Wenecja – Włochy

Wenecja – Włochy

Dzięki swoim historycznym kanałom, gondolom i krętym uliczkom Wenecja jest uważana za jedno z najbardziej romantycznych i najbardziej znanych miast na świecie. Miasto prawie zawsze znajduje się na liście „must see” każdego z nas. W mieście tak wypełnionym atrakcjami turystycznymi jak Wenecja, trudno wiedzieć, od czego zacząć. Być może najlepszym sposobem jest po prostu zgubić się na kilka godzin wędrując po urokliwych uliczkach i przejściach, spacerując wzdłuż kanałów i odnajdując jej sekretne zakątki.

Ten przewodnik turystyczny wyjaśni, jak się tam dostać i wszystko, co musisz wiedzieć przed wyjazdem:

 1. Zwiedzanie Wenecji
 2. Co musisz wiedzieć o Wenecji
 3. Najlepsze wskazówki dotyczące podróży do Wenecji
 4. Gdzie Wenecja jest
 5. Czy warto ją odwiedzić
 6. Jak się dostać do Wenecji
 7. Kiedy jechać
 8. Gdzie się zatrzymać
 9. Ile dni należy spędzić
 10. Jak się poruszać
 11. Rzeczy do zobaczenia i zrobienia
 12. Opłata za wstęp
 13. Jak zaoszczędzić pieniądze
 14. Jak zachować bezpieczeństwo
 15. Jedzenie
 16. Co spakować
 17. Najlepsze miejsca rezerwacji

1 Zwiedzanie Wenecji

Wenecja to miasto dla pieszych. Jeśli nie jedziesz taksówką wodną lub pływającymi autobusami, będziesz chodzić. Możesz przejść przez kanały pieszo, korzystając z mostów lub skorzystać z „traghetto” gondola za 4 €.

Vaporetto – vaporetto to pływający „autobus”, który zabierze Cię praktycznie wszędzie, dokąd musisz się udać. Nie są tanie, a bilety w jedną stronę kosztują 7,50 EUR.

Bilet 1-dniowy kosztuje 20 EUR, bilet 48-godzinny kosztuje 30 EUR bilet 72-godzinny kosztuje 40 EUR, a karnet 7-dniowy kosztuje 60 EUR.

Jeśli podróżujesz między wyspami na Murano, Torcello lub Lido, będziesz na tym samym systemie vaporetto, ale na większej łodzi zwanej motonave. Ceny są takie same.

Taksówka wodna – Prywatne taksówki wodne są niesamowicie drogie i należy ich unikać, chyba że bardzo się śpieszysz lub masz dużo bagażu. Stawki zaczynają się od 15 EUR, a następnie 2 EUR za minutę. Taksówki są mierzone lub negocjowane z wyprzedzeniem. Jeśli chcesz zamówić taksówkę wodną do hotelu, zapłacisz dodatkową opłatą.

2 Co musisz wiedzieć o Wenecji

Miasto to jest bardzo drogie, zwłaszcza na głównej wyspie.
Turystyka stała się prawdziwym problemem i bez względu na porę roku, znajdziesz tam mnóstwo ludzi. Jeśli przyjedziesz latem, to jest nie do zniesienia. Jeśli przyjedziesz, gdy statek wycieczkowy jest zacumowany, jest to jeszcze bardziej nie do zniesienia.
Możesz uniknąć tłumów, jeśli ominiesz centrum miasta, a także gdy udasz się na niektóre zewnętrzne wyspy, takie jak Burano i Morano.
Turyści zwykle skupiają się w kilku miejscach.

3 Najlepsze wskazówki dotyczące podróży do Wenecji

Wenecja podzielona jest na sześć dzielnic o wyraźnie różnych charakterach.
San Marco jest centralną, otoczoną z trzech stron wielką pętlą na Canale Grande.
Po drugiej stronie mostu Rialto znajduje się rzemieślnicza dzielnica San Polo,
a po drugiej stronie Canal Grande na południu znajduje się stylowe Dorsoduro z prestiżowymi muzeami sztuki i tętniącymi życiem placami.
Na zewnętrznych krawędziach znajdują się Santa Croce, Castello i Cannaregio, siedziba oryginalnego getta.
Poza sześcioma dzielnicami samego miasta, warto odwiedzić wyspy: Lido, Morano, Burano i Torcello.

4 Gdzie Wenecja jest

Miasto i gmina znajduje na północy Włoch nad Adriatykiem,
stolica regionu Wenecja Euganejska.

5 Czy warto ją odwiedzić

To magiczne miejsce. Do zwiedzania są muzea, pałace i zabytkowe place miejskie.
Na każdym kroku zobaczysz coś, co warto zapamiętać I czemu warto zrobić zdjęcie.
Bez względu na to, dokąd zaprowadzi Cię ta eksploracja, łatwo znajdziesz drogę powrotną na Piazza San Marco i Canal Grande.
Większość najlepszych zabytków, które chcesz odwiedzić, znajduje się wokół tych dwóch punktów orientacyjnych.

6 Jak się dostać do Wenecji

Najlepszym sposobem na dotarcie do Wenecji jest pociąg do dworca kolejowego Santa Lucia na północno-zachodnim krańcu miasta. W pobliżu, przy Piazzale Roma, znajduje się również dworzec autobusowy i garaże parkingowe.

Wenecja ma również małe lotnisko Marco Polo, z którego można dojechać autobusem lub statkiem do Wenecji. Lotnisko Treviso to kolejna dostępna alternatywa dla turystów, którzy chcą polecieć do Wenecji. Lotnisko w Treviso, położone głębiej w głębi lądu niż Marco Polo, jest obsługiwane głównie przez tanie linie lotnicze, takie jak Ryanair, Belle Air, German Wings, Wizz Air i Transavia. To idealna okazja dla budżetowych podróżników.

Pomimo tego, że zmotoryzowany transport drogowy w Wenecji jest zabroniony, dotarcie do La Serenissima autobusem jest rzeczywiście możliwe. Co prawda dojazd do Wenecji autobusem nie jest najpopularniejszym sposobem podróżowania do Wenecji, ale jest to możliwe. Główny dworzec autobusowy dla krajowych i międzynarodowych podróży autobusowych znajduje się na Piazzale Roma znajdującym się na weneckim krańcu Ponte della Liberta, który w rzeczywistości jest przedłużeniem Via della Liberta, drogi, która ma swój początek bezpośrednio z A4, Autostrada Padova- Wenecja.

7 Kiedy jechać

Wenecja ma klimat śródziemnomorski, charakteryzujący się gorącymi i parnymi latami oraz chłodnymi i mokrymi zimami. Najpopularniejszy sezon turystyczny to od kwietnia do października, ale tłumy są powszechne o każdej porze roku, ponieważ festiwale i wydarzenia kulturalne zawsze się odbywają.

Wiosna to piękny czas na wizytę, zwłaszcza, że temperatury wahają się między 17-22 ° C i nie jest zbyt tłoczno aż do czerwca.

W miesiącach letnich Wenecja jest najbardziej ruchliwa. Ceny gwałtownie rosną, a tłumy są intensywne. Temperatury wynoszą około 28 ° C dziennie od czerwca do sierpnia.

Turystyka słabnie jesienią i zimą, a temperatury są nadal przyjemne. Jednak jest to również znane jako okres acqua alta „wysokiej wody”, kiedy to częste są powodzie na ulicach.

W lutym Carnevale przejmuje miasto. To świetny czas, ale spodziewaj się chaosu i zawyżonych cen.

Ogólnie rzecz biorąc, zawsze będziesz musiał stawić czoła tłumom, ale jeśli uda Ci się uniknąć szczytu lata lub kwietnia, kiedy szkoła jest poza domem, a miasto jest wypełnione wieloma grupami szkolnymi na wakacjach, miasto uznasz za przyjemne do odwiedzenia.

8 Gdzie się zatrzymać

Ceny hosteli – Na wyspie jest tylko kilka akademików. Noclegi w najlepszej cenie znajdują się tuż za miastem, na terenie kempingu. Te akademiki kosztują około 10-15 EUR za noc. Jeśli chcesz zostać w mieście, spodziewaj się zapłacić około 30-50 € za noc za pokój w akademiku. Prywatne pokoje dla dwóch osób zaczynają się od około 50 €. Cena zazwyczaj obejmuje darmowe wifi i pościel.

Ceny niedrogich hoteli – podczas gdy tanie hotele kosztują zaledwie 50 EUR za noc, prawdopodobnie będziesz musiał zapłacić prawie dwa razy więcej – około 100 EUR jeśli planujesz zostać na głównej wyspie. Śniadanie jest zazwyczaj wliczone w cenę.

Na głównej wyspie Airbnb oferuje pokoje dzielone od około 30 EUR za noc lub prywatne pokoje od 50 EUR. Ceny za całe apartamenty zaczynają się od 80 €.
Znalezienie niedrogiego miejsca na pobyt w Wenecji jest trudne, ale nie niemożliwe.

Polecane przeze mnie miejsca to:
Ostello S. Fosca – Cpu Venice Hostels

9 Ile dni należy spędzić

Potrzebujesz co najmniej trzech pełnych dni, aby odwiedzić najważniejsze zabytki w Wenecji. Nawet wtedy nie zobaczysz wszystkiego. Aby uzyskać najlepsze wrażenia i zobaczyć najwięcej zaplanuj spędzenie pięciu do siedmiu dni w Wenecji.

10 Jak się poruszać

Wenecja to miasto dla pieszych. Jeśli nie jedziesz taksówką wodną lub pływającymi autobusami, będziesz chodzić. Kanały można przekroczyć pieszo, korzystając z mostów lub skorzystać z „traghetto” (gondola) za 4 €.

Vaporetto – vaporetto to pływający „autobus”, który zabierze Cię praktycznie wszędzie, dokąd musisz się udać. Nie są tanie, a bilety w jedną stronę kosztują 7,50 EUR.

Bilet 1-dniowy kosztuje 20 EUR, bilet 48-godzinny kosztuje 30 EUR, bilet 72-godzinny kosztuje 40 EUR, a karnet 7-dniowy kosztuje 60 EUR.

Jeśli podróżujesz między wyspami na Murano, Torcello lub Lido, będziesz na tym samym systemie vaporetto, ale na większej łodzi zwanej motonave. Ceny są takie same.

Taksówka wodna – Prywatne taksówki wodne są niesamowicie drogie i należy ich unikać, chyba że bardzo się spieszysz lub masz dużo bagażu. Stawki zaczynają się od 15 EUR, a następnie 2 EUR za minutę.

11 Rzeczy do zobaczenia i zrobienia

Plac św. Marka (Piazza San Marco)

To najsłynniejszy i największy plac w Wenecji. Od dawna jest popularnym miejscem spotkań Wenecjan i to tutaj znajduje się wiele ważnych atrakcji miasta, takich jak bazylika, dzwonnica, Pałac Dożów i Narodowe Muzeum Archeologiczne. Ogromna przestrzeń największego placu Wenecji łączy się w całość i sprawia niesamowite wrażenie dzięki eleganckiej jednolitości architektury z trzech stron. Ale bardziej niż jego architektoniczny wdzięk, Plac Świętego Marka jest uwielbiany jako salon w Wenecji, miejsce, w którym wszyscy się gromadzą, spacerują, piją kawę, zatrzymują się, aby porozmawiać, spotykają się z przyjaciółmi i przewodnikami lub po prostu przechodzą po drodze do pracy lub zabawy. Jest najbardziej imponujący, gdy zbliżasz się do niego z wody, gdy masz pełne poczucie skali i historii tych przestarzałych budynków. Nad nim góruje murowany szyb kampanili. Aby zobaczyć przegląd tego ruchliwego placu, możesz udać się na jego szczyt lub na szczyt Torre dell' Orologio, gdzie para „Maurów” wybija godzinę.

Bazylika św. Marka

Bazylika św. Marka jest trzecim kościołem wybudowanym na Piazza San Marco. Wcześniej znajdowały się tam dwa inne kościoły. Bazylika jest najbardziej egzotyczną z europejskich katedr i żaden zwiedzający nie może pozostać beznamiętny w jej obliczu. Jest wypełniony niesamowitymi mozaikami, bizantyjskimi kopułami, posągami i ścianami pokrytymi marmurem. Ołtarz główny podobno zawiera również szczątki św. Marka, to jeden z najwspanialszych w Europie, został zapoczątkowany przez artystów z początku XII wieku, a wieki później ozdobiony prawie 2000 klejnotów i kamieni szlachetnych. I warto poświęcić trochę czasu, aby zobaczyć złote relikwiarze i ikony w skarbcu.
Odwiedziny to 3 €.

Canale Grande (Grand Canal)

Wielki kanał przepływający przez Wenecję w kształcie odwróconej litery „S”, zbudowany w XV wieku. Dzieli Wenecję na dwie części, a w każdej znajdują się po trzy dzielnice. Canal Grande jest głównym bulwarem przez miasto, łączącym Piazza San Marco, Most Rialto oraz punkty styku dworca kolejowego i mostu z lądem. Tylko cztery mosty przecinają jego 3,8-kilometrową długość. Kanał Grande był adresem z wyboru dla każdego, kto twierdził, że ma jakiekolwiek wpływy w Wenecji. Pałace wszystkich czołowych rodzin otwierają się na kanał, a ich efektowne fasady w stylu weneckiego gotyku i wczesnego renesansu są skierowane w stronę wody, przez którą przybywali zwiedzający. Te wielkie pałace, a przynajmniej ich fasady, są dziś dobrze zachowane, a wycieczka wzdłuż kanału tramwajem wodnym jest najlepszym sposobem, aby je zobaczyć. I oczywiście przejażdżka gondolą wzdłuż kanału to jedna z najbardziej romantycznych rzeczy do zrobienia w Wenecji nocą.

Rynek Rialto

Rynek Rialto jest głównym rynkiem w Wenecji i istnieje od 700 lat. Znajdziesz tutaj niekończące się stoiska z jedzeniem sprzedające wszystko, od białych szparagów po kantalupę. Przyjdź rano, zanim rynek zostanie zalany turystami, aby obejrzeć cały zgiełk. Dzisiejszy targ Rialto może być o wiele spokojniejszy niż ten w Wenecji u szczytu sławy, ale wciąż jest jednym z najbardziej ruchliwych miejsc w mieście i jednym z niewielu miejsc, w których można stać w tłumie i słyszeć tylko włoski.

Most Rialto

Kiedyś jedyny most na Canale Grande. Przez wieki jedynym sposobem na przekroczenie Canal Grande było przejście przez most Rialto. Chociaż już tak nie jest, most Rialto jest najbardziej znany ze szczegółowego dzieła wykonanego przez Antonio da Ponte. Całość wykonana jest z istryjskiego kamienia. Oprócz pełnienia funkcji ruchliwego przejścia granicznego w połowie kanału, jest to ulubiony punkt widokowy dla turystów robiących zdjęcia lub pozujących do zdjęć oraz obserwowania przepływającej pod nim łodzi. Po drugiej stronie mostu Rialto znajduje się ruchliwy targ spożywczy, na którym Wenecjanie kupują świeże produkty i owoce morza. W wąskich uliczkach San Polo, poza rynkiem, znajdują się sklepy rzemieślników i pracownie masek, jedno z najlepszych miejsc na zakupy w Wenecji. Znajdziesz tu także miejsca do jedzenia, które nie są tak wypełnione turystami, jak te w pobliżu San Marco. Jeśli nie chcesz tłumów, przyjdź o wschodzie słońca.

Pałac Dożów

Nawet znudzeni podróżnicy XXI wieku zachwycają się wspaniałością i bogatą dekoracją pałacu. Pałac Dożów był domem Doży, księcia, który rządził Wenecją. Znajduje się na Placu Świętego Marka i ma piękne łuki oraz różowy i biały marmur. Wnętrze wypełnione jest dziełami sztuki. Zobaczysz prace wszystkich wielkich weneckich mistrzów, w tym Tintoretta, którego Raj jest największym obrazem olejnym na świecie. Niedostępny podczas wycieczek publicznych, ale wliczony w cenę wycieczek prywatnych, jest spacer przez Most Westchnień do mrocznych cel Prigioni – więzień, z których uciekł Casanova.
Wstęp kosztuje 20 € i obejmuje wstęp do Museo Correr.

Scuola Grande di San Rocco

Ten imponujący budynek z białego marmuru został zbudowany w latach 1515-1560, aby pomieścić stowarzyszenie charytatywne poświęcone San Rocco. Wkrótce po jego ukończeniu wielki XVI-wieczny artysta wenecki Tintoretto wygrał konkurs na namalowanie centralnego panelu na suficie Sala dell’Albergo. Później ozdobił jego ściany i sufity pełnym cyklem obrazów, które uważane są za arcydzieło artysty. Najwcześniejsze prace, znajdujące się w Sala dell’Albergo, pochodzą z lat 1564 i 1576 i obejmują Uwielbienie św. Rocha, Chrystusa przed Piłatem, Ukrzyżowanie. Te w górnej sali przedstawiają sceny z Nowego Testamentu, namalowane w latach 1575-1581. Kolejne prace Tintoretta znajdują się w prezbiterium sąsiedniego kościoła San Rocco.

Wyspa Lido

Jeśli chcesz uciec z miasta udaj się na wyspe Lido. Lido to wyspa między Wenecją a morzem, gdzie ludzie wypoczywają na plaży. Jest tu również wiele malowniczych kanałów oraz restauracji, kawiarni i barów. To tylko 20 minut jazdy tramwajem wodnym z Wenecji. Nie zdarzyło się jeszcze, żeby ktoś narzekał tutaj na nudę.

Wyspa Murano

Niedaleko Wenecji, wyspa Murano jest domem słynnych dmuchaczy szkła Murano. Murano jest wypełnione drogimi pamiątkami i można obserwować jak dmuchane jest szkło z którego są robione pamiątki.

Wyspa Torcello

Wenecja rozpoczęła się na tej zewnętrznej wyspie Torcello, założonej tutaj już w VII wieku, a do XII wieku było kwitnącym miastem handlowym. Z pałaców, kościołów, stoczni i doków pozostały tylko dwa kościoły i kilka domów, rozsianych po dużej wyspie. Możesz dowiedzieć się czegoś o znaczeniu Torcello z jego katedry Santa Maria Assunta. Jest uważana za najlepszy zachowany przykład architektury wenecko-bizantyjskiej. Mozaiki wyściełające wnętrze są wyjątkowe. Najstarsze z nich znajdują się w kaplicy na prawo od ołtarza głównego, gdzie anioły niosące medalion z Barankiem Bożym wykazują silne wpływy bizantyjskie.

Narodowe Muzeum Archeologiczne

Chociaż jest to małe muzeum, kolekcja greckich rzeźb, rzymskich popiersi i innych z Narodowego Muzeum Archeologicznego pochodzi z I wieku p.n.e.
Bilety kosztują 4 € .

Miejskie Muzeum Correr

Miejskie Muzeum Correr obejmuje obszerną kolekcję sztuki i artefaktów z historii miasta, a także z domów byłych członków rodziny królewskiej, w tym Napoleona. Stracisz godziny na oglądanie fresków na suficie, starożytnych map, posągów i obrazów religijnych zawartych w tej kolekcji.
Twój bilet jest dołączony do standardowego wejścia do Pałacu Dożów, które kosztuje 20 €.

Galleria dell’Accademia

„Accademia”, to muzeum na Canale Grande ma najważniejszą i najbardziej obszerną kolekcję malarstwa weneckiego z XV-XVIII wieku. Galleria została założona przez Napoleona i jest domem dla wielu dzieł artystycznych w tym arcydzieł Belliniego i Tintoretta. Jednak jego najbardziej znanym dziełem jest mały rysunek tuszem Da Vinci zatytułowany Człowiek witruwiański.
Bilety kosztują 15 €.

Kolekcja Peggy Guggenheim

To ogromna, awangardowa kolekcja sztuki z dziełami ponad 200 artystów. Niezliczone są prace surrealistów, abstrakcyjnych ekspresjonistów i włoskich futurystów. Osobiste kolekcje dzieł sztuki dziedziczki Peggy Guggenheim mieszczą się w jej dawnym domu przy Canale Grande, Palazzo Venier dei Leoni. Chociaż większość wielkich muzeów sztuki we Włoszech jest wypełniona mistrzami średniowiecza i renesansu, ta koncentruje się na sztuce amerykańskiej i europejskiej z pierwszej połowy XX wieku. Stała kolekcja obejmuje prace Picassa, Dali, Braque’a, Legera, Mondriana, Kandinsky’ego, Klee, Ernsta, Magritte’a i Pollocka, a częste wystawy przynoszą prace innych głównych artystów.
Wstęp kosztuje 16,50 €.

Campanile di San Marco

Zbudowana w 1912 roku wieża na Piazza San Marco jest repliką oryginalnej dzwonnicy św. Marka. Mówi się, że każdy szczegół konstrukcji pasuje do siebie.
Za 13 € można wejść i podziwiać panoramę miasta.

Karnawał

To dziesięć dni i nocy szaleństwa w lutym przed Wielkim Postem. Tradycja sięga wieków i jest jedną z największych imprez i festiwali we Włoszech. Jeśli masz fundusze, możesz nawet zapłacić za udział w tradycyjnym balu maskowym.

Burano

Burano słynie z kolorowych budynków. Rząd faktycznie reguluje malowanie domów na tej wyspie, aby miejsce zachowało swój urok i historię. Wędrując po ulicach podziwiaj liczne galerie sztuki i sklepy. Miejsce jest znacznie mniej zatłoczone.

Rynki

Wenecja ma tętniące życiem rynki, na których można kupić pyszne jedzenie za ułamek ceny niż w restauracjach. Jednym z ulubionych jest poranny targ rybny. Udaj się tam wcześnie, aby zobaczyć, jak właściciele restauracji wybierają ryby. W poniedziałki odbywa się również targ produktów ekologicznych.

Santa Maria Gloriosa dei Frari

Ten gotycki kościół został założony przez franciszkanów około 1340 roku i zakończył się ukończeniem fasady, wnętrza i dwóch kaplic w połowie XV wieku. Jego imponująca XIV-wieczna dzwonnica jest drugą co do wysokości w mieście. Choć wnętrze utrzymane jest w prostym, nieozdabianym stylu kościołów franciszkańskich, zawiera bogactwo artystycznych skarbów.

Santa Maria dei Miracoli

Po ogromnym majestacie św. Marka i strzelistej przestrzeni Frari, mała Santa Maria dei Miracoli jest jak świeży powiew, arcydzieło architektury wczesnego renesansu autorstwa Pietro Lombardo. Ta szkatułka z pastelowego marmuru została zbudowana w latach 1481-1489, aby upamiętnić cudowny obraz Matki Boskiej. W przeciwieństwie do innych kościołów w Wenecji, których fasady zdobią architektoniczne ozdobniki i posągi, Lombardo wykorzystał starannie dobrany kolorowy marmur, aby stworzyć na fasadzie delikatne wzory rozet, okręgów, ośmiokątów i krzyży. Metoda ta jest kontynuowana wewnątrz, co potęguje efekt złotego sklepienia sufitu wznoszącego się nad szarymi i koralowymi marmurowymi ścianami.

Lido

Długi (12-kilometrowy) pas piasku, który oddziela lagunę wenecką od Morza Adriatyckiego, był pierwszym prawdziwym kurortem nadmorskim w Europie. Plaże publiczne znajdują się na północnym krańcu wyspy, w pobliżu kościoła San Nicolo. Lido można zwiedzać pieszo lub na rowerze wypożyczonym w pobliżu postoju. W sierpniu i wrześniu Lido jest miejscem Międzynarodowego Festiwalu Filmowego, który odbywa się w Palazzo del Cinema.

Żydowskie getto

Getto żydowskie to dzielnica położona w północno-zachodniej części Wenecji. Uważa się, że jest to pierwsze na świecie getto, założone w 1516 roku. Pomimo swojej niepokojącej historii, żydowskie getto jest nowe, pełne restauracji, sklepów, muzeów i synagog. To tętniące życiem miejsce do zwiedzania, ale często jest pomijane przez turystów.

Voga Longa

Voga Longa to maraton wioślarski organizowany co roku 23 maja. Tradycja ta powstała jako protest przeciwko rosnącej liczbie łodzi motorowych przejmujących wody Wenecji. Aby otrzymać uznanie, musisz przepłynąć 20 mil w niecałe 4 godziny.

Ca' d’Oro

Delikatny marmurowy filigran autorstwa Bartolomeo Bon wydaje się zbyt koronkowy, by można go było wyrzeźbić w kamieniu, i można sobie tylko wyobrazić, jakie wrażenie musiała zrobić ta fasada pokryta oryginalną farbą i złotem. Możesz również podziwiać wnętrze, ponieważ ten pałac jest obecnie muzeum sztuki, odrestaurowanym, aby zapewnić zarówno scenerię dla dzieł sztuki, jak i sposób, w jaki żyli zamożni Wenecjanie w XV i XVI wieku.

Piesza wycieczka

Chociaż w mieście dostępne są bezpłatne wycieczki piesze, jeśli masz ograniczony budżet. Dostępnych jest również wiele wycieczek pieszych i wycieczek kulinarnych jeśli chcesz zainwestować w swoje wrażenia. Moją ulubioną firmą jest Take Walks. Mają niesamowite wycieczki piesze, wycieczki łodzią i wycieczki kulinarne po całym mieście. Korzystając z usług lokalnych przewodników ekspertów, dzięki czemu nie tylko będziesz się dobrze bawić, ale także dużo się nauczysz.

12 Opłata za wstęp

Bazylika św. Marka – wstęp kosztuje 3 €
Pałac Dożów – wstęp kosztuje 20 € i obejmuje wstęp do Museo Correr
Narodowe Muzeum Archeologiczne – wstęp kosztuje 4 €
Galleria dell’Accademia – wstęp kosztuje 15 €
Kolekcja Peggy Guggenheim – wstęp kosztuje 16,50 €
Campanile di San Marco – wstęp kosztuje 13 € można wejść i podziwiać panoramę miasta

13 Jak zaoszczędzić pieniądze

Nieważne, o której porze roku odwiedzasz Wenecję, będzie drogo. Zawsze tak będzie i jest bardzo mało sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy w mieście. Oto kilka sposobów na obniżenie wydatków podczas wizyty w Wenecji, aby miasto było nieco przystępne:

Nie jedz na Piazza San Marco

– to obszar o największej liczbie turystów, przez co jest znacznie droższy. Unikaj jedzenia tutaj za wszelką cenę, bez względu na to, jak kuszące mogą być patia kawiarni.

Przygotuj jedzenie

– jedzenie to jeden z największych kosztów w mieście, więc gotuj, kiedy możesz. Małe targowiska są obfite w całym mieście, więc zapełnij się świeżymi warzywami, owocami, serem i winem i ciesz się pysznym posiłkiem za ułamek ceny, jaką byłoby wyjście.

Spaceruj i zgub się

– Wenecja jest tak piękna, że to dreszczyk emocji po prostu spacerując po mieście, widząc stary budynek, kościoły, artystów, a co najważniejsze, obserwując trochę ludzi.

Skorzystaj ze zniżkowych biletów autobusowych

– Jeśli zatrzymujesz się na dłużej, rozważ zakup karty zniżkowej na usługi pływającego autobusu lub vaporetto. Potencjalnie możesz zaoszczędzić 25% na siedmiodniowym karnecie.

Zdobądź przepustkę Venezia Unica

– jeśli masz zamiar dużo zwiedzać, ta przepustka daje zniżki do najlepszych muzeów, wycieczek i atrakcji. Jego cena pozwala zaoszczędzić pieniądze w porównaniu z kupowaniem osobnych biletów. Wchodzisz online i wybierasz z wyprzedzeniem, co chcesz zobaczyć. Cena różni się w zależności od tego, co chcesz zobaczyć.

Pij wodę z kranu

– Poproś o wodę z kranu lub automatycznie dostaniesz na rachunku kosztowną wodę butelkowaną. Co więcej, możesz uzupełnić swoje butelki z wodą w dowolnej fontannie pitnej w całym mieście.

Kup własną gorzałę

– Możesz kupić świetną butelkę wina za 4 € . Zdobycie własnej butelki to o wiele bardziej ekonomiczny sposób na świetowanie! Usiądź na jednym z placów, wypij lampkę wina i obserwuj świat.

Couchsurf

– Zakwaterowanie w Wenecji jest bardzo drogie. Spróbuj skorzystać z Couchsurfingu, aby zatrzymać się z mieszkańcami za darmo i zdobyć nowego przyjaciela, który oprowadzi Cię po tym niesamowitym mieście.

Wybierz się na bezpłatną wycieczkę pieszą

– to świetny sposób na poznanie historii miejsc, które odwiedzasz, i uniknięcie pominięcia przystanków, które musisz zobaczyć. Bezpłatna wycieczka piesza po Wenecji obejmuje kilka wycieczek, które pokażą Ci, co miasto ma do zaoferowania. Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.

Jeśli podróżujesz z plecakiem do Wenecji, sugerowany budżet wynosi około 68 € dziennie. Obejmuje to pobyt w hostelu poza główną wyspą, gotowanie większości posiłków lub jedzenie tak tanio, jak to możliwe, korzystanie z lokalnego transportu i trzymanie się jak najwięcej bezpłatnych zajęć.

Średni budżet w wysokości około 146 euro, dostaniesz dwugwiazdkowy niedrogi hotel lub prywatny pokój w Airbnb, tanie obiady, okazjonalnie posiłki w restauracji, transport publiczny i kilka płatnych atrakcji lub wycieczek dziennie. Będzie Ci wygodnie, ale nie będziesz żyć w dużych pomieszczeniach!

Przy luksusowym budżecie wynoszącym co najmniej 286 euro dziennie, zatrzymasz się w czterogwiazdkowym hotelu w pobliżu centrum miasta, zjesz wszystkie posiłki, wypijesz, co chcesz, i wybierzesz się na prywatne wycieczki z przewodnikiem. Tutaj nie ma granic a w Wenecji naprawdę łatwo jest wydać pieniądze.

14 Jak zachować bezpieczeństwo

Wenecja to bardzo bezpieczne miejsce. Podobnie jak w większości włoskich miast, największym zagrożeniem bezpieczeństwa w Wenecji są drobne kradzieże i kradzieże kieszonkowe. Dotyczy to zwłaszcza zatłoczonych obszarów turystycznych i tramwajów wodnych.

Jeśli przyjeżdżasz w miesiącach jesiennych lub zimowych, możesz być narażony na ryzyko acqua alta („wysokiej wody”). Powodzie są częstym zjawiskiem w ciągu tych dni z powodu podnoszenia się poziomu oceanów. Wybierz zakwaterowanie bliżej górnej części miasta, na przykład w pobliżu Piazzale Roma lub dworca kolejowego.

Zawsze ufaj swojemu instynktowi. Zrób kopie swoich dokumentów osobistych, w tym paszportu i dowodu osobistego.

Oto najważniejsze zasady podróżowania: Jeśli nie robisz tego w domu, nie rób tego w Wenecji!

Najważniejszą radą, jaką mogę zaoferować, jest wykupienie dobrego ubezpieczenia podróżnego. Ubezpieczenie podróżne ochroni Cię przed chorobą, urazami, kradzieżą i anulowaniem. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Nigdy nie wyjeżdżam bez niego w podróż.

15 Jedzenie

Średni koszt jedzenia – Jedzenie w Wenecji jest naprawdę drogie. W mieście ciężko o tani posiłek. Lepiej zjeść obiad na mieście niż kolację, ponieważ menu na lunch często kosztuje mniej niż 20 euro. Jeśli wyjdziesz na kolację, spodziewaj się, że zapłacisz od 35 do 55 EUR za posiłek z napojami. Dodaj 3 € za „coperto” opłata za miejsce siedzące, która obejmuje obsługę i chleb przy stole.

W mieście jest kilka miejsc, w których można kupić tanie przekąski (pizzę, kanapki), a także fast foody, ale w większości wydasz dużo pieniędzy na jedzenie, co najmniej 22 € dziennie.

Jeśli robisz zakupy w Eurospin, Lidl lub Penny Market albo na lokalnych targowiskach, możesz kupić tygodniowe artykuły spożywcze za około 60-70 euro.

16 Co spakować

To, co powinieneś spakować na wycieczkę, będzie zależeć od pory roku, którą odwiedzasz i zaplanowanych działań. Poniżej znajdziesz kilka ogólnych rzeczy, które każdy powinien rozważyć zabranie na swoją podróż.

Ciepłe warstwy odzieży

Temperatury mogą się gwałtownie zmieniać, więc ubieranie się w warstwy jest kluczowe. Pamiętaj, aby spakować lekkie warstwy na dzień i cieplejsze warstwy na wieczór.

Kurtka przeciwdeszczowa

Weź ze sobą lekką kurtkę przeciwdeszczową lub ponczo, aby schować w plecaku na wypadek, gdyby podczas wędrówek zaczęło padać.

Dobre buty turystyczne

Jeśli planujesz trzymać się deptaków i utwardzonych szlaków, wystarczy każdy dobry, wygodny but do chodzenia. Zabierz ze sobą solidną parę butów trekkingowych lub butów terenowych, jeśli planujesz wybrać się na którąś z dłuższych, trudniejszych wędrówek.

Ochrona przed słońcem

Nawet zima może przynieść słoneczne dni , a ochrona przed słońcem powinna być rozważana przez cały rok. Sugerowałbym zabranie okularów przeciwsłonecznych, kapelusza przeciwsłonecznego i kremu przeciwsłonecznego.

Butelka na wodę wielokrotnego użytku

Utrzymywanie nawodnienia jest ważne na wysokości, a odwodnienie może stanowić problem, jeśli nie pijesz wystarczającej ilości wody.

Lunch, przekąski i woda

Cenny są wysokie, najlepiej zabrać ze sobą własne przekąski.

17 Najlepsze miejsca rezerwacji

To ulubione firmy, z których korzystam podczas podróży. Są one tutaj uwzględnione, ponieważ konsekwentnie znajdują oferty, oferują światowej klasy obsługę klienta i doskonałą wartość, a także ogólnie są lepsi niż konkurenci. To właśnie z nich korzystam najczęściej w poszukiwaniach ofert turystycznych.

Momondo

To moja ulubiona strona z rezerwacjami. Nigdy nie rezerwuję lotu bez wcześniejszego sprawdzenia tutaj.

Skyscanner

Skyscanner to kolejna świetna wyszukiwarka lotów, która przeszukuje wiele różnych linii lotniczych, w tym wielu tanich przewoźników, których brakuje w większych witrynach. Chociaż zawsze zaczynam od Momondo, używam tej strony również jako sposobu porównywania cen.

Rome2rio

Ta strona pozwala zobaczyć jak najlepiej i najtaniej dostać się z punktu A do punktu B. Poda Ci wszystkie trasy autobusów, pociągów, samolotów lub łodzi, które mogą Cię tam dostarczyć, a także ile kosztują.

The Man in Seat 61

Ta strona internetowa jest najlepszym przewodnikiem po podróżach pociągiem w dowolnym miejscu na świecie. Mają najbardziej wyczerpujące informacje na temat tras, godzin, cen i warunków pociągów. Jeśli planujesz długą podróż pociągiem lub epicką podróż pociągiem, odwiedź tę stronę.

Booking.com

najlepsza wszechstronna strona rezerwacyjna, która stale zapewnia najtańsze i najniższe stawki. Mają świetny interfejs i najszerszy wybór niedrogich noclegów. We wszystkich moich testach zawsze mieli najniższe stawki ze wszystkich stron rezerwacyjnych.

Hostelworld

To najlepsza strona z zakwaterowaniem w hostelach, z największym wyborem, najlepszym interfejsem wyszukiwania i najszerszą dostępnością. Wysoce rekomendowani i polecani!

Airbnb

To świetna alternatywa noclegowa dla właścicieli domów, którzy wynajmują swoje domy lub mieszkania.

Couchsurfing

Ta strona internetowa umożliwia bezpłatne przebywanie na kanapach lub wolnych pokojach. To świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy podczas spotkań z mieszkańcami, którzy mogą opowiedzieć Ci o swoim mieście. Witryna zawiera również listę wydarzeń, w których możesz uczestniczyć, aby poznać ludzi nawet jeśli z kimś nie zamieszkasz.

Getyourguide.

Oferują dobre wycieczki, można poznać trochę historii najważniejszych zabytków. Bardzo miło i sympatycznie. Duży wybór atrakcji, korzystne ceny i wszystko można spokojnie zaplanowac.

Klook

Klook oferuje prosty sposób na odkrywanie aktywności, atrakcji i rzeczy do zrobienia w dowolnym miejscu (transfer z lotniska do hotelu, wycieczki, przewodnik…). Umożliwia podróżnikom z całego świata odkrywanie, rezerwowanie i doświadczanie najlepszych rzeczy do zrobienia w dowolnym miejscu i czasie. Podróż powinna być zabawą i odbywać się bez kłopotów, przy tak wielu atrakcjach czekających na odkrycie. Wysoce rekomendowani i polecani!

Intrepid Travel

Jeśli chcesz odbyć wycieczkę grupową po Europie, wybierz Intrepid Travel. Oferują dobre wycieczki w małych grupach, które korzystają z lokalnych operatorów. Jeśli wybierasz się na wycieczkę z kimkolwiek, jedź z nimi.

Take Walks

Firma organizująca jednodniowe wycieczki. To, co czyni je tak dobrymi, to dostęp do atrakcji i miejsc, których nie można dostać nigdzie indziej.

Fat Tire Tours

Jeśli szukasz innego sposobu na zwiedzanie miasta, wybierz się na wycieczkę rowerową z Fat Tire Tours. Korzystają z usług lokalnych przewodników ekspertów, a podczas ich wycieczek możesz objąć dużo terenu. Są też zabawne i wnikliwe!

FlixBus

Flixbus z siedzibą w Niemczech ma trasy między 20 krajami europejskimi, a ceny zaczynają się już od 5 EUR. Ich autobusy mają WiFi, klimatyzację, gniazdka elektryczne.

Bla Bla Car

BlaBlaCar to witryna umożliwiająca wspólne przejazdy, która umożliwia udostępnianie przejazdów sprawdzonym lokalnym kierowcom poprzez rzucanie się na benzynę. Po prostu prosisz o miejsce, zatwierdzają i gotowe. To tańszy i ciekawszy sposób podróżowania niż autobusem czy pociągiem.

World Nomads

Całe ubezpieczenie podróżne można kupić od World Nomads. Mają świetną obsługę klienta, konkurencyjne ceny i dogłębny zasięg.

Czy Wenecja jest już na Twojej liście życzeń?
Masz pytania na ten temat?
A może masz coś, co chciałbyś dodać do posta?

Nie wahaj się go udostępnić. Bardzo chciałbym usłyszeć od ciebie komentarz w sekcji poniżej.

Ponadto, jeśli spodobał Ci się ten post i uważasz, że niektórzy z Twoich znajomych również mogą być zainteresowani jego przeczytaniem, pomóż mi w rozpowszechnianiu informacji. Naprawdę byłbym wdzięczny, gdybyś udostępnił go w mediach społecznościowych, używając jednej z małych ikon z lewej strony tego bloga.
Do następnego razu!
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *