamek Białej Czapli ze względu na swój elegancki, biały wygląd, jest powszechnie uważany za najbardziej spektakularny zamek Japonii ze względu na imponujące rozmiary i piękno oraz dobrze zachowane, złożone tereny zamkowe. Zamek jest zarówno skarbem narodowym, jak i światowym dziedzictwem. Japonia z pewnością ma wiele zamków, ale choć wiele z nich jest pięknych, niewiele może pochwalić się oryginalną architekturą. Większość japońskich zamków, które można dziś zwiedzać, została zrekonstruowana, a ich pierwotna struktura została zniszczona w wyniku klęsk żywiołowych, pożarów i wojen. W rzeczywistości w całej Japonii pozostało tylko 12 oryginalnych zamków. Wśród nich zamek Himeji w prefekturze Hyogo jest nie bez powodu jednym z najbardziej znanych.

Większość odwiedzających zamek Himeji wchodzi do zamku przez Bramę Otemona do bezpłatnej częsci zamku, podzamcza Sannomaru. Sannomaru składa się z dużego trawnika wysadzanego wiśniami i jest popularnym miejscem do robienia zdjęć zamku i oglądania kwitnących wiśni. Kasa biletowa znajduje się na drugim końcu podzamcza, gdzie brama Hishi oznacza wejście do płatnego obszaru. Podejście przypominające labirynt z Bramy Hishi do głównej twierdzy. W sercu kompleksu stoi główna wieża, sześciopiętrowa drewniana konstrukcja. Jest to jeden z niewielu zamków w Japonii, w których znajdują się budynki skrzydłowe, które dodają złożoności jego wyglądowi.

Odwiedzający wchodzą do głównej twierdzy przez wejście w dolnej kondygnacji budynku i wspinają się w górę po serii stromych, wąskich schodów. Każdy poziom staje się stopniowo coraz mniejszy w miarę wznoszenia się. Na najwyższym piętrze znajduje się mała świątynia która pozwala odwiedzającym spojrzeć we wszystkich kierunkach. Po wyjściu z twierdzy zwiedzający mogą wrócić do bramy Hishi. Przed opuszczeniem płatnego terenu mają możliwość zbadania jednego dodatkowego podzamcza, które służyło jako rezydencja księżniczki i zapewnia widok na główną twierdzę z innej perspektywy. Wzdłuż murów podzamcza zachował się długi budynek z zamkniętym korytarzem i wieloma nieumeblowanymi pokojami, do którego mogą wejść zwiedzający.

Zamek Himeji jest również bardzo popularnym miejscem kwitnienia wiśni podczas krótkiego i zatłoczonego sezonu kwitnienia, który zwykle przypada na początek kwietnia. W ruchliwe dni, takie jak sezon kwitnienia wiśni, Złoty Tydzień i letnie wakacje, zwiedzający mogą napotkać długi czas oczekiwania na wejście do wnętrza głównej twierdzy. Liczba zwiedzających dopuszczonych do wejścia do głównej baszty może być ograniczona poprzez stosowanie numerowanych biletów.

Można mówić o tym, jak imponujący jest zamek Himeji. Piękno i historia są co najmniej inspirujące. Jest tak wiele do zobaczenia i nauczenia się, a spacer po starożytnych terenach tak słynnej i ważnej części japońskiej historii jest wyjątkowym przeżyciem. To doświadczenie będzie oczywiście dla każdego inne. Ale nie ma wątpliwości, że warto to przeżyć.

Jak tam dotrzeć

Zamek Himeji stoi około kilometra w dół szerokiej ulicy Otemae-dori od stacji Himeji. Do zamku można dotrzeć z północnego wyjścia z dworca w 15-20 minut spacerem lub pięć minut jazdy autobusem 100 jenów w jedną stronę lub taksówką około 750 jenów w jedną stronę.

Opłata turystyczna

1000 jenów (tylko zamek)
1050 jenów (zamek i pobliski ogród Kokoen)

Godziny otwarcia

9:00 do 17:00 (do 18:00 od końca kwietnia do sierpnia)
Wstęp kończy się na godzinę przed zamknięciem

Co Warto zobaczyć

– ponad 1000 drzew wiśni na terenie zamku, które kwitną każdej wiosny
– 400-letni, sześciopiętrowy zamek
– Ogrody Kokoen zaprojektowane w różnych stylach oktesu Edo, które pięknie odzwierciedlają zmieniające się pory roku w Japonii
– Goku Bori lub wewnętrzna fosa, można wybrać się na przejażdżkę łodzią wzdłuż fosy, jeśli odwiedzasz zamek w soboty, niedziele lub święta. Przejazdy kosztują 1000 jenów, i zwykle jest 10 przejazdów dziennie.

Najlepsze rzeczy do zrobienia

– wspiąć się na szczyt zamku, aby zobaczyć otaczającą scenerię
– znaleźć ukryte systemy obronne zamku
– zrobić dramatyczne zdjęcie wysokich białych ścian od dołu
– zobaczyć zamek nocą gdy cały zamek jest oświetlony
– zobaczyć siedemdziesiąt cztery budowle na terenie zamku, w tym wieża i brama, są oznaczone jako ważne dobra kulturowe Japonii.

Ogólne udogodnienia

Bezpłatne przewodniki/broszury
Ubikacja

Oznaczenia

Światowego Dziedzictwa UNESCO
Skarb narodowy

Metody płatności

Płatność gotówką
Akceptowane karty kredytowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *